Trápí vás svědění pokožky hlavy? Příčin může být hned několik. Pomůžeme vám najít nejlepší řešení. 

Přiznejme si: když vidíme někoho, jak se škrábe na hlavě, často to v nás vzbudí neklid. Je to pravděpodobně reakce vyvolaná bolestnými vzpomínkami na zavšivení v dětství. 

Svědění pokožky hlavy je však běžné a může mít více příčin. Mezi ty nejčastější patří: 

  • problémy se suchou pokožkou hlavy
  • suché nebo mastné lupy, které se odlupují nebo se na pokožce hlavy hromadí  
  • krupičkovité skvrny na pokožce hlavy​​​
  • atopické nebo kontaktní ekzémy 
  • alergie
  • seboroická dermatitida 
  • lupénka
     

V každém případě si přejeme všichni totéž: co nejrychleji se svědění zbavit. Pojďme se podívat, jak určit tu skutečnou příčinu. 

Některé viditelné příznaky vám mohou napovědět, co svědění pokožky hlavy způsobuje.  

Jedná se o nejčastější příčinu. Vaše pokožka je suchá a svědí, protože jí chybí kožní maz. Kůže se vám loupe do drobných bílých šupinek, které padají i na oblečení. 

Pokud používáte příliš drsné šampony a další kosmetiku, vysušujete a narušujete rovnováhu pokožky hlavy. Tento problém se bohužel týká většiny běžných šamponů.  Místo nich doporučujeme volit šetrné produkty, které pokožku chrání, jako je například dermatology doporučený šampon proti lupům

Nejlepší je také vyhnout se příliš častému používání fénu nebo žehličky na vlasy, protože vysoké teplo vlasy a pokožku hlavy poškozuje.

Všimli jste si na hlavě plaků pokrytých šupinami? Máte také suché nebo mastné lupy, které jsou bílé nebo žluté? Některé lupy jsou velmi lepkavé a zdá se, že jsou k pokožce hlavy přilepené. Jiné šupinky odpadávají při sebemenším pohybu. Jedna věc je stejná: pokožka hlavy opravdu svědí. 

Tyto příznaky může vysvětlovat několik kožních onemocnění. 

  • Atopický ekzém postihuje především suchou pokožku. 
  • U všech typů kůže se může vyvinout seboroická dermatitida
  • Lupénka vlasové pokožky může také způsobovat červené strupy.

Někdy je obtížné odlišit seboroickou dermatitidu od lupénky, protože příznaky jsou často velmi podobné.

Pokud se o svém onemocnění chcete dozvědět více, spolehlivou diagnózu vám může stanovit pouze lékař a nasměrovat vás tak na nejúčinnější léčbu. Mezitím však můžete na podrážděná místa aplikovat zklidňující přípravek proti svědění.  

Parazity, jako jsou vši, je někdy obtížné odhalit a jsou pravděpodobnou příčinou, zejména pokud máte děti školního věku. 

Vši jsou velké jako špendlíková hlavička a na světlých vlasech jsou neviditelné. Jejich vajíčka se nazývají hnidy. Jsou bílá a lze je snadno spatřit na hnědých a černých vlasech. 

Svrab je vzácnější parazit. Tento mikroskopický roztoč ovšem pouhým okem vidět není.

Svědění citlivé pokožky hlavy může vyvolat i mnoho dalších faktorů. Důvodem mohou být i nevhodné vlasové přípravky, opakované barvení a melírování, stres či znečištění. Vyvolávající faktor vám spolehlivě dokáže identifikovat pouze lékař.

itchy hair

Pokud máte lupy a velmi vás svědí pokožka hlavy, naučte se rozlišovat mezi obyčejnými lupy a kožními onemocněními (jako je seboroická dermatitida, ekzém a lupénka na hlavě), které mohou mít velmi podobné příznaky. 

U všech tří typů se šupinky slepují do plaků, které mohou způsobovat svědění. Pojďme se podívat na tato kožní onemocnění blíže.

 

Seboroická dermatitida je způsobena rozmnožením kvasinek, které rostou v kožním mazu. Nazývají se Malassezia furfur a je to mikroskopická houba, která přirozeně žije na kůži. 

Když se však houba na pokožce hlavy nadměrně rozmnoží, vznikají na ní plaky a šupiny s velkými mastnými šupinami. To jsou příznaky seboroické dermatitidy. Při tomto onemocnění je svědění pokožky hlavy spíše přerušované než trvalé. Pro dlouhodobé zklidnění pokožky hlavy můžete použít speciální šampon. 

Ekzém na pokožce hlavy může také způsobovat silné svědění. Pokud trpíte na suchou a porézní atopickou kůži, jste k ekzému náchylnější, protože kůže neplní dostatečně svou bariérovou roli.   

Proto může ekzém vznikat na různých místech těla, včetně pokožky hlavy. Tyto červené skvrny se objevují v kombinaci s tenkými bílými šupinkami, které padají na ramena. 

V některých případech stačí k vyvolání kontaktního ekzému určité výrobky. Dávejte si pozor na šampony, které nadměrně mastí vlasy a nevhodné vlasové přípravky nebo stylingové produkty, jako jsou barvy, kúry, balzámy apod. 

Třetím kožním onemocněním je lupénka na hlavě. Ta je způsobena zrychlenou regenerací kožních buněk, které se hromadí na povrchu a nejsou odstraněny. Výsledkem toho jsou vyvýšené plaky s červenými okraji pokryté bělavými suchými šupinami. 

Tato zánětlivá dermatóza je způsobena genetikou, vzplanutí ale může být vyvoláno mnoha dalšími faktory. Svědění je často intenzivní, ale existují způsoby, jak ho zmírnit. 

První věc, kterou musíte udělat, je přestat se škrábat, i když je to velmi obtížné. Škrábání problém pouze zhoršuje a způsobit může i podráždění kůže, které má tendence se zanítit. 

Nejdůležitější je pokožku hlavy šetrně ošetřovat přípravky, které ji nepoškozují. 

Pokud máte atopický ekzém, seboroickou dermatitidu nebo lupénku vlasové pokožky, může vám lékař předepsat léčbu, která vzplanutí zklidní. Všechna tato kožní onemocnění mají společného činitele. A to vzplanutí, které se střídá s obdobími remise.  

Během těchto období je pokožka hlavy stále křehká a speciální jemné, nelepivé šampony zakoupené v lékárně vám mohou pomoci snížit četnost vzplanutí a svědění. 

itchy hair

Myjte si vlasy v delších intervalech. Stačí jednou až třikrát týdně, v závislosti na typu vašich vlasů nebo na prostředí, ve kterém žijete. A když už si vlasy myjete, používejte jemný, nedráždivý šampon.Myjte si vlasy v delších intervalech šamponem, který zmírňuje pocity svědění pokožky hlavy. Stačí jednou až třikrát týdně, v závislosti na typu vašich vlasů nebo na prostředí, ve kterém žijete. A když už si vlasy myjete, používejte jemný, nedráždivý šampon.

Vlasy sušte jemně. Ideální způsob je otřením ručníku. Hlavně se vyhněte agresivnímu tření, protože si můžete pokožku hlavy ještě více podráždit. Pokud používáte fén, nastavte jej na chladný režim.. 

  

Ještě lepší možností je nechat vlasy přirozeně uschnout. Teplo z fénu pokožku ještě více vysušuje. 

Umožněte pokožce hlavy dýchat tím, že se vyhnete čepicím, kloboukům, kšiltovkám a těsným účesům. 

 

Když máte pocit, že si pokožku hlavy musíte poškrábat, místo toho ji jemně masírujte. Použít můžete také speciální masku, která zklidní podráždění a svědění.