Allez au contenu Allez à la navigation

Zarudlá pokožka se šupinami

Poznejte ji, abyste o ni mohli lépe pečovat

Share

Začervenání ve spojení se šupinami na pokožce obličeje, těla a hlavy může souviset se seboroickou dermatitidou a psoriázou, což jsou dva specifické chronické stavy typické pro citlivou a reaktivní pokožku.

Shrnutí
 1. Jak rozeznat seboroickou dermatitidu?
 2. Koho postihuje SD?
 3. Jaké jsou příčiny SD?
 4. Jak rozeznat psoriázu?
 5. Koho postihuje psoriáza?
 6. Jaké jsou příčiny psoriázy?
Zarudlá pokožka se šupinami

Jak rozeznat seboroickou dermatitidu?

Seboroická dermatitida je kožní onemocnění, které se projevuje zánětem a šupinami a postihuje především obličej a vlasovou pokožku. 
V obličeji zasahuje zejména mastné oblasti (bohaté na mazové žlázy) a také nos, záhyby bočních stran spodní části nosu (nasolabiální rýhy), oblast mezi obočím a obočí, vnější zvukovody. Velmi často je postižena vlasová pokožka a onemocnění způsobuje zánětlivý stav s lupy. Kromě těchto oblastí mohou být zasaženy i další ochlupené oblasti jako okraj pohyblivého víčka (zapříčiňuje blefaritidu), dokonce ohanbí a u mužů i brada nebo oblast hrudníku.
Ve vlasaté části hlavy jsou šupiny zažloutlé a mastné a nejsou téměř vůbec přilnuty k pokožce. Možné je také rozšíření za hranici vlasů, na čelo. Více informací naleznete v sekci Lupy a šupiny ve vlasech a vlasové pokožce na tomto odkazu.
Seboroická dermatitida se vyvíjí v kratších obdobích, která se střídají s obdobími absolutního nebo relativního klidu. Roční období a stres mohou mít vliv na zhoršení zánětlivých procesů. Ke zvýšenému výskytu klinických projevů častokrát dochází v zimním období.
Příznaky tohoto onemocnění jsou různé, ale velmi frekventované je svědění a pocity pálení.

Koho postihuje SD?

Jedná se o časté onemocnění u dospělých (postihuje 3 % populace), zejména mladých lidí, ale velmi často dočasně postihuje i kojence (71 %). Jedním z projevů seboroické dermatitidy u kojenců je tzv. „mléčný strup”.

Jaké jsou příčiny SD?

K náhlému vzniku seboroické dermatitidy přispívají jisté specifické podmínky –  nejčastěji se její příznaky objevují u zdravých mladých lidí.
Může za to několik faktorů:
 • množství kožního mazu,
 • kvasinky (houby) rodu Malassezia, přítomny na pokožce některých lidí (saprofytická flóra),
 • reakce imunitního systému postiženého člověka na kvasinky, které dráždí a mohou zanítit pokožku.
Chronický, opakující se charakter seboroické dermatitidy, která najednou spouští začervenání obličeje a někdy i šupiny a/nebo lupy, vyvolává u postižených lidí velmi nepříjemný pocit. Tento pocit má nejen sociální dopad, ale i funkční rozměr (svědění, pocity pálení…).

Jak rozeznat psoriázu?

Psoriáza je nepřenosné chronické onemocnění kůže, které postihuje 2 % až 3 % populace. Vyskytnout se může v každém věku. Existují jisté specifické spoušťěcí faktory, které souvisí s genetickou predispozicí a podporují výskyt lézí.
Psoriatická ložiska jsou červená (erytematózní) a pokrytá tlustými bělavými šupinami. Ve srovnání se zdravou pokožkou jsou velmi dobře ohraničená. Nejčastěji postiženými oblastmi jsou lokty a kolena (oblasti náchylné k malým poraněním). Zasažena však může být jakákoliv oblast kůže a ve velké míře se vyskytují ve vlasové pokožce (především v oblasti zátylku). Pokud jsou psoriázou zasaženy záhyby (třísla nebo podpaží), mluvíme o inverzní psoriáze, u které je šupinatění mnohem menší. Různými způsoby mohou být někdy postiženy také nehty (zhrubnutí, prohlubeniny, deformace). 
Psoriáza se někdy projevuje na pokožce ve formě malých ložisek „v kapkách” nebo puchýřků na zarudlém podkladu.
Léze mohou být spojeny s intenzivním svěděním, dokonce s pocity pálení v oblasti záhybů. Psoriáza může mít značný vliv na kvalitu života, a to především tehdy, pokud je rozšířena nebo přítomna na mimořádně nepříjemných nebo viditelných místech. Kromě kožní formy psoriázy existuje také psoriatická artritida. Ta se vyskytuje přibližně u 25 % lidí, kteří jsou postiženy kožní formou psoriázy. Psoriatická artritida může být axiální (postihuje záda) nebo periferní (postiženy jsou klouby článků prstů).

Koho postihuje psoriáza?

Psoriáza postihuje muže i ženy a může se objevit v jakémkoliv věku. Ve třetině případů se vyskytuje před završením dvaceti let a velmi často k ní dochází u lidí, kteří mají mezi 20 a 40 lety.

Jaké jsou příčiny psoriázy?

Ve 30 % až 40 % případů byla zjištěna genetická predispozice. Onemocnění přenáší vícero genů (jedná se o multigenetický proces), proto není systematické.
 
Urychlení obnovy epidermis způsobuje vznik lézí na kůži.  Na základě této predispozice jsou zřejmé jisté spoušťěcí faktory:
 • klimatické změny (především období chladu),
 • infekční faktory (především záněty nosohltanu),
 • psychologický stres (kůže je pod vlivem neurotransmiterů, a proto je „nadměrně reaktivní”,
 • lokální poranění (popáleniny, tření a z pragmatického hlediska škrábání),
 • některé léky (syntetická antimalariká, některé léky na vysoký krevní tlak, lithiové soli, některé typy očních kapek). 
Lékaři tyto léky znají a nepřeruší účinnou léčbu bez důkazů o jejich spojitosti s psoriázou.
Některá onemocnění nebo škodlivé návyky, ačkoliv ne pravidelné, se častěji objevují u psoriatických pacientů, například metabolický syndrom (mezi znaky patří nadváha, zvýšená hladina tuků v krvi,  zvýšená hladina sacharidů v krvi nebo vysoký krevní tlak), nadměrná konzumace alkoholu, kouření.