V období dospívání i v dospělosti akné má často velký vliv na to, jak se cítíme ve svém těle.

Není divu, když žijeme ve společnosti, která velkou část pozornosti soustředí na to, jak vypadáme. Není snadné čelit každý den přísnému pohledu druhých i nás samých, pokud jsou při pohledu do zrcadla nejvýraznější právě naše nedokonalosti. Nepříjemné pohledy a vlastní špatné pocity se poté mohou podílet na zhoršení našeho sebevědomí a sebeúcty. Podle studie se dokonce 8 z 10 dospívajících domnívá, že právě vzhled může rozhodnout o úspěchu v budoucím životě 1

  • Dospívání je už tak citlivé období našeho života, ve kterém zápasíme s pochybnostmi, s budováním vlastní identity a potřebou patřit do skupiny. A akné tyto problémy ještě zhoršuje.  Co nás většinou může uklidnit je fakt, že v dospívání s akné bojuje i většina ostatních.
  • V dospělosti je akné pro psychiku často horší i proto, že se kvůli akné cítíme jinak než ostatní a připadá nám to nespravedlivé. Každé ráno se úzkostlivě díváme do zrcadla a snažíme se přijít na způsob, jak pupínky zakrýt. A to, že je akné spojováno hlavně s pubertou, nám také nepřidá.

 

1 IPSOS 2015
Sad woman reflection in a mirror

Pokud bojujeme s akné, často se domníváme, že je to jediná věc, kterou vidí ostatní. Pleť se sklonem k akné je často zdrojem komplexů a nedostatku sebevědomí, což může způsobovat potíže ve vztazích. Proto nad ním často nestačí mávnout rukou.

Je důležité zdůraznit, že akné nedělá člověka. Nedovolte tomuto onemocnění, aby ovládlo váš duševní prostor a psychickou rovnováhu. V poslední době se akné věnuje stále více lidí i na sociálních sítích, kde mnoho celebrit podporuje hnutí #bodypositive - pozitivního vztahu k vlastnímu tělu. To bojuje proti fyzické diskriminaci a izolovanosti, které mohou lidi s akné postihnout. Někteří lidé už dokonce akné nevnímají ani jako problém, ale jako součást sebe sama.


Pokud ale chcete problémy s akné řešit, nejlepším způsobem jak získat zpět svou sebejistotu, je začít s aktivní léčbou. Můžete požádat svého lékárníka nebo dermatologa o pomoc při hledání těch správných produktů - a to jak na čištění, tak na péči o aknózní pleť.


 

man wfilming himself

Lépe zvládat akné znamená lépe zvládat každodenní život. Existují různé způsoby, jak toho můžete dosáhnout, ale cíl je vždy stejný: nesoustředit se jen na nedokonalosti.

  • Nemačkejte, neškrábejte a ani jinak mechanicky nedrážděte pupínky nebo jizvičky po nich. Chápeme, že se jedná o instinkt, protože se chceme nedokonalostí co nejdříve zbavit, ale podobné impulzivní jednání akné zhoršuje. Pro co nejrychlejší uzdravení bez jizev je potřeba na pupínky nesahat.
  • Zkoušení čehokoliv. Od nejšílenějších nápadů na internetu až po bylinný odvar kamarádčiny prababičky. Neustálá obměna rutiny a střídání nebo přidávání dalších produktů nepomůže pleti k rovnováze.
  • Nešetrnému a impulzivnímu přístupu. Naprosto nevhodné je mytí drsnými mýdly nebo nevhodnými čisticími prostředky, které pleť zbavují její přirozené bariéry. Vyhněte se také invazivním peelingům, které pleť dál oslabují.
teenager touching her pimples

  • Zvolte rutinu, která je přizpůsobená
    mastné pleti a poté se jí držte, i když se třeba jeden den nelíčíte. Základem zdravé pleti je čištění dvakrát denně.
  • Pro krytí nedokonalostí používejte šetrný make-up v rozumném množství a vybírejte pouze produkty, které neucpávají póry.
  • Pokud se potřebujete poradit, navštivte dermatologa, který vám poradí individuální léčbu na míru, ať už je vaše akné mírné nebo vážnější. Důležitým kritériem vážnosti akné je, jaký dopad má na vaše sebevědomí. Léčba akné vyžaduje dlouhodobou strategii - počítejte s tím, že výsledky se mohou dostavit až za několik týdnů nebo měsíců. První zlepšení se však může dostavit už poměrně rychle, pokud se poradíte s odborníky a budete se řídit jejich radami.
woman applying make-up on acne prone skin

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Mastná až aknózní pokožka

D.A.F. Patent

Sébium Gel moussant actif

(27 recenzí)

Hloubkové čištění, hluboký respekt, dokonalá rovnováha.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Smíšená až mastná pokožka

D.A.F. Patent

Sébium Gel moussant

(10 recenzí)

Jemný mycí a čisticí gel. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné Citlivá a oslabená pokožka s sklonem k akné

Technologie Inflastop™

Sébium Sensitive

(13 recenzí)

Sébium Sensitive – Zklidňuje, hydratuje a eliminuje projevy
podrážděné aknózní pleti.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající