Pro správnou diagnózu doporučujeme se objednat k dermatologovi.  

Mezitím v tomto článku najdete několik podrobností o seboroické dermatitidě a lupénce, které vám pomohou při péči o pokožku hlavy. 

 

Seboroická dermatitida může postihnout všechny typy pokožky. 

Je způsobena rozmnožením kvasinek Malassezia furfur, které přirozeně žijí na pokožce. Tyto kvasinky rostou v kožním mazu a mohou se nadměrně množit na pokožce hlavy, kde způsobují červené plaky se šupinami a lupy. Šupinky jsou často husté, mastné a žluté. Tyto typické příznaky seboroické dermatitidy dráždí pokožku hlavy a způsobují svědění, které přichází a odchází.  

Pro poskytnutí dlouhodobé a zklidňující ochrany doporučujeme použít šampon určený přímo pro tyto příznaky.  

seboroická dermatitida na pokožce hlavy

Lupénka může plaky také způsobovat, ovšem z jiného důvodu. 

 

Je způsobená zrychlenou regenerací kožních buněk, které se hromadí na povrchu pokožky hlavy, protože nejsou vyloučeny. To vede ke vzniku vyvýšených červených plaků a suchých bílých šupin. Tím se lupénka liší od seboroické dermatitidy, která způsobuje husté, mastné a žluté šupiny, jak jsme již zmínili. 

 

Další informace o lupénce ve vlasech naleznete v našem článku zde.

 

lupénka na čele a pokožce hlavy

Hygiena a potraviny, kterým je třeba se vyhnout 

Životní styl a seboroická dermatitida 

Pro zmírnění příznaků seboroické dermatitidy je nezbytné přizpůsobení svého životního stylu. Existuje více vnějších faktorů, které mohou seboroickou dermatitidu zhoršit a ovlivnit celkový stav vaší pokožky: 

 • Nadměrné vystavování pokožky UV záření 

 • Nedostatek spánku 

 • Používání nevhodných produktů 

 • Kouření

 • Konzumace alkoholu 

Doporučujeme vám se také vyhnout nošení čepic, klobouků nebo kšiltovek a těsných účesů, které tahají za pokožku hlavy. Všechny tyto případy mohou podráždění zvýšit. 

Pokud vás pokožka hlavy svědí, jemně ji masírujte. Škrábání totiž může příznaky zhoršit. 

Potraviny, kterým se při seboroické dermatitidě vyhnout 

Jídlo může seboroickou dermatitidu také zhoršovat a zařazením zdravé stravy do svého životního stylu, pomůžete příznaky zmírnit. Jakým potravinám byste se tedy měli vyhnout, když trpíte seboroickou dermatitidou, a které byste měli naopak upřednostnit? 

Nasycené tuky, jako je smetana, a rychlé cukry, které se nacházejí v dortech a jiných sladkostech příznaky seboroické dermatitidy zhoršují. Vyhnout se doporučujeme i zpracovaným potravinám, protože často obsahují velké množství soli a/nebo cukru. 

Vyvážená strava je pro dodání všech potřebných vitaminů velice důležitá: 

 • vitamín C (citrusy, meloun, květák atd.). 

 • vitamín A (máslo, vejce atd.) 

 • vitamín E (oleje, avokádo, mandle atd.). 

Je také nezbytné, abyste do svého jídelníčku zařadili omega-3 a omega-6. Najdete je v tučných rybách, ořeších a bílkovinách. 

 

mytí vlasů šamponem nodé

Pro zmírnění příznaků seboroické dermatitidy je důležité zvolit šampon vyrobený speciálně pro toto onemocnění. Prvním krokem je omezit škrábání, aby se zabránilo podráždění a infekci.  

Seboroická dermatitida se projevuje vzplanutím, které se střídá s obdobími remise. Během těchto klidnějších období je pokožka hlavy stále křehká a je důležité používat jemný šampon, který neodbourává lipidy. Tím se sníží četnost vzplanutí a svědění.  

Během vzplanutí doporučujeme používat specifický šampon, který je ro seboroickou dermatitidu přímo určen. Během těchto období je nejlepší mýt vlasy třikrát týdně a pokračovat v tom po dobu tří týdnů. Pro potřeby citlivé pokožky jsme vyvinuli jemný šampon Nodé DS+, který trvale čistí pokožku a omezuje množení kvasinek Malassezia, které způsobují lupy. Navíc je šampon Nodé DS+ obohacený o  zklidňující látky a patentovaný komplex D.A.F, takže okamžitě a dlouhodobě zmírňuje svědění vlasové pokožky

 • Krok 1: Napěňte šampon a jemně masírujte pokožku hlavy
 • Krok 2: Opláchněte pokožku hlavy
 • Krok 3: Znovu naneste šampon
 • Krok 4: Nechte 5 minut působit
 • Krok 5: Důkladně opláchněte

 

 

Doporučujeme také vysušit vlasy jemným otřením ručníkem. Tak se dá úspěšně vyhnout tření, které by mohlo pokožku hlavy podráždit. Nejlepší je nechat vlasy vyschnout na vzduchu, protože fén může pokožku také vysoušet. 

Kvíz

33 čtenářů již odpovědělo

Otázka 0 z 0

Je seboroická dermatitida způsobena zrychlenou regenerací kožních buněk ?
ANO

Špatně!

Nesprávná odpověď. Seboroická dermatitida je způsobena množením kvasinek Malassezia furfur, mikroskopických hub, které přirozeně žijí na vaší kůži. Způsobuje červené plaky se šupinami a lupy. Šupinky jsou často husté, mastné a žluté s pocitem svědění. 

Jedná se o lupénku, která vzniká v důsledku zrychlené regenerace kožních buněk. To vede ke vzniku červených plaků a suchých bílých šupin.

NE

Správně! NE

Výborně! Seboroická dermatitida je způsobena množením kvasinek Malassezia furfur, mikroskopických hub, které přirozeně žijí na vaší kůži. Způsobuje červené plaky se šupinami a lupy. Šupinky jsou často husté, mastné a žluté s pocitem svědění. 

Jedná se o lupénku, která vzniká v důsledku zrychlené regenerace kožních buněk. To vede ke vzniku červených plaků a suchých bílých šupin.

Jsou horká sprcha a fén vhodné pro pokožku hlavy se seboroickou dermatitidou ?
ANO

Špatně!

Nesprávná odpověď. V danou chvíli to může zmírnit svědění, ale později může příznaky zhoršit.

NE

Správně! NE

Je pravda, že v danou chvíli to může zmírnit svědění, ale později může příznaky zhoršit.

Je používání speciálního šamponu důležité pro zmírnění příznaků seboroické dermatitidy ?
Ano, je to užitečné pro zmírnění příznaků.

Správně! Ano, je to užitečné pro zmírnění příznaků.

Výborně! Šampony mohou být dráždivé a zhoršovat potíže způsobené seboroickou dermatitidou. Během vzplanutí doporučujeme používat specifický šampon určený pro seboroickou dermatitidu. Během těchto období je nejlepší mýt vlasy tímto šamponem třikrát týdně a po dobu tří týdnů.

Ne, na zmírnění příznaků to nemá vliv.

Špatně!

Špatně! Šampony mohou být dráždivé a zhoršovat potíže způsobené seboroickou dermatitidou. Během vzplanutí doporučujeme používat specifický šampon určený pro seboroickou dermatitidu. Během těchto období je nejlepší mýt vlasy tímto šamponem třikrát týdně a po dobu tří týdnů.

Může strava ovlivnit příznaky seboroické dermatitidy?
ANO

Správně! ANO

Výborně! Doporučujeme vynechat nasycené tuky, jako je smetana, a rychlé cukry, které jsou obsaženy v dortech a jiných sladkostech. Zpracovaným potravinám byste se také měli co nejvíce vyhýbat, protože často obsahují velké množství soli a/nebo cukru.

NE

Špatně!

Špatně. Doporučujeme vynechat nasycené tuky, jako je smetana, a rychlé cukry, které jsou obsaženy v dortech a jiných sladkostech. Zpracovaným potravinám byste se také měli co nejvíce vyhýbat, protože často obsahují velké množství soli a/nebo cukru.

 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Lupy a šupiny na vlasové pokožce

  Patent DSactiv ™

  Nodé DS+ Šampon

  (Napište první recenzi)

  Šampon, který působí na všechny příčiny tvorby lupů a proti jejich návratu.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Všechny typy vlasů

  Patent Non-detergence

  Nodé Fluid Šampon

  (Napište první recenzi)

  Šampon bez detergentů, který čistí, chrání a respektuje pokožku hlavy.

  Pro koho?

  Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)