Úskalí hygieny rukou

V aktuálním kontextu pandemie COVID-19 se všichni shodují na tom, jak je důležité dodržovat základní hygienické návyky především pravidelné mytí rukou. Jak se ale vypořádat s vedlejšími účinky mytí rukou mýdlem nebo dezinfekci? Jistě to znáte doslova na vlastní kůži ruce máte po častém mytí suché, pokožka na nich může být vlivem dezinfekce podrážděná, rozpraskaná a náchylná k tvorbě ekzému. Všechny tyto problémy trápí mnohé z nás, včetně zdravotníků a dětí. Je nejvyšší čas to vyřešit!

 

NAOS kráčí vstříc budoucnosti

Slyšíme to od vědců a sami to dobře víme svět po pandemii nebude stejný, jako jsme ho znali předtím. V oblasti hygieny to platí stoprocentně. Důraz na perfektní dodržování hygieny rukou v nás jistě zůstane i ve světě, který přijde po Covidu. Naučili jsme se správně mýt ruce a v tomto návyku budeme pokračovat i nadále. To je samozřejmě dobrá zpráva. Zakladatel a ředitel společnosti NAOS Jean-Noël Thorel však pochopil i druhou stranu mince. Častější hygiena rukou totiž vede i k rostoucím kožním problémům. A protože pokožka rukou si zaslouží náležitou péči, rozhodl se rychle jednat.

A hand hygiene product with the expertise of BIODERMA

Celé to začalo na začátku první vlny pandemie na jaře 2020, kdy se BIODERMA podílela na tvorbě hydroalkoholického gelu pro zdravotníky. Odborníci v oblasti péče o pokožku ze společnosti NAOS si během toho uvědomili, že opakované používání antibakteriálních gelů na ruce může ohrozit funkci kožní ochranné bariéry. Preventivní hygienická opatření jsou základem úspěchu v boji proti viru, ale zároveň zvyšují riziko poškození pokožky. NAOS a jeho značka BIODERMA už více než 40 let spolupracují s dermatology a nemocnicemi. Dermatologové potvrdili domněnku, že časté mytí rukou a používání antibakteriálních gelů má na kvalitu pokožky neblahý dopad. A sešlo se to tak příhodně, že NAOS tou dobou právě vyvíjel inovativní produkt pro hygienu rukou, se kterým se trefil do černého. Vytvořili jsme dezinfekční produkt na ruce, který hubí viry a bakterie a současně zachovává přirozenou biologickou rovnováhu pokožky. Dodrželi tak zásadu společnosti v oblasti ekobiologie. Nový produkt pro hygienu rukou Biphase Lipo alcoolique pečuje o pokožku tak, jak to vyžaduje dnešní nový svět.

 

 • Aurélie Guyoux, ředitelka centra výzkumu a vývoje Naos.

  Díky poznatkům v oblasti péče o pokožku jsme se skvěle naučili využívat funkce lipidů, které nahrazují ty obsažené v kůži.

  Aurélie Guyoux, ředitelka centra výzkumu a vývoje Naos.
 • Aurélie Guyoux, R&D director at NAOS
  Aurélie Guyoux, ředitelka centra výzkumu a vývoje Naos.

  Na začátku pandemie jsme rychle zmobilizovali svá výrobní oddělení, která se pustila do přípravy hydroalkoholického gelu. Ten jsme darovali zdravotníkům. Tušili jsme ale, že složení není ideální s ohledem na péči o pokožku. Rozhodli jsme se proto přijít s alternativním řešením tohoto problému. Co takhle spojit alkohol s mastnou nebo olejnatou látkou zajišťující ochranu kožní bariéry? Nebylo snadné zajistit, aby se tyto dvě dost nekompatibilní látky navzájem nezneutralizovaly alkohol musel dál ničit viry. Náš tým v NAOS si s tím však poradil během pár měsíců, což byl ohromný výkon!

  Aurélie Guyoux, ředitelka centra výzkumu a vývoje Naos.

Biphase Lipo alcoolique: Inovace s velkorysým přesahem

Společnost NAOS směřuje v celé své činnosti k jasnému cíli – pomáhat lidstvu. Proto daruje 100 % svých zisků z prodeje Biphase Lipo alcoolique neziskovým organizacím a nadacím bojujícím s pandemií a jejími dopady. Tím tento zbrusu nový produkt potvrzuje smysluplný a pozitivní přístup firmy vůči světu.

Výzkum dodržující ekobiologické zásady NAOS

NAOS přistupuje k pleti jako k ekosystému, který reaguje na své okolí a také ho sám ovlivňuje. Toto životní prostředí proto musíme respektovat, chránit jeho zdroje a když jsou jeho přirozené mechanismy poškozené, měli bychom je obnovit a zastavit příčiny jeho poškození.

4 ekobiologická kritéria pro zachování kožní rovnováhy

 1. Složení s dvojitým účinkem – dezinfekce a doplnění poničených vrstev kůže
 2. Obnovení přirozeného podkoží a současně hubení bakterií a virů 
 3. Využití lipidů, které obnovují epidermální lipidy nezbytné pro zdravou kůži  
 4. Posílení ochranné kožní bariéry, která chrání kůži před vysycháním

Hydratace nestačí: Biphase Lipo alcoolique obnovuje lipidy v kůži 

Běžné antibakteriální gely s alkoholem ničí viry a bakterie tím, že útočí na tukovou vrstvu jejich membrán. Tyto lipidy jsou však velmi podobné těm v naší pokožce. Jako první tedy zaútočí na tenkou vrstvu na povrchu pokožky – hydrolipidový film – a mezibuněčnou hmotu pokožky, která spojuje kožní buňky. Ochranný štít, který film a hmota společně tvoří, nemá  jak se útoku alkoholu bránit. Proto vaše kůže častým používáním takových gelů trpí, a to i u gelů s přídavnou funkcí hydratace.

Biphase Lipo alcoolique obsahuje lipidy, které kopírují a nahrazují ty epidermální, nezbytné pro zdravou kůži. Nejen tedy, že zajišťují dostatečnou hydrataci pokožky, navíc obnovují kožní ochrannou bariéru a zcela tak kompenzují vysychání kůže způsobené alkoholem. 

Některé ingredience jako aloe vera nebo glycerin mají, jak známo, hydratační funkci. Vaší pokožce na rukou, které jsou vysušené častým mytím, dokáží skvěle chybějící vodu doplnit. Nemají ale žádný vliv na příčinu jejich vysušení. Je to jako, když plníte cedník vodou – zůstane mokrý, ale vodu v sobě žádnou neudrží.

Hydrated hands skin

Regenerační lipidy obnovují kožní ochrannou bariéru. Dokáží znovu vytvořit hydrolipidový film i mezibuněčnou hmotu pokožky. Kůže tedy neztratí svou přirozenou ochranu a dokáže v sobě lépe udržet vodu, takže nevysychá. Biphase Lipo alcoolique pomocí těchto lipidů kůži na rukou obnovuje a bojuje tak s příčinami problému, ne jen s jeho následky – v souladu s ekobiologickými zásadami NAOS.

Skin barrier restoration