Allez au contenu Allez à la navigation

ochrání vaše tělo před zimou Atoderm
#SKINBODYGUARD
Připravte vaši pokožku co nejlépe na zimu a využijte rad expertů ze společnosti BIODERMA.
Přejeďte kurzorem všechny etapy a seznamte se s jednotlivými epizodami
 1. Listopad
 2. Prosinec
 3. Leden
 4. Únor
 
Epizoda 9
Střídání tepla a zimy, nebezpečí tepelných šoků

V Laponsku podniká rodina Rosemontových další objevné cesty do pohádkově krásné krajiny. Sněhová pokrývka již dosahuje výšku 15-20 cm a teploměr se pomalu blíží -12 °C ! V takové zimě nepřipadá v úvahu strávit celý den venku, je třeba se pravidelně chodit zahřát ke krbu uvnitř chaty. Jsou to slastné chvíle, ale ne pro kůži, která  někdy střídání tepla a zimy špatně snáší...

Co se v pokožce děje?

Přechod ze zimy do tepla má vliv na krevní oběh. V zimě dochází k jevu zvanému vazokonstrikce, což je zúžení cév, kdy se krev stahuje z končetin a zásobuje životně důležité orgány, aby je udržela při teplotě 37 °C (viz Epizoda 8). Z tohoto důvodu kůže na konečcích prstů, na nohách a na uších zbělá. Při návratu do tepla dochází k opačnému procesu, tzv. vazodilataci. Malé cévky se znovu přílivem krve rozšíří, na tváři se objeví přechodný ruměnec. Zvláště jemná a světlá kůže reaguje citlivě na změny teploty, které mohou dokonce snadno vyvolat lokální zánět. Často způsobují růžovku (rosacea), zánětlivé kožní onemocnění, které se časem zhoršuje. Dobře patrná červená místa mohou časem dostat trvalý charakter s viditelnou a nevratnou dilatací cév, pak hovoříme o erytrokuperóze projevující se červenými skvrnami, což je jedna z forem růžovky.

Názor dermatologa
Dr. Isabelle Baratte, dermatoložka v lyonské fakultní nemocnici Hospices Civils de Lyon, Francie

„V ordinaci vidíme mnoho žen se světlou pletí, které mají problémy s červenáním obličeje, a to v různém stupni. Projevy mohou začínat prostým přechodným ruměncem, který vymizí, až k permanentním angiomům, s nimiž je v každodenním životě daleko těžší bojovat.  S těmito projevy se můžeme setkat rovněž u dospívajících trpících akné, kteří mají tendenci používat příliš silné produkty, které jejich kůži oslabují. Osoby trpící červenáním kůže si tedy musí zvyknout používat šetrné produkty osobní hygieny, hydratační krém, který reguluje citlivost krevních cév, a musí se chránit proti nepříznivým vlivům mrazu a slunce po celý rok, aby zamezili trvalé cévní dilataci.
Jakožto nejzazší řešení nám při léčbě růžovky pomáhá laser, ale i po takovém zásahu se onemocnění často vrací. V tomto případě opět mohou hydratační krémy a protisluneční ochrana přispět k oddálení jednotlivých léčebných zákroků.“

Doporučované produkty
Atoderm Krém

24 - hodinový hydratační krém na suchou pleť

TěloObličej

Atoderm Nutritive

Krém na obličej, který vám poskytne každodenní péči o pokožku tváře.

Obličej

Sensibio AR Krém

Ultra-zklidňující denní krém, který omezuje a brání zarudnutí.

Obličej

Růžovkou trpí až 10 % populace v Evropě, se značnými rozdíly mezi jihem (1,5 %) a zeměmi severu (10 %), protože onemocnění zasahuje především osoby se světlou a jemnou pokožkou. Růžovka je 3krát častější u žen než u mužů.

Zapamatujte si

Slunce a teplotní šoky jsou hlavními faktory způsobujícími růžovku, ale určitý vliv má i alkohol a koření. Je také vhodné omezit některé další potraviny, a to proto, že obsahují histamin, t.j. molekulu, která podporuje dilataci cév:

 • Mléčné výrobky, jogurty, šlehačku,
  sýr atp.
   
 • Některé druhy ovoce jako jsou švestky,
  citrusy, hrozinky atp.
   
 • Některé typy kořenících přípravků jako
  je sójová omáčka a ocet.
   
 • Některé druhy zeleniny, boby, kulaté
  bílé fazole, hrášek, lilek, avokádo

Kuperóza se projevuje drobnými krevními cévkami dobře viditelnými na obličeji. Tyto cévky jsou permanentně dilatovány, vytvářejí pletenec jemných vláken, jejichž barva může přecházet od růžové přes červenou až do modré nebo fialové. Rosacea se objevuje především na tvářích pod lícními kostmi a na křídlech nosu, ale zasažen může být i celý obličej. Symptomy, zpočátku nepatrné, se objevují ve věku 25 - 30 let a postupně jsou stále zřetelnější, nejčastější je výskyt mezi 45. - 55. rokem věku.

Průzkum

A co vy, máte pleť se sklonem k začervenání?

 
PŘÍŠTÍ EPIZODA BUDE NA TÉMA:

„Jaro je tady!“