• Dr. Michèle Sayag, alergoložka
  Dr. Michèle Sayag, alergoložka - ředitelka lékařské strategie společnosti BIODERMA.

  Každý den jsou naše ruce vystaveny vnějším vlivům, častému mytí a opakovanému používání u nesčetného množství denních úkonů. I to je jedním z důvodů, proč je pokožka rukou tak křehká, a ruce jsou tak často přirozeně velmi suché. Taková pokožka se pak rychle může změnit v poškozenou, popraskanou a objevují se na ní mikrotrhlinky. Protože ruce používáme neustále, tato změna nám okamžitě začne komplikovat každodenní život.

  Dr. Michèle Sayag, alergoložka - ředitelka lékařské strategie společnosti BIODERMA.

Koho se problém týká?

Při diskusi se často vybaví zdravotníci, ale nejen oni! Diskomfort u namáhané pokožky rukou se týká všech, žen i mužů, v každém věku a v každé zemi. Podívejme se nejprve na různé a obvyklé příznaky poškozené pokožky rukou, abychom je dokázali identifikovat a pochopili, o jak závažný problém se jedná. Poté se podíváme na příčiny, které mohou být vázány i na určitý typ profesí. Nakonec prozradíme, koho se problematika týká nejvíc a proto by měl co nejdříve začít s prevencí.

Proč je zrovna pokožka rukou tak křehká?

Kromě toho, že ruce používáme téměř neustále, mají specifické biologické vlastnosti, díky nimž jsou obzvláště křehké.

Nedostatek kožního mazu Zatímco pokožka dlaně může být silná, kůže na hřbetu rukou je velmi tenká, a je v ní méně mazových žláz. To znamená, že pokožka produkuje menší množství kožního mazu, což ve svém důsledku znamená také menší ochranu a méně účinný hydrolipidický film.
Nedostatek hydratace Přirozená hydratace je na rukou čtyřikrát až pětkrát méně aktivní než na obličeji. Proto jsou ruce téměř vždy dehydratované, což může vést k pocitům nepohodlí a potřebě kompenzovat nedostatek vlhkosti používáním krémů.

I proto je běžné, že všichni mají někdy suché ruce. To však neznamená, že je pokožka poškozená. Jedná se o dvě různá stádia. U poškozené pokožky rukou jsou totiž příznaky intenzivnější a trvají déle. Krátkodobý pocit napnuté pokožky nebo mírného nepohodlí tak automaticky neznamená problém s podrážděnou pokožkou rukou.

 • Dr. Michèle Sayag, alergoložka
  Dr. Michèle Sayag, alergoložka - ředitelka lékařské strategii společnosti BIODERMA.

  Ruce jsou velmi křehkou částí našeho těla, jednak z biologických důvodů, a také proto, že o ně obvykle příliš nepečujeme... a přitom jsou pro náš každodenní život tak důležité. Pomáhají nám dělat všechno - každý den, pořád - a přitom jim často nevěnujeme dostatečnou pozornost. A přestože ruce používáme téměř ke všem činnostem, chybí jim dostatečná přirozená ochranu proti tomu, co všechno je může podráždit. Zejména hřbet rukou má jemnou kůži a málo mazových žláz. K oslabení pokožky také přispívá časté mytí.

  Dr. Michèle Sayag, alergoložka - ředitelka lékařské strategii společnosti BIODERMA.

 • Dr. Michèle Sayag, alergoložka
  Dr. Michèle Sayag, alergoložka - ředitelka pro lékařskou strategii společnosti BIODERMA.

  Pokud jsou podrážděné, jsou ruce citlivé na horkou vodu, mýdlo i hydroalkoholový gel. Při každém kontaktu s tím, co je dráždí, pálí. Situace se může zhoršit až k popraskání kůže, prasklinám a trhlinám, takže ruce nemůžeme normálně používat. Někdy je nemůžeme používat vůbec, protože nelze ohýbat prsty ani držet pero, nebo třeba psát na klávesnici...

  Dr. Michèle Sayag, alergoložka - ředitelka pro lékařskou strategii společnosti BIODERMA.

Dermatóza: co skrývá poškozená pleť rukou

Pokud se všechny tyto příznaky zkombinují a zhoršují, může lékař diagnostikovat dermatózu - u té rozližujeme dva druhy:

 

Iritativní kontaktní dermatitida (ICD)

Představuje 80 % případů a dochází k ní, když se vaše ruce dostanou do kontaktu s dráždivou látkou. "Domácí dermatitida" je způsobena opakovaným kontaktem s čisticími prostředky používanými při úklidu a domácích pracích. Projevuje se tak, že ruce jsou neustále zarudlé a bolestivé.

 

Alergická kontaktní dermatitida (ACD)

Je vzácnější (20 % případů) a vzniká postupně po opakovaném kontaktu s alergenem, který v průběhu času senzibilizuje kůži.

 • Dr. Michèle Sayag, alergoložka
  Dr Michèle Sayag, alergoložka - ředitelka pro lékařskou strategii společnosti BIODERMA.

  Podrážděná pokožka, které je pro iritační kontaktní dermatitidu typická, navíc způsobuje, že je kůže propustnější. Přestává tak fungovat jako bariéra a alergeny mohou snadněji pronikat dovnitř.

  V některých případech se iritační kontaktní dermatitida mění v alergickou kontaktní dermatitidu, ale nemusí tomu tak být vždy. Vše závisí na tom, jakému množství alergenu jsme byli vystaveni, a na konkrétní reakci imunitního systému. Je při ní velmi důležité obnovit kožní bariéru pomocí reparačního balzámu pro poškozené ruce, jako je Cicabio Krém na ruce.

  Dr Michèle Sayag, alergoložka - ředitelka pro lékařskou strategii společnosti BIODERMA.

Naše ruce jsou vlastně naší prodlouženou inteligencí: nejcennější pomůckou pro poznání, činnost, tvorbu, komunikaci a vyjadřování. Za největší lidská mistrovská díla, která byla vytvořena, můžeme poděkovat právě našim rukám. Můžeme jim poděkovat za to, že nám prostřednictvím hmatu zprostředkovávají kontakt se světem i s ostatními lidmi.

Naše ruce však každý den čelí dávce opotřebení, které může způsobit poškození jejich pokožky nebo se na něm podílet. To typicky souvisí s dalšími faktory, jakými jsou:
 

 • profese a specifické podmínky životního stylu
 • klimatické podmínky, zejména intenzivní chlad
 • hygienická opatření, včetně opakovaného mytí rukou a dezinfekce hydroalkoholovým gelem

 

Poškozená pokožka rukou často výrazně ovlivňuje každodenní život, protože ruce jsou naším intenzivním pomocníkem. Důsledky tak pociťujeme v práci, při každodenních činnostech s dětmi, při aktivitách doma, nebo v situacích s přáteli nebo dalšími lidmi.

hydroalkoholický gel na ruce

Účinky vody na ruce

1. Časté mytí rukou (pečovatelky, kuchařky, kadeřnice...).

Účinky chemikálií na ruce

2. Pravidelné používání čistících a chemických prostředků bez rukavic (práce v továrně, úklidoví pracovníci, karosáři...).

Účinky nadměrného používání rukou působící na kůži

3. Nadměrné používání rukou při práci (truhláři, zedníci, zahradníci, dlaždiči...).

Alergická pokožka a poškozené ruce

4.  Chronické nebo alergické kožní onemocnění (atopická dermatitida, kontaktní ekzém).

Jak denně pečovat o poškozené ruce?

Drobný problém se může rychle zhoršit a pokud tomu včas nezabráníme, z velmi suchých rukou se mohou stát podrážděné a popraskané ruce. Předejít zhoršení problému je proto nesmírně důležité, aby se nepohodlí nepodepsalo na kvalitě našeho každodenního života.

Hygiena pro ruce

Myjte si ruce teplou, ale nikdy horkou vodou, abyste ještě více neničili křehký hydrolipidový film, který pokožku chrání. Teplá voda zachovává tenkou vrstvu kožního mazu, která pokrývá pokožku. Volte jemný čisticí přípravek, který dále pokožku nedráždí. Ruce jemně osušte, ale pokožku nedřete, aby nedošlo k podráždění. Je ale potřeba, aby nezůstaly mokré.

Čtyři užitečné tipy, které fungují

 1. Noční maska: před spaním naneste na ruce silnou vrstvu výživného krému a navlékněte si lehké bavlněné rukavice. Rukavice pomohou pokožce krém lépe vstřebat, aniž by se dostal ven.
 2. Jakmile se venku ochladí, na nic nečekejte (a už vůbec ne na to, až budete v rukou cítit diskomfort) a noste rukavice.
 3. Aby se pokožka nadměrně nevysušovala, můžete doma vzduch zvlhčovat.
 4. Pokud pociťujete, že jsou vaše ruce dlouhodobě poškozené, aniž by se jejich stav jakkoli zlepšoval, neváhejte se obrátit na dermatologa, který vám může předepsat relevantní léčbu.

Kompletní péče věnovaná pokožce vašich rukou

Mytí, dezinfekce, hydratace, péče... BIODERMA nabízí řešení, která jsou na míru přizpůsobená podrážděné a suché pokožce rukou.

Dezinfekce bez oplachování

Oslabená pokožka Všechny typy pokožky Suchá až velmi suchá pokožka

Biphase Lipo alcoolique

(22 recenze)

První dvoufázová dezinfekce s benefity dermokosmetiky. Eliminuje viry a doplňuje lipidy.

Pro koho?

Pro celou rodinu (děti starší než 3 roky)

Fotografie produktu BIODERMA, Atoderm Sprchový olej 1 l, sprchový olej pro suchou pokožku

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Sprchový olej

(17 recenzí)

24hodinová hydratace a okamžitý komfort přímo ze sprchy.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive Mycí kostka

(2 recenze)

Jemná čisticí mycí kostka, proti svědění.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Suchá až velmi suchá citlivá pokožka

D.A.F. Patent

Atoderm Krém na ruce & nehty

(5 recenzí)

Výživný krém pro jemné a hebké ruce. 8hodinová hydratace.

Pro koho?

Dospělí, Děti

Denní péče o pokožku

Poškozené ruce, mikrotrhliny/praskliny

Technologie Antalgicine

Cicabio Krém na ruce

(1 recenze)

Regenerační balzám s efektem "druhé kůže". Okamžitá úleva pro ruce.

Pro koho?

Pro celou rodinu (děti starší než 3 roky)