Allez au contenu Allez à la navigation

Citlivá až intolerantní pokožka

Poznejte ji, abyste o ni mohli lépe pečovat

Citlivá až intolerantní pokožka
Share

Lidé s citlivou pokožkou mají nepříjemné pocity v oblasti obličeje, které mohou, ale nemusí být doprovázeny erytémem (zarudnutím). Tyto příznaky se mohou projevovat jako mravenčení, pocity pnutí, pocity tepla, dokonce pálení a občas také jako svědění. Obličej těchto lidí často toleruje jen málo kosmetických produktů.

Shrnutí
  1. Jak rozeznat citlivou až intolerantní pokožku?
  2. Co způsobuje tuto citlivost pokožky?
  3. Koho se to týká?
Citlivá až intolerantní pokožka

Jak rozeznat citlivou až intolerantní pokožku?

Citlivá až intolerantní pokožka je více reaktivní než normální pokožka, je tedy hyperreaktivní. Trpí mravenčením, pocity horka a svěděním (zřídka), které jsou často nepravidelné. Tyto nepříjemné pocity jsou obvykle doprovázeny zarudnutím a zhoršují se v reakci na různé typy podnětů, které za normálních okolností nevyvolají podráždění.
Faktory, které způsobují podráždění, mohou být:
  • fyzikální: UV záření, teplo, zima, vítr, změny teploty, tření..
  • chemické: kosmetické přípravky, mýdla, voda, holení u mužů..
  • psychologické: stres, emoce...
  • hormonální: menstruační cyklus...
  • vnitřní faktory: kořeněná jídla.
 
Citlivá až intolerantní pokožka tedy reaguje na podněty, které na jiné typy pokožky nemají žádný vliv. Tato nadměrná citlivost pokožky je výsledkem snížení jejího prahu tolerance. Čím citlivější je pokožka, tým nižší je její práh tolerance. V případě citlivé pokožky se reaktivita projevuje přechodně, v jistých chvílích. U intolerantní pokožky je reaktivita stálá nebo téměř stálá a má trvalou nulovou toleranci.

Co způsobuje tuto citlivost pokožky?

Pokles prahu tolerance, a tedy zvýšenou citlivost pokožky způsobují dva hlavní faktory.  V první řadě jde o to, že epidermis citlivé a intolerantní pokožky způsobuje pokles funkce kožní bariéry. Tento jev tak podporuje dehydrataci kůže, a hlavně pronikání dráždivých látek.
 Citlivá pokožka dále nadměrně vylučuje některé neuromediátory prostřednictvím nervových zakončení na povrchu a prozánětlivé cytokiny (látky vylučovány kožními buňkami). Toto nadměrné vylučování je tedy příčinou nepříjemných pocitů u  lidí s citlivou pletí. Citlivá a intolerantní pokožka se také vyznačuje nadměrnou produkcí volných radikálů.

Koho se to týká?

Fenomén citlivé pokožky je častý, protože postihuje 1/3 dospělé populace. Ženy (60 %) postihuje častěji než muže (40 %). Některé typy pokožky jsou z genetických důvodů citlivější, především světlá pokožka, ale barva pokožky vůbec nemá vliv na její citlivost. Frekvence této poruchy má tendenci klesat s věkem. 
Citlivá pokožka může být jedním z klinických projevů chorobných změn na obličeji, jako například rosacea, ekzém a seboroická dermatitida. 
Absence opatření vůči klasickým spouštěcím faktorům podporuje vznik a zhoršení tohoto jevu.
Citlivá pokožka má na člověka rovněž psychologický efekt, protože její reakce mohou negativně ovlivňovat běžný život. Složitější je i léčba jiných typů kožních onemocnění, protože citlivá pokožka hůře snáší některá lokální ošetření.