Allez au contenu Allez à la navigation

ochrání vaše tělo před zimou Atoderm
#SKINBODYGUARD
Připravte vaši pokožku co nejlépe na zimu a využijte rad expertů ze společnosti BIODERMA.
Přejeďte kurzorem všechny etapy a seznamte se s jednotlivými epizodami
 1. Listopad
 2. Prosinec
 3. Leden
 4. Únor
 
Epizoda 7
Pro kůži je to dobrý trénink!

I když je velká zima, veškeré činnosti odehrávající se v přírodě v Laponsku kralují. Rodina Rosemontových se vydává vyzkoušet klasické sporty dalekého severu: projížďku na saních tažených psím nebo sobím spřežením, jízdu na sněžném skútru, túru se sněžnicemi, pozorování polární záře… Je to vždy nádherný zážitek pro celou rodinu… Ale kůže z toho velkou radost nemá!

K čemu dochází v pokožce?

Provozování sportů v extrémních mrazech vyžaduje určitou opatrnost. Nechráněná pokožka, především na obličeji, prochází náročnou zkouškou. Hlavní nebezpečí představuje windburn, což je podráždění kůže vyvolané silným větrem a mrazem. Dojde k poškození kožní bariéry, pokožka ztrácí lipidy, silně zčervená a může se loupat. Symptomy jsou úplně stejné jako při silném spálení sluncem. V Laponsku je v prosinci UV záření velice slabé a pro rodinu Rosemontových je v tomto období riziko spálení pokožky sluncem téměř nulové. Kůže na obličeji však přesto musí být chráněna speciálním horským opalovacím krémem, který obsahuje málo vody, vytváří fyzickou bariéru proti účinkům větru a mrazu a usnadňuje termoregulaci.

Názor dermatologa
Dr. Isabelle Baratte, dermatoložka v lyonské fakultní nemocnici Hospices Civils de Lyon, Francie

„Pozor na zimní pobyt na horách, mráz a vítr mohou snadno oslabit ostražitost vůči úžehu, protože necítíme, že se pokožka „pálí“.
Jev zvaný windburn může úžeh provázet, protože účinky UV paprsků jsou zde ještě zesíleny nadmořskou výškou a odrazy od sněhové pokrývky.
Je tedy třeba před sluncem chránit všechny odhalené partie. Je to velmi důležité u dětí, jejichž pokožka je velice choulostivá! Chtěla bych také zdůraznit nutnost ochrany očí, opět z důvodu odrazu slunečních paprsků, které se tak stávají velice nebezpečné. Když se věnujeme fyzickým aktivitám a jsme dostatečně dobře oblečeni, dochází k pocení, což je naprosto normální, protože tělo tak reguluje vnitřní teplotu. Oblečení, které dýchá, pomáhá zamezit maceraci, ta totiž může způsobit podráždění a zarudnutí kůže a v konečném důsledku zhoršit případný ekzém. A nakonec, abychom vyrovnali úbytek tekutiny, je třeba večer po osprchování vypít opravdu hodně vody!“

Doporučované produkty

Krém na atopický ekzém 2 v 1 dermo-posilující vyživující péče obnovující zdraví a komfort pokožky.

TěloObličej

Opalovací krém na obličej s MAXIMÁLNÍ sluneční ochranou, která stimuluje obranné mechanismy pokožky.

Obličej

Nevýznamná, tzv. transepidermální ztráta vody (TEWL), je přirozený proces, kdy dochází k vypařování vody zrohovatělou vrstvou. Víme, že tato ztráta se mění v závislosti na denní době, a na výše popsaných biologických rytmech. Ale TEWL se mění také podle roční doby: V zimě se v porovnání s létem TEWL na obličeji zvyšuje o 30 %, na těle pak o 10 %*. Dehydratace je vyšší a účinnost kožní bariéry klesá.
 

* Gil Yosipovitch, Glen L. Xiong, Erhard Haus, Linda Sackett-Lundeen, Israel Ashkenazi, and Tel Aviv, Israel ; Department of Dermatology, UCSF Medical Center, San Francisco, California, USA, Department of Laboratory Medicine and Pathology, St. Paul Ramsey Medical Center, University of Minnesota, Minneapolis, Minnesota, USA.

Zapamatujte si

Na fyzickou aktivitu v chladném počasí se člověk
musí připravit. Zde je více než důležité řídit se strategií několika vrstev oblečení (viz Epizoda 2) s tím, že v teple je nutno udržovat především končetiny.

 • Maximální krytí je třeba v případě obličeje,
  čela, krku, tváří, uší....
 • Pozor na kuklu, která po nasáknutí
  potem začíná mrznout...
 • Používejte ochranné krémy s protislunečními filtry
  obsahující trehalózu, cukr, který chrání kůži proti
  účinkům mrazu, a pomádu na rty každé 2 hodiny.
 • Krém na bázi vody může na pokožce za
  velmi nízkých teplot mrznout.
 • Je třeba aplikovat silnou vrstvu výživného krému večer
  pro prevenci nebo zklidnění podrážděné kůže.

I za velmi chladného počasí dochází při fyzické aktivitě k pocení, organismus tak reguluje teplotu. Tato ztráta vody nemá nic společného s transepidermální ztrátou vody (TEWL), která je přirozeným procesem vypařování vody zrohovatělou vrstvou. (viz Epizoda 1). Pro kompenzaci ztráty tekutin pocením je nutno pít vodu před zahájením sportovních aktivit, v jejich průběhu a po jejich ukončení. Dávejte rovněž přednost textiliím z přírodních vláken, abyste omezili pocení, udržovali tělo v teple a snížili riziko onemocnění.

Průzkum

Používáte v zimě vždy produkty na ochranu před slunečními paprsky?

Vychytávky a praktické rady
Úžasné, voda se mění v led!
 

Letos se musíme obejít bez jinovatky na oknech, ale ty nejmenší můžeme zabavit i pozoruhodným chemickým pokusem, při němž se voda okamžitě mění na ledové krystalky. V čem spočívá tajemství? Nejprve musíme vytvořit nasycený roztok horké vody a octanu sodného. Jakmile vzniklou směs zchladíme, dojde při sebemenším nárazu nebo vibraci k tvorbě krystalů.
Zvláštní reakce, zejména když víme, že octan sodný je hlavní ingrediencí v ohřívacích sáčcích, které si strkáme do rukavic na zahřátí rukou!

 

 
PŘÍŠTÍ EPIZODA BUDE NA TÉMA

Pozor na
citlivé partie!