Allez au contenu Allez à la navigation

Zarudlá pokožka s viditelnými cévami

Poznejte ji, abyste o ni mohli lépe pečovat

Share

V případě citlivé a reaktivní pokožky se na obličeji mohou objevit zarudnutí a malé viditelné cévy. Často se jedná o přechodný stav, který se však může postupně zhoršovat, a tyto kožní projevy mohou zůstat trvale.

Shrnutí
 1. Co způsobuje viditelné zarudnutí?
 2. Jaké jsou příznaky kuperózy?
 3. Jaké jsou příčiny kuperózy?
 4. Koho postihuje kuperóza?
 5. Jaké jsou příznaky rosacey?
 6. Jaké jsou příčiny rosacey?
 7. Koho postihuje rosacea?
Zarudlá pokožka s viditelnými cévami

Co způsobuje viditelné zarudnutí?

Zarudnutí nebo viditelné cévy jsou projevy způsobené poruchou cévního systému obličeje, který nefunguje tak, jak by měl. Začervenání, které bývá obvykle doprovázeno pocity tepla, je dočasné nebo dlouhodobější. K faktorům, které mohou stav zhoršit, patří:
 • náhlé změny teploty (teplo – zima),
 • konzumace teplých a kořeněných jídel, konzumace alkoholu…
Zarudnutí a viditelné cévy nejčastěji způsobuje rosacea a kuperóza, což je forma rosacey. Nejsou však jejich jedinými příčinami. Některá kožní onemocnění, při kterých jsou přítomny rozšířené cévy, vypadají jako kuperóza. Náhlá zarudnutí mohou představovat skrytá onemocnění, která je nezbytné vyšetřit, a některé léky mohou podporovat výskyt rozšířených cév na obličeji, popřípadě zvyšovat jejich množství. V případě pochybností je tedy vhodné poradit se se svým lékařem.

Jaké jsou příznaky kuperózy?

Kuperóza představuje rozšíření malých povrchových cév kůže, které se nacházejí v horní části dermis. Lékařský termín pro toto rozšíření cév je teleangiektázie.
Síť povrchových cév vytváří „kapilární síť”, kterou tvoří červené lineární stopy na obličeji. Parametry této sítě se mohou lišit v závislosti na jednotlivcích a jejich typech pokožky, délky procesu, teploty nebo změny vnitřní a vnější teploty. Cévy jsou zvětšené, mají sytě červenou až fialovou, někdy dokonce modravou barvu. Topografie je různá, nejčastěji však relativně symetrická - někdy jsou zasaženy pouze boční strany spodní části nosu, velmi častý je výskyt v oblasti lícních kostí nebo na celých tvářích. Postižen však může být i celý obličej. Pokud se dá struktura telenagiektázie obtížně rozpoznat pouhým okem a převládá začervenání, mluvíme o erytróze. Mezistupněm je erytrokuperóza, což je obecní termín, který kombinuje obě varianty. U kuperózy můžeme někdy pozorovat přítomnost hvězdicového angiomu. Je to cévní struktura ve formě hvězdy, která má přibližně ve středu vystupující červený bod.
Ve většině případů kuperóza nepředstavuje žádné skryté onemocnění. Objevuje se pomalu a progresivně. Jedná se o formu rosacey. Může jí předcházet náhlé začervenání. Dalším projevem rosacey je erytróza, popřípadě také červené papuly (pupínky), dokonce puchýřky. Konzumace alkoholu není příčinou kuperózy ani rosacey.

Jaké jsou příčiny kuperózy?

Roli hrají vnější klimatické podmínky, protože její vznik předurčuje vystavování se nepříznivým povětrnostním vlivům, slunci a změnám vnější teploty z důvodu zaměstnání nebo speciálních zálib. Konzumace alkoholu není příčinou kuperózy ani rosacey.

Koho postihuje kuperóza?

Světlá a jemná pokožka je náchylnější ke vzniku kuperózy.

Jaké jsou příznaky rosacey?

Rosacea je často se vyskytující kožní onemocnění, které postihuje pouze obličej, především nos, tváře, čelo a bradu. Postiženy, i když zřídka, mohou být i oči (oční rosacea). V žádném případě se nejedná o akné.  Používaný výraz akné rosacea postupně mizí. Toto viditelné postižení kůže má i psychologické důsledky. Lidé ho vnímají jako estetický problém, často ho chybně připisují chronickému alkoholismu, což je důvodem stigmatizace.
3 různé formy, 3 typy příznaků
 
Cévní forma: erytróza a kuperóza
Projevuje se přítomností začervenání v obličeji, které může, ale nemusí provázet kuperóza (malé rozšířené cévy na tvářích a nose nazývané teleangiektázie). K tomuto zarudnutí se mohou přechodně přidat vazomotorické poruchy nebo náhlé zrudnutí, tedy náhlé návaly krve do obličeje, které rychle zmizí.
 
Papulopustulózní forma
Erytróza je v tomto případě spojená s pupínky, které jsou podobné akné (červené pupínky a puchýřky, ale nemají komedon). Nacházejí se vždy pouze na obličeji a objevují se opakovaně.
 
Hypertrofická forma
Tato forma se vyskytuje velmi zřídka, postihuje téměř výlučně muže a je pro ni typický veliký hrbolatý nos. Rinofima postihuje nos a nesouvisí s konzumací alkoholu, jak si lidé většinou myslí. Všechny tyto příznaky příspívají k výraznému pocitu studu v každodenním životě a vedou ke zhoršení kvality života postižených lidí.

Jaké jsou příčiny rosacey?

 • Genetické faktory: tímto onemocněním jsou postiženy především ženy se světlou pokožkou z oblastí severní Evropy.
 • Vnější faktory životního prostředí: vystavování se ultrafialovému záření, změny teploty (mohou za to i některá povolání), konzumace dráždivých látek (alkohol, kouření).
 • Za náhlé začervenání zodpovídá s největší pravděpodobností porucha činnosti obličejových žilek.
 • Významnou roli hraje také malý parazit Demodex folliculorum (trudník tukový), který se nachází v pokožce a vyvolává její zánětovou reakci.

Koho postihuje rosacea?

Rosacea se vyskytuje třikrát častěji u žen než u mužů a nejvíce postihuje lidi se světlou pokožku.
Příznaky se často objevují u lidí ve věku přibližně třiceti let, ale plně se projevuje u padesátníků. Častým znakem rosacey je její spojení s citlivou pokožkou.