Skin with Redness and Visible Vessels

Zarudnutí nebo viditelné cévy jsou projevy způsobené poruchou cévního systému obličeje, který nefunguje tak, jak by měl. Začervenání, které bývá obvykle doprovázeno pocity tepla, je dočasné nebo dlouhodobější.

K faktorům, které mohou stav zhoršit, patří:

  • náhlé změny teploty (teplo – zima),
  • konzumace teplých a kořeněných jídel, konzumace alkoholu…

Zarudnutí a viditelné cévy nejčastěji způsobuje rosacea a kuperóza, což je forma rosacey. Nejsou však jejich jedinými příčinami. Některá kožní onemocnění, při kterých jsou přítomny rozšířené cévy, vypadají jako kuperóza. Náhlá zarudnutí mohou představovat skrytá onemocnění, která je nezbytné vyšetřit, a některé léky mohou podporovat výskyt rozšířených cév na obličeji, popřípadě zvyšovat jejich množství. V případě pochybností je tedy vhodné poradit se se svým lékařem.

Kuperóza představuje rozšíření malých povrchových cév kůže, které se nacházejí v horní části dermis. Lékařský termín pro toto rozšíření cév je teleangiektázie.

Síť povrchových cév vytváří „kapilární síť”, kterou tvoří červené lineární stopy na obličeji. Parametry této sítě se mohou lišit v závislosti na jednotlivcích a jejich typech pokožky, délky procesu, teploty nebo změny vnitřní a vnější teploty. Cévy jsou zvětšené, mají sytě červenou až fialovou, někdy dokonce modravou barvu.

Topografie je různá, nejčastěji však relativně symetrická - někdy jsou zasaženy pouze boční strany spodní části nosu, velmi častý je výskyt v oblasti lícních kostí nebo na celých tvářích. Postižen však může být i celý obličej.

Pokud se dá struktura telenagiektázie obtížně rozpoznat pouhým okem a převládá začervenání, mluvíme o erytróze. 

Woman looking at her skin in the mirror

Mezistupněm je erytrokuperóza, což je obecní termín, který kombinuje obě varianty.

U kuperózy můžeme někdy pozorovat přítomnost hvězdicového angiomu. Je to cévní struktura ve formě hvězdy, která má přibližně ve středu vystupující červený bod.

Ve většině případů kuperóza nepředstavuje žádné skryté onemocnění. Objevuje se pomalu a progresivně. Jedná se o formu rosacey.

Může jí předcházet náhlé začervenání. Dalším projevem rosacey je erytróza, popřípadě také červené papuly (pupínky), dokonce puchýřky. Konzumace alkoholu není příčinou kuperózy ani rosacey.

Woman with hair in the wind
  • Roli hrají vnější klimatické podmínky, protože její vznik předurčuje vystavování se nepříznivým povětrnostním vlivům, slunci a změnám vnější teploty z důvodu zaměstnání nebo speciálních zálib.
  • Konzumace alkoholu není příčinou kuperózy ani rosacey.

KOHO POSTIHUJE KUPERÓZA?

Světlá a jemná pokožka je náchylnější ke vzniku kuperózy.

 

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY ROSACEY?

Rosacea je často se vyskytující kožní onemocnění, které postihuje pouze obličej, především nos, tváře, čelo a bradu. Postiženy, i když zřídka, mohou být i oči (oční rosacea). V žádném případě se nejedná o akné.  Používaný výraz akné rosacea postupně mizí. Toto viditelné postižení kůže má i psychologické důsledky. Lidé ho vnímají jako estetický problém, často ho chybně připisují chronickému alkoholismu, což je důvodem stigmatizace.

 

3 různé formy, 3 typy příznaků

Step 1

1/ Cévní forma: erytróza a kuperóza

Projevuje se přítomností začervenání v obličeji, které může, ale nemusí provázet kuperóza (malé rozšířené cévy na tvářích a nose nazývané teleangiektázie). K tomuto zarudnutí se mohou přechodně přidat vazomotorické poruchy nebo náhlé zrudnutí, tedy náhlé návaly krve do obličeje, které rychle zmizí.

Step 2

2/ Papulopustulózní forma

Erytróza je v tomto případě spojená s pupínky, které jsou podobné akné (červené pupínky a puchýřky, ale nemají komedon). Nacházejí se vždy pouze na obličeji a objevují se opakovaně.

Step 3

3/ Hypertrofická forma

Tato forma se vyskytuje velmi zřídka, postihuje téměř výlučně muže a je pro ni typický veliký hrbolatý nos. Rinofima postihuje nos a nesouvisí s konzumací alkoholu, jak si lidé většinou myslí. Všechny tyto příznaky příspívají k výraznému pocitu studu v každodenním životě a vedou ke zhoršení kvality života postižených lidí.

JAKÉ JSOU PŘÍČINY ROSACEY?

 
Adult
Genetické faktory Tímto onemocněním jsou postiženy především ženy se světlou pokožkou z oblastí severní Evropy.
Sun
Vnější faktory životního prostředí Vystavování se ultrafialovému záření, změny teploty (mohou za to i některá povolání).
Stress
Dráždivé látky Konzumace alkoholu, kořeněných jídel.
Body areas
Rozšířené žilky Za náhlé začervenání zodpovídá s největší pravděpodobností porucha činnosti obličejových žilek.
Immunity
Demodex folliculorum (trudník tukový) Malý parazit, který se nachází v pokožce a způsobuje zánětlivou reakci.

KOHO POSTIHUJE ROSACEA?

Rosacea se vyskytuje třikrát častěji u žen než u mužů a nejvíce postihuje lidi se světlou pokožku.

Příznaky se často objevují u lidí ve věku přibližně třiceti let, ale plně se projevuje u padesátníků.

Častým znakem rosacey je její spojení s citlivou pokožkou.

Obraťte se na svého kožního lékaře, který potvrdí diagnózu a řekne vám, jestli trpíte kuperózou, rosaceou nebo jiným onemocněním.

Doctor with a patient in a medical office

Preventivní péče tkví v omezení spouštěcích faktorů, ke kterým patří změny teploty, vystavování se ultrafialovému záření, teplé nápoje, kořeněná jídla, káva. Alkohol nepatří mezi spouštěcí faktory, ale jeho nadměrná konzumace může zhoršit příznaky.
V případě náhlého začervenání se doporučuje ihned v prvních minutách reakce nechat roztát v ústech kostku ledu.

Bioderma - Woman protecting from the sun

Lékař může předepsat několik typů medikamentózní léčby:

  • Lokálně se aplikují léky s účinnou látkou metronidazol ve formě gelu, krému nebo masti namíchané v lékárně.
  • Perorálně se obvykle v průběhu třech měsíců podávají antibiotika (tetracykliny), a to i v případě pupínků – puchýřků nebo oční rosacey.

Tyto typy léčby každopádně rosaceu neléčí úplně. Jelikož se objevuje opakovaně, je nezbytné nepřetržitě pokračovat s lokální péčí.
Začervenání se léčí obtížně, proto je tady mimořádně zajímavá laserová léčba, například léčba pulzním barvivovým laserem, ND: YAG laserem, KTP laserem. Různé typy cévních laserů jsou uvedeny níže.

Woman taking medication

Skvělým způsobem léčby kuperózy je laser. Je to technologie, která zásadně změnila řešení tohoto problému. Existuje několik typů laserů pro vaskulární účely, tedy laserů, které se speciálně zaměřují na cévy a hemoglobin, který je obsažen v červených krvinkách. Patří k nim KTP laser, který působí především na strukturách kuperózy, ND: YAG laser, pulzní barvivové lasery, které působí také u erytrózy a hvězdicových angiomů.

Woman having skin therapy

Dermokosmetické přípravky jsou vhodné pro všechny formy rosacey a kuperózy. Musejí být hydratační, zklidňující, neokluzivní, určeny pro citlivou pokožku a v ideálním případě i s vakuloprotektivními vlastnostmi. Také by se měly používat vhodné čisticí přípravky, které omezí kontakt pokožky s vodou z vodovodu. Doporučuje se také ochrana před sluncem.

V některých případech se mohou na zakrytí začervenání použit krémy (s obsahem zelených pigmentů, které neutralizují začervenání).

Bioderma - woman applying cream on the face