Allez au contenu Allez à la navigation

ochrání vaše tělo před zimou Atoderm
#SKINBODYGUARD
Připravte vaši pokožku co nejlépe na zimu a využijte rad expertů ze společnosti BIODERMA.
Přejeďte kurzorem všechny etapy a seznamte se s jednotlivými epizodami
  1. Listopad
  2. Prosinec
  3. Leden
  4. Únor
 
Epizoda 5
Suchou kůži, která je podrážděná nebo atopická, neškrábejte!

V případě velmi suché a podrážděné pokožky s chronickým zánětem a svěděním hovoří dermatologové o „atopické kůži“, které se běžně říká ekzém. Jako mnoho dětí, i Dan Rosemont, kterému je dnes 11 let (viz Epizoda č. 4), trpí atopickou dermatitidou. Nemoc se objevuje obvykle ve věku od 3 měsíců do 5 let. Atopická kůže je zvlášť citlivá na zimu.

Co se v naší pokožce děje?

Atopický ekzém vyznačující se příliš silnou reakcí na určité alergeny může zasáhnout kůži, průdušky nebo zažívací trakt. Lidé s atopickou kůží trpí nedostatečnou soudržností zrohovatělé vrstvy: je porušena její bariérová funkce z důvodu nedostatku lipidů.
Alergeny a baktérie jí mohou snadněji proniknout a vyvolávají zánětlivou reakci. Objevují se zarudlé plochy, často na obličeji a také v záhybech kůže, a vyvolávají svědění. Škrábání zánět zhoršuje a nemoc se rozvíjí recidivujícím vzplanutím: krize se střídají s klidovým obdobím.

Názor dermatologa
MUDr. Isabelle Baratte, dermatoložka v lyonské fakultní nemocnici Hospices Civils de Lyon, Francie

„V ordinaci často vidíme atopické děti s počínajícím onemocněním. Situaci podrobně vysvětlíme rodičům a řekneme jim, v čem spočívá udržovací a akutní léčba. Každý den je třeba provádět koupele ve vodě o teplotě 32–33 °C a hydratovat kůži pro obnovu její funkce kožní bariéry. Při akutní fázi ekzému je nezbytné podávat dermokortikoidy ke zklidnění zánětu, není třeba se jich obávat, ani je brát na lehkou váhu. Stačí, když budeme dodržovat předepsanou léčbu. Zásadní je vyhnout se škrábání, které může kůži poškodit, ztlustit, „poničit“ a vyvolat infekce. Dermokortikoidy ve spojení se zvlhčujícími léky „rozbijí“ cyklus zánětů a škrábání a obnoví kožní bariéru.“ 

Doporučované produkty

Sprchový gel pro každodenní zklidňující a čisticí péči na atopickou a suchou pleť.

ObličejTělo

Krém na atopický ekzém 2 v 1 dermo-posilující vyživující péče obnovující zdraví a komfort pokožky.

TěloObličej

Za dvacet let se počet případů atopické dermatitidy ztrojnásobil(1). V průmyslových zemích bude mít atopickou kůži průměrně asi 15 – 30 % novorozenců(2). Jestliže má jeden z rodičů atopickou dermatitidu, existuje více než 30% riziko, že jí bude trpět i kojenec. Pokud onemocněním trpí oba rodiče, je toto riziko větší než 70 %(3).
 

1.Dermatite atopique : épidémiologie en France, définitions, histoire naturelle, association aux autres manifestations atopiques, scores de gravité, qualité de vie. E.Mahé. Ann Dermatol Veneorol. 2005 ; 132
2.Williams HC. Clinical practice. Atopic dermatitis. N. Engl. J ; Med 2005;352. 2314-2324
3.Dermatite atopique. S. A Büchner, Forum Med Suisse N°19, mai 2001

Zapamatujte si

Svědí to, svědí to... Jak se ale vypořádat s krizemi a vyhnout se škrábání? Existují různé triky. Především dodržujte to, co vám předepsal lékař, a zajistěte své kůži každodenní optimální hydrataci. Malým dětem zkontrolujte a ostříhejte nehty, nemluvňatům můžete dát mini palčáčky proti škrábání. Pro zklidnění svědících míst existují chladivé sáčky a válečky, kterými můžete ošetřit podrážděná místa.

Existují různé typy ekzémů, ale jejich projevy jsou naprosto stejné: velice suchá kůže se zanícenými zarudlými skvrnami, které svědí.

  • Atopický ekzém spojený s narušením bariérové funkce kůže a množením bakterií (zlatý stafylokok).
  • Kontaktní ekzém spojený s kontaktem s alergizující a iritující látkou (nikl, parfém, mycí nebo konzervační prostředky...)
  • Nepleťte si onemocnění s ekzémem zvaným winter itch (zimní svědění), který souvisí s intenzivním vysušováním kůže. Je způsoben klimatickými podmínkami a k jeho prvním projevům dochází v zimě.
     
Průzkum

Máte vy nebo někdo z vaší
rodiny atopickou kůži?

Vychytávky a praktické rady

 

 

 


Aplikace krému každý den, dobré každodenní hygienické a pečující návyky. Seznamte se s doporučeními dermatologa a vyšetřete si čas na intimní chvilku a péči... Dejte na odborníka!

 
MOTTEM PŘÍŠTÍ EPIZODY BUDE

Vítejte
v Laponsku!