Akné je velmi rozšířenou kožní chorobou, která postihuje nejméně 80 % dospívajících a 40 % dospělých1. V boji proti pupínkům nejčastěji saháme po krémech a dalších pečujících produktech... a zapomínáme u toho na každodenní čištění, které je naprosto zásadní, pokud chceme akné předejít. Ve Francii si jedna žena ze 42 ráno pravidelně nemyje obličej. Často opomíjené čištění by přitom mělo být nedílnou součástí každodenní rutiny proti akné, abychom proti němu zakročili ještě než se objeví pupínky. O to víc to platí dnes, kdy naše pleť podstupuje další zatěžkávací zkoušku. Aktuálně totiž bojujeme s tzv. “maskné” (spojení slov “mask” a “akné”), tedy se situací, kdy se akné zhoršuje kvůli každodennímu nošení roušek a respirátorů. Proto je důležité, abychom každý den používali kvalitní péči, která dokáže pokožku jak správně vyčistit, tak se jí přizpůsobit.

 

 

1   F. Ballanger and B. Dréno, “Akné,” EMC (Elsevier Masson SAS, Paris), Traité de Médecine Akos. pp. 2–0650, 2010
IPSOS, Francie, 12. července 2019
Woman touching her pimples

Od mastné pleti k akné, tři klíčové body 

Problémy s pupínky a černými tečkami jsou spojeny se třemi jevy typickými pro mastnou pleť, které spolu navzájem souvisí.

Excess of sebum

1. Vaše pleť produkuje příliš mnoho kožního mazu

Pro mastnou pleť je typická hyperseborea, kterou často doprovází také rozšířené póry. Kožní maz je tak produkován v příliš velkém množství a jeho kvalita je horší - maz je hustší, dráždivější a podporuje vznik nedokonalostí.

Pores get clogged

2. Vaše pleť zhrubne

U mastné pleti a pleti se sklonem k akné mají kožní buňky tendenci se množit (hyperkeratinizace) a ucpávat póry, což vytváří ideální podmínky pro vznik komedonů, jakými jsou černé a bílé tečky.

 

Bacteria convert in pimples

3. Vznikají bakterie

Přebytek kožního mazu v ucpaných pórech v doprovodu malého množství kyslíku tvoří ideální prostředí pro množení bakterií Cutibacterium acnes, které jsou viníkem zanícených červených pupínků.

woman looking at her reflection

Na rozdíl od toho, co slyšíme kolem nás, nejsou pupínky typicky spojené s nedostatečnou hygienou pleti. Blíže k pravdě je špatná hygiena - tedy způsob čištění, který není vhodný pro váš typ pleti. Často je zvolená hygiena k pleti příliš drsná, například pokud pro čištění používáte mýdlo. Nejlepší způsob, jak mít méně pupínků a černých teček, je osvojit si správnou a kompletní každodenní rutinu s kvalitními produkty. Kompletní rutina zahrnuje vše od čistících produktů po krém a případně také léčivé produkty, které vám předepsal lékař. 

Denní hygiena hraje důležitou roli u všech typů akné, a ještě větší u typu zánětlivého akné2. Zásadní je, aby byl čisticí přípravek přizpůsoben požadavkům pleti:

 • Ideální čisticí produkt proti pupínkům a černým tečkám musí zároveň bojovat s přebytkem mazu a předcházet ucpávání pórů.
 • Musí být k pokožce šetrný, což znamená, že jeho čisticí látky nezatěžují pleť, účinně zbavují přebytku mazu a odstraňují další nečistoty, jako např. pot.
 • Měl by obsahovat peeling, který pokožku zjemní a zabrání dalšímu ucpávání pórů.

 

Korting 2015 - Choi 2010

  Čištění pleti obličeje je klíčovým krokem v péči o mastnou nebo aknózní pleť. Jak jsme již zmiňovali, výběr správného čisticího prostředku je naprosto zásadní. Důležitá je ale také zvolená frekvence čištění. U mastné pleti a akné se často soustředíme pouze na to, abychom co nejrychleji odstranili všechny stopy po nevzhledných nedokonalostech, jako je kožní maz, lesk, matná pleť, nerovnoměrný tón pleti a další. Kvůli tomu však často zvolíme hrubou nebo příliš intenzivní péči. Ta přitom společně s častým mytím může poškodit ochrannou bariéru pokožky a tím jí učinit ještě citlivější..

   clock in a bathroom

   Správná frekvence čištění:

   • Dvakrát denně, ráno a večer.
   • Denně používejte jemný produkt, který je speciálně vyvinutý pro mastnou a aknózní pleť.
   • K občasné péči přidejte produkt s aktivním čištěním, který obsahuje keratolytické účinné látky (AHA,  BHA), a to zejména tehdy, máte-li ucpané póry nebo se objeví černé tečky a pupínky. Používejte, dokud nezmizí.

   Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

   Mastná až aknózní pokožka

   D.A.F. Patent

   Sébium Gel moussant actif

   (27 recenzí)

   Hloubkové čištění, hluboký respekt, dokonalá rovnováha.

   Pro koho?

   Dospělí, Dospívající

   Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

   Smíšená až mastná pokožka

   D.A.F. Patent

   Sébium Gel moussant

   (10 recenzí)

   Jemný mycí a čisticí gel. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

   Pro koho?

   Dospělí, Dospívající

   Denní péče o pokožku

   Pokožka se sklonem k akné Citlivá a oslabená pokožka s sklonem k akné

   Technologie Inflastop™

   Sébium Sensitive

   (13 recenzí)

   Sébium Sensitive – Zklidňuje, hydratuje a eliminuje projevy
   podrážděné aknózní pleti.

   Pro koho?

   Dospělí, Dospívající