Allez au contenu Allez à la navigation

Dětská pokožka

Poznejte dětskou pokožku, abyste o ni mohli lépe pečovat

Share

Pokožka kojenců a dětí má své specifické vlastnosti, které mohou za její větší jemnost a citlivost. Vyžaduje si tedy opatrnost a speciální péči, aby zůstala zdravá a přizpůsobila se prostředí. Rovněž je potřeba si uvědomit rozdílné potřeby pokožky kojenců do 3 měsíců, batolat do 3 let a dětí od 3 let do přibližně 10 – 12 let. Obecně však platí zásada, že u kojenců a malých dětí se nesmějí používat hygienické výrobky a toaletní přípravky pro dospělé.

Shrnutí
 1. Jaké vlastnosti má pokožka kojenců?
 2. Jak rozpoznat suchou nebo atopickou pokožku u kojenců?
 3. Je zarudlý zadeček vážným problémem?
 4. Co způsobuje podráždění okrajů úst?
 5. Jak chránit dětskou pokožku před sluncem?
Dětská pokožka

Jaké vlastnosti má pokožka kojenců?

Pokud chceme o někom říci, že má jemnou a sametovou pokožku, řekneme, že ji má jak miminko. A přece to není vždy pravda. Pokožka novorozenců je kromě předčasně narozených dětí úplně zformována. Je však tenčí a neplní funkci bariéry stejně účinně jako pokožka dospělých.
Několik týdnů po narození se u kojence přestává tvořit kožní maz a mazové žlázy se znovu aktivují až v období dospívání. Z tohoto důvodu je hydrolipidický film jemnější, a proto slaběji chrání pokožku, což vyvolává:
 • suchost, která vytváří prostor pro podráždění,
 • propustnost pro infekční a alergenní látky, které zhoršují podráždění.
 
Povrch kůže dítěte je 2-krát až 3-krát větší než u dospělého člověka (vyšší poměr povrchu a hmotnosti). Přípravek natřený na pokožku dítěte se tedy vstřebá lehčeji. Absorpční schopnost kůže podporuje i vlhké prostředí (pokožka pod plenou), poškozená pokožka (plenová dermatitida) a záhyby.
Z těchto důvodů je nezbytné, abychom pro dětskou pokožku používali velmi jemné hygienické výrobky a toaletní přípravky, které zaručují:
 • vysokou toleranci s ohledem ke specifickým vlastnostem dětské pokožky,
 • vysokou bezpečnost produktů s ohledem k vysokým nárokům na složení a výrobu, které jsou přizpůsobené pokožce kojenců a batolat.

Jak rozpoznat suchou nebo atopickou pokožku u kojenců?

Pokožka kojenců má sklony k vysušování a větší citlivosti, protože ji oslabují nepříznivé vlivy jako vítr, chlad, tvrdá voda nebo topení.
U atopické dermatitidy je pokožka vašeho dítěte suchá a drsná a někdy se na ní objeví i suché červené skvrny. Pokožka je napnuta a svědí, což narušuje spánek dítěte. Atopická dermatitida je velmi časté kožní onemocnění, které začíná mezi 2. a 3. měsícem života a ve většině případů po několika letech vymizí. Tento typ pokožky trpí větší propustností zrohovatělé vrstvy, což je způsobeno nedostatkem lipidů. Kůže již neplní správně funkci bariéry. Nechrání organizmus před alergeny z vnějšího prostředí, což ulehčuje jejich pronikání dovnitř. Citlivost na tyto alergeny způsobuje zánět, který se projeví propuknutím ekzému a ten je nejčastěji doprovázen intenzivním svěděním.
Škrábání pak způsobuje poranění, která zvyšují podrážděnost pokožky. Pokožka propouští alergeny v ještě větším množství a zvyšuje se pravděpodobnost nové akutní zánětlivé reakce. Velmi suchá pokožka se sklony k atopickým reakcím prochází střídavě fázemi propuknutí ekzému a jeho ústupu. Byly zjištěny 3 hlavní typy alergenů z vnějšího prostředí, které způsobují akutní zánětlivé reakce:
 • aeroalergeny: roztoči, pyl, kočičí a psí chlupy, peří a podobně,
 • potravinové alergeny,
 • kontaktní alergeny: nikl, parfémy a podobně.

Je zarudlý zadeček vážným problémem?

Zarudnutí v oblasti zadečku, které se také nazývá plenová dermatitida, je běžným problémem, ke kterému dochází za jistých okolností, například pleny třou pokožku, příliš agresivní umývání, průjem, změna stravy, ale také překonání infekce, růst zubů atd.
Ve většině případů zarudnutí v oblasti zadečku se jedná o dermatitidu z podráždění, kterou vyvolává okluzivní (nepropouštějící) účinek plen, zhoršuje ji kontakt se stolicí a s močí a někdy dochází také k bakteriální superinfekci. Zarudnutí se dá předejít tím, že zabráníme okluzi (uzavření) a maceraci (kontaktu s vlhkým nebo mokrým prostředím), které způsobují pleny. Dodržujte proto následná opatření:
 • dítě často přebalujte,
 • po každém přebalování vyčistěte pokožku dítěte pomocí jemného hygienického výrobku bez obsahu mýdla, který zaručuje bezpečnost a toleranci (příliš agresivní přípravky narušují kožní bariéru),
 • důkladně a velmi jemně pokožku vysušte, zejména v oblasti záhybů,
 • po každém přebalování použijte zinkovou mast s antibakteriálním účinkem (zaručující bezpečnost a toleranci), která zklidní a obnoví epidermis v oblasti zadečku a současně podpoří vymizení zarudnutí,
 • pokud zarudnutí trvá, navštivte lékaře.

Co způsobuje podráždění okrajů úst?

Podráždění pokožky kolem úst se projevuje zarudnutím, malými pupínky, suchou a drsnější pokožkou. Toto podráždění je způsobeno slinami, které se kolem úst shlukují, když dítě používá dudlík, kouše svou oblíbenou hračku nebo když mu rostou zoubky.                              Enzym amyláza, který se nachází ve slinách, zhoršuje podráždění. Pokud již máte takovéto podráždění pokožky kolem úst pod kontrolou nebo se zhorší chladem a větrem, na jeho opakované objevení se má vliv zimní období.

Jak chránit dětskou pokožku před sluncem?

Kojenci nesmějí být nikdy vystavováni slunci. Pokožka malých dětí vyžaduje speciální vysokou ochranu, která poskytuje tu nejlepší záruku bezpečí. Pokud se chcete dozvědět více o opatřeních, která je nezbytné dodržovat při pobytu na slunci, najdete je na tomto odkazu.