• Častý výskyt zarudnutí, které se projevuje v podobě výrazně růžovějších míst než zbytek obličeje. Tvoří se na tvářích, nose, čele a bradě, ale nezasahuje oblast očí a úst. Toto zarudnutí může být doprovázeno intenzivními nebo přerušovanými návaly horka.

 

  • Tvorba malých červených nebo fialových cévek pod kůží na některých místech. Tyto malé rozšířené cévy, teleangiektázie, jsou charakteristické pro růžovku. 

 

  • Kůže je často citlivá, suchá a někdy se na ní tvoří malé šupinky (odlupující se kousky kůže). Rosacea se většinou projevuje na normální, dehydratované, suché a citlivé pleti.  

 

  • Rosaceu je třeba odlišit od jiných kožních onemocnění a nezaměňovat ji například s lupénkou nebo seboroickou dermatitidou. 

Na zarudnutí kůže spojené s růžovkou se podílí několik jevů:

Od počátku onemocnění si můžete všimnout, že vaše pokožka prudce zčervená, což vyvolává návaly horka. K tomu dochází zejména při náhlé změně teploty, například při přechodu z chladného do vyhřátého interiéru, při konzumaci alkoholu nebo kořeněných jídel. Tyto návaly horka způsobují rozšíření cév, které se časem stane trvalým. Tento projev je způsoben tím, že krev pod kůží na úrovni obličeje stagnuje. 

Někteří lidé mají přecitlivělou pleť, která reaguje na mnoho kosmetických produktů, někdy dokonce i na vodu nebo běžné čisticí prostředky. V případě růžovky produkují nervové buňky určitou molekulu, látku P, která vede k místnímu zánětu a kosmetické produkty stav kůže jen zhoršují. 

Rosacea se může častěji vyskytovat u lidí se světlou pletí, modrýma očima a světlými vlasy. Běžná je například v severní Evropě, ale méně častá v jižních zemích a u lidí s tmavou pletí. 

Rosacea postihuje především pleť žen, nejčastěji ve věku 30 až 55 let. Stejně jako všechna viditelná kožní onemocnění má růžovka významný dopad na sebevědomí a vztahy s ostatními. Zejména proto, že se říká, že je způsobena nadměrnou konzumací alkoholu – což není pravda. Alkohol je pouze zhoršující faktor, nic víc. 

Pokud máte kuperózu (viditelné červené žilky na obličeji), naštěstí existují řešení, která vám pomohou ji zvládnout. Než vám tato řešení představíme, přečtěme si, jak můžete zhoršení stavu pokožky zabránit.   

Vystavení teplu 

Nevystavujte se slunci, nepijte horké nápoje a vyhýbejte se zdrojům intenzivního tepla. Horké koupele, sauna nebo příliš intenzivní sporty, které přehřívají tělo a vystavují vás rosacee. 

Náhlé změny teploty 

Spouštěcím faktorem jsou opakované přechody z chladného do vyhřátého interiéru. Chlad, vítr a vlhkost mohou stav pokožky výrazně zhoršit. 

Příliš horké nebo kořeněné jídlo 

Alkohol a koření dodávají tělu teplo s okamžitým účinkem na krevní oběh. Projevem jsou pak rozšířené drobné cévy v oblasti obličeje. Pokud pijete horké nápoje, počkejte, až mírně vychladnou. 

Emoce 

Vliv na růžovku mohou mít také silné emoce a opakované stresové situace. Věnujte pozornost svému životnímu tempu a najděte si čas na dýchání. 

Kortikosteroidy 

Podle pozorování kortikosteroidy také zhoršují růžovku. Jsou spouštěčem zejména u lidí, kteří užívají kortikosteroidy lokálně. Proto se o jejich užívání poraďte se svým dermatologem, abyste si byli jisti svou diagnózou a zvolili vhodnou léčbu. 

Používejte produkty, které nedráždí pokožku. 

U kuperózy (viditelné červené žilky na obličeji) je prvním pravidlem vyhnout se všem produktům, které mohou dráždit pokožku nebo způsobovat nežádoucí reakce. Pro každodenní hygienu obličeje nezapomeňte používat vysoce tolerantní přípravky speciálně určené pro citlivou a reaktivní pleť. Ve většině případů jsou tyto výrobky označeny symbolem AR. Dodržujte denní režim, ráno a večer si pleť důkladně vyčistěte a poté použijte krém na obličej, který redukuje zarudnutí. 

 

Voda z kohoutku s vysokým obsahem vodního kamene může být škodlivá i pro vaši pokožku. Dejte přednost micelární vodě bez oplachování, která jemně čistí pokožku a snižuje tření. Vyhněte se také peelingům, které mohou pokožku výrazně podráždit. 

K odstranění viditelných červených cévek vám dermatolog může nabídnout laserové ošetření, které se běžně používá k léčbě cévních problémů. Pokud chcete laserové ošetření podstoupit, doporučujeme vám podstoupit ho v zimě, kdy vaše pokožka není vystavena slunci. Máte na obličeji roztroušené zarudnutí bez viditelných červených cévek? Určitě pro vás existují účinné prostředky. Poraďte se se svým dermatologem například o používání produktů řady Sensibio AR. 

Když cítíte horko na obličeji, rozpusťte v ústech kostku ledu. Tento trik snižuje rozšíření vašich cév (vazodilataci). Právě chlad má opačný účinek. Způsobuje vazokonstrikci, což znamená, že se průměr vašich cév zmenšuje.  

Pravidelně hydratujte oblast obličeje krémem pro citlivou a reaktivní pleť. Správný krém je takový, který nezpůsobuje okamžitou pálivou reakci a zanechává pokožku chladnou a příjemnou. 

Na obličej naneste opalovací krém s vysokým ochranným faktorem SPF určený speciálně pro pleť s růžovkou. Může se to zdát omezující, ale pokud nechcete, aby se vaše rosacea zhoršila, je to nezbytné řešení. 

K zakrytí zarudnutí můžete použít make-up nebo tónovací krém určený pro pleť s růžovkou. Opět si vyberte speciální produkty pro váš typ pleti. Tento tip je sice užitečný, ale neřeší příčinu problému. 

Kromě různých léčebných postupů může situaci výrazně zlepšit také prevence prostřednictvím zdravého životního stylu. Snažte se vyhýbat alkoholu, příliš horkým jídlům a koření. 

Čím je nahradit? 

  • Zelenina – zdroj vitamínů a živin
  • Olejnatá semínka, losos, makrela a další omega-3 potraviny. 
  •  Bobulovité ovoce: borůvky, třešně a ostružiny, které pomáhají zúžit rozšířené cévy. 
  • Potraviny bohaté na vitamin A, jako je mrkev a červená paprika. 

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Citlivá pokožka se sklony k začervenání

Patent Rosactiv ™

Sensibio H2O AR

(3 recenze)

Micelární voda pro pleť se začervenáním (Rosaceou).

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Citlivá pokožka se sklony k začervenání

Patent Rosactiv ™

Sensibio AR BB Krém

(4 recenze)

Péče proti zarudnutí. Zdokonalení a ochrana pleti.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Citlivá pokožka se sklony k začervenání

Patent Rosactiv ™

Sensibio AR Krém

(2 recenze)

Dlouhodobá péče proti zarudnutí. Mimořádný komfort.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Specifická ochrana

Citlivá pokožka se sklony k začervenání

Patent Rosactiv ™

Photoderm AR velmi světlý SPF 50+

(Napište první recenzi)

Reguluje zarudnutí. Sjednocující a zklidňující účinek.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající