Jaké je složení

Jako alergici jsme navyknutí kontrolovat složení potravin a krémů. Zajímá nás však i to, z jakého materiálu je vyrobeno naše oblečení? Mělo by!

Ekzematická pokožka často svědí, a proto je dobré vyhýbat se “kousavým” a umělým materiálům. Naprosto nevhodný je proto polyester a vlna

Pro člověka s citlivou pokožkou je nejvhodnějším materiálem bavlna. Pozor ale na froté (například ručníky nebo prostěradla) a flanel (košile a povlečení). Ač jsou ze stoprocentní bavlny, mají jemné chloupky, které mohou citlivou pokožku dráždit.

Vedle čisté stoprocentní bavlny existují další materiály, které stojí za to vyzkoušet: 

  • Bambusové vlákno - má vyšší pohlcovací schopnosti než bavlna a vysokou tepelnou vodivost. Bambus je také přirozeně antibakteriální, prodyšný a příjemný na dotek. 
  • Lněná příze - je pevnější než bavlna, pocitově však na dotek tvrdá, chladivá a prodyšná. Lněné kalhoty, šaty či košile se hodí především v létě. 
  • Přírodní hedvábí - dokonale hebký materiál vyrobený z vláken bource morušového. Skvěle saje pot, v létě chladí, v zimě zahřívá.
  • Outlast - materiál, který byl původně vyvinutý pro astronauty v NASA. Má vynikající termoregulační vlastnosti zabraňující přehřívání a pocení. Základem bývá obvykle bavlna a do ní je Outlast přidaný pouze jako příměs. 
  • CleverTex - unikátní materiál vyvinutý v Česku z jedné poloviny tvoří biobavlna a z té druhé celulóza s příměsí chitosanu, který má výrazné antiseptické vlastnosti. Pocitově připomíná čistou bavlnu. 
  • Merino - přírodní materiál z vlny ovce plemena Merino, která má extrémně jemnou vlnu. Materiál je hřejivý a měkký. Pro některé ekzematiky je příjemný na zimu, ale pro jiné je příliš dráždivý (přece jen jde o vlnu).

I barvy rozhodují

V textilním průmyslu se tkaniny většinou barví syntetickými barvami, které se mohou uvolňovat do lidské pokožky. Nejbezpečnější jsou proto ty nejméně výrazné materiály, při kterých je riziko kožní alergické reakce na barvy menší. Ani bílé materiály nejsou ideální. A to kvůli možným zbytkům bělidla v textilii. 

Nové oblečení si nikdy hned neoblékejte k běžnému nošení. Nejdříve jej doma pořádně vyperte ve vhodném pracím prášku.

Na stav vašeho atopického ekzému může mít vliv nejen materiál, ale také střih oblečení, které nosíte. Proto nenoste věci, které vás lechtají, dřou, zbytečně obepínají nebo omezují v pohybu. Pokud se pokožka při pohybu tře o švy, může se ekzém na daném místě zhoršit.

Problémy mohou způsobovat také kovové části oděvu. Někteří ekzematici mají kontaktní alergii na nikl a na místě dotyku kovového cvoku nebo zipu s pokožkou se jim vytvoří nové ložisko ekzému. 

Prací prášek a aviváž

Aby nás oblečení na pokožce nedráždilo, je péče o něj naprosto zásadní. I ideální přírodní materiál nás nakonec může svědit, pokud v něm zůstanou zbytky pracího prášku či aviváže s dráždivými přísadami. Proto pečlivě vybírejme prací prášek nebo prací gel a nekoukejme jen na cenu. I když je na obalu uvedené, že jde o antialergenní či ekologický produkt, atopik na něj může mít alergickou reakci. Raději proto vyzkoušejte více výrobků, abyste našli ten, který vyhovuje právě vám. 

I při použití vhodného pracího prášku raději na pračce zvolte program s delším mácháním. Pokud jsou alegičtí jen někteří členové rodiny, perte prádlo v přípravku pro atopiky raději všem. 

Aviváž nemusíte vůbec používat. Parfémované výrobky totiž podstatnou část atopiků dráždí. Místo aviváže stačí do přihrádky v pračce nalít stejné množství octa. Ocet prádlo změkčí a působí také lehce dezinfekčně. Typický octový zápach v prádle cítit nebude, nemusíte se bát.