Allez au contenu Allez à la navigation

ochrání vaše tělo před zimou Atoderm
#SKINBODYGUARD
Připravte vaši pokožku co nejlépe na zimu a využijte rad expertů ze společnosti BIODERMA.
Přejeďte kurzorem všechny etapy a seznamte se s jednotlivými epizodami
  1. Listopad
  2. Prosinec
  3. Leden
  4. Únor
 
Epizoda 8
Pozor na citlivé partie!

Dnes celá rodina Rosemontových sedla na sněžné skútry a vydala se k jezeru Siinainlampi ve finském Laponsku, aby si vyzkoušela zimní rybolov. Při této velice oblíbené činnosti se ryby chytají pod ledem, do kterého se udělá otvor. Dnes večer bude na jídelníčku okoun a štika... Ale také péče o pleť, která zase dostane zabrat!

Co se v pokožce děje?

Při všech činnostech prováděných za chladného počasí je nutné zvlášť pečlivě chránit končetiny a citlivé partie. Velice choulostivé jsou ruce, nohy a rty, u nichž se pokožka podobá sliznici. Jejich jemná zrohovatělá vrstva obsahuje málo mazu, protože v ní nejsou mazové žlázy. Mají mnoho smyslových receptorů a jsou také velice citlivé na extrémní teploty a na bolest.

V chladném a suchém počasí se na těchto citlivých partiích, které mají často nízký počet krevních cév, často objevují praskliny s rizikem trhlin: krev proudí do  životně důležitých partií a hůře zásobuje končetiny, kůže ztlušťuje, neolupuje se a nakonec praská. Tyto velice bolestivé trhliny epidermy mohou zasáhnout i hlubší škáru. Vhodná léčba spočívá v intenzivní hydrataci pokožky, její povrchové ochraně a rovněž podpoře hojení.

Názor dermatologa
Dr. Isabelle Baratte, dermatoložka v lyonské fakultní nemocnici Hospices Civils de Lyon, Francie

„V zimě si musíte chránit rty a ruce, i když teplota neklesne pod 3 °C! Nanášejte hydratační pomádu na rty několikrát denně! Na ruce jsou vhodné rukavice, buď kožené nebo z polartecu, ale ne vlněné, které mohou pokožku dráždit. A konečně, i když je chladno, je lepší si mýt ruce ve vlažné, skoro studené vodě, protože s teplou vodou je riziko rozpuštění hydrolipidické ochranné vrstvy kůže a může vzniknout tepelný šok, který je pro krevní cévy velmi nebezpečný.“

 

 

Doporučované produkty

Krém na ruce, který vám poskytne intenzivní výživnou reparační péči o pokožku rukou a nehtů.

Tělo

Tyčinka na suché a popraskané rty pro každodenní hydratační péči.

Obličej

Cicabio Krém

Hydratační reparační krém, který působí v každé etapě epidermální rekonstrukce.

Tělo

Podle jedné ze studií*jde o počet mytí rukou během dne. Některé profese si musí mýt ruce mnohem častěji, jiné jsou vystaveny opakovaným kontaktům s chemickými přípravky nebo detergenty působícími na kůži škodlivě. Z toho plyne, že ruce je nutno po každém umytí hydratovat a používat neagresivní produkty osobní hygieny, aby pokožka nebyla v ještě větší míře vystavena nepříznivým vlivům.
 

*Francouzský státní institut pro zdravotní prevenci a výchovu - Francie

Zapamatujte si

Když je zima, je dobrou strategií pro ochranu citlivých zón a zachování jemné pokožky...

  • Mytí ve vlažné, skoro studené vodě, aby nedošlo k rozpuštění ochranné tukové vrstvy (viz Epizoda 1).
  • Upřednostňování šetrných produktů osobní hygieny, vyhýbání se častému kontaktu s detergenty a dezinfekčními roztoky a nepoužívání produktů na nádobí k mytí rukou, protože poškozují pokožku. Při jakémkoliv styku s detergenty nezapomínejte na rukavice!
  • V případě opravdu silných mrazů používejte raději palcové než prstové rukavice, protože v nich může vzduch proudit kolem prstů. Pod palčáky si klidně navlečte ještě jedny tenké prstové rukavice (viz Epizoda 2).
  • Vysušené rty rozhodně nekousejte, spíše se snažte aplikovat ještě častěji pomádu na rty.
  • U dětí navíc, kromě aplikace pomády na rty, dbejte důrazně i na hydrataci kolem úst, abyste zabránili tvorbě lišeje a praskání kůže.

Případy ekzému rukou jsou velice časté a odhaduje se, že chronickým ekzémem rukou (CHE) je zasaženo 10 % populace*.
 

Kontaktní alergický ekzém je nejčastější. Je vyvolán místní alergickou reakcí způsobenou různými látkami, jako je chrom, nikl, latex, rozpouštědla, barviva... Některá povolání jsou tomuto riziku zvlášť vystavena, jako kadeřníci, zdravotníci, pracovníci údržby, stavební dělníci...
 

Kontaktní iritační dermatitida vzniká následkem vnějšího poškození: tření, abraze, střídání tepla a chladu, dráždivým účinkem rostlin atd.
 

Atopický ekzém spojený s narušením bariérové funkce kůže a množením bakterií.
 

Dyshidrotický ekzém pak vzniká při stresu, úzkostných stavech a při slunění v prvních letních dnech.

Průzkum

Staráte se o své ruce, ale věnujete stejnou péči také nohám?

Vychytávky a praktické rady

Regenerace rukou SOS!

V případě větších či menších trhlinek na kůži je nejlepší nemocniční péče. Večer je třeba nanést silnou vrstvu balzámu, poté si navléknout bavlněné rukavice, které zakoupíte v lékárně. Tento okluzivní obvaz podporuje vstřebávání a urychluje zacelování ranek během noci. 

 
PŘÍŠTÍ EPIZODA BUDE NA TÉMA:

„Střídání horka a zimy, nebezpečí tepelných šoků“