Příznaky citlivé pokožky a předčasného stárnutí spolu úzce souvisí, protože mají stejné tři hlavní příčiny: oxidační stres, změny bariéry a zánět. Abychom pochopili tento vztah, musíme nejprve přesně porozumět tomu, co je to citlivá a senzitivní pokožka.

Příčiny a důsledky citlivé pleti 

Citlivou pokožkou trpí 60 až 70 % žen a 50 až 60 % mužů¹. Tento častý klinický syndrom nastává, když nervová vlákna rychle hyperexcitují, když jsou vystavena určitým spouštěčům. Kůže přehnaně reaguje. Tyto kožní změny mohou vést k nepříjemným pocitům, včetně píchání, napjatosti, zahřívání, svědění a podráždění. Mezi viditelné příznaky patří výskyt dočasného zarudnutí. 

Tuto citlivost mohou také vytvářet nebo zhoršovat vnější faktory životního prostředí a životního stylu, jako je znečištění, UV paprsky, stres, teplo a zima a nevhodná kosmetika. Při vystavení těmto dráždivým látkám produkuje kůže příliš mnoho volných radikálů. To zvyšuje oxidační stres a mění funkci ochranné bariéry pokožky, což vede k zánětu a senzibilizaci pokožky. Tato „vyvolaná“ citlivost může zvýšit přirozenou citlivost. 

Některé záněty jsou nezbytné a zdravé, aby pomohly bojovat s bakteriemi a usnadnily hojení. Nadměrný nebo chronický zánět však zvyšuje citlivost kůže a dále snižuje její obranyschopnost. 

JAKÁ JE SPOJITOST MEZI PŘEDČASNÝM STÁRNUTÍM A CITLIVOU PLETÍ? 

Další důsledky citlivé pleti

Chronický zánět, udržovaný zvýšeným oxidačním stresem a změnou bariérové funkce kůže, snižuje komunikaci mezi buňkami a urychluje jejich stárnutí (kdy se buňky přestanou dělit), což je fenomén známý jako „inflamm’ageing“. Biologické mechanismy, které se podílejí na zhoršení citlivé pleti, jsou stejné jako u předčasného stárnutí pleti. 

Pojem „Inflamm’ageing“, vytvořený na počátku roku 2000 profesorem imunologie Claudiem Franceschi na univerzitě v Bologni, označuje chronický zánět, který vede k předčasnému stárnutí buněk epidermis a dermis. Viditelné projevy zánětlivého stárnutí – včetně vrásek a jemných linek, dehydratace a mdlé pleti – se na pokožce objevují rychleji než během přirozeného procesu stárnutí a dále se zrychlují, jak se obranné schopnosti pokožky snižují.

 

JAK MŮŽETE ZPOMALIT PŘEDČASNÉ STÁRNUTÍ PLETI? 

Efektivní opatření ke zpomalení předčasného stárnutí citlivé pleti musí působit na příčiny i důsledky citlivosti. Prolomení začarovaného kruhu zánětu, oxidativního stresu a poškození kožní bariéry, umocněného vnějšími faktory, může snížit citlivost pokožky a zpomalit její stárnutí. 

Díky pokročilému výzkumu Bioderma vyvinula obrannou technologii, která poskytuje trojí účinek. Poskytuje antioxidační ochranu, posiluje přirozenou kožní bariéru a eliminuje záněty. Tento ekobiologický přístup je inspirací nejnovější inovace Biodermy, která pečuje o citlivou a senzibilizovanou pokožku a působí proti předčasnému stárnutí. 

Vnější dráždivé látky, jako jsou náhlé horké a nízké teploty, znečištění, UV paprsky, stres, make-up a nevhodná kosmetika, mohou zhoršit citlivost kůže. To dále prohlubuje začarovaný kruh citlivé pokožky, kdy oxidační stres oslabuje ochrannou bariéru pokožky a vede k zánětu. Když je chronický, tento zánět snižuje komunikaci mezi buňkami a urychluje jejich stárnutí prostřednictvím ztráty parabiózy (schopnosti „spolu žít“), dále oslabuje obranyschopnost pokožky a snižuje produkci kolagenu a elastinu. Stárnutí kůže se zrychluje v procesu zvaném „Inflamm’ageing“. Viditelné projevy tohoto chronického zánětu se objevují na pokožce rychleji, než by tomu bylo během přirozeného procesu stárnutí, což vede k vráskám, dehydrataci, ochabování a mdlé pleti. 

  • Dr Miroslav Radman
    Dr Miroslav Radman, Biolog a genetik se specializací na zánětlivé stárnutí.

    „Většinu nahromaděných fyziologických a morfologických defektů jednotlivých buněk udržuje pod kontrolou buněčná parabióza. Parabióza se bohužel ztrácí při zánětlivém stárnutí. Z těchto vědeckých poznatků vyplývá, že klíčovou pákou k omezení chronického zánětu na denní bázi by bylo jeho zklidnění, aby se zabránilo stárnutí kůže." 

      

     

    Dr Miroslav Radman, Biolog a genetik se specializací na zánětlivé stárnutí.

PŘIJETÍ EKOBIOLOGICKÉHO PŘÍSTUPU K PŘEDČASNÉMU STÁRNUTÍ PLETI 

Řešení „Inflamm’ageing“ znamená považovat pokožku za ekosystém, který je třeba respektovat a ošetřovat jako celek pomocí biomimetických složek, jako je kyselina hyaluronová a vitamín E, a fyziologické pH. Na základě tohoto přístupu Bioderma vyvinula produktovou inovaci určenou k biologickému zpomalení zánětlivého stárnutí. Jedná se o první sérum, které pečuje o citlivou a senzibilizovanou pleť tím, že posiluje její přirozené sebeobranné mechanismy a působí proti předčasnému stárnutí. 

Sensibio Defensive sérum je dlouhotrvající zklidňující a hydratační koncentrát, který pomáhá zpomalit předčasné stárnutí citlivé a senzibilizované pleti způsobené vnějšími dráždivými látkami. Ekobiologické složení obnovuje přirozenou funkci pokožky a zároveň zpomaluje její předčasné stárnutí a exacerbaci citlivosti. Sérum přerušuje začarovaný kruh zodpovědný za zhoršení citlivé pleti a předčasné stárnutí. Redukuje tak výskyt vrásek a jemných linek a zároveň zvyšuje lesk a hydrataci. 

SYNERGIE AKTIVNÍCH LÁTEK V SÉRU  

Sensibio Defensive sérum působí na příčiny a následky předčasného stárnutí trojím účinkem: 

Antioxidační ochranný účinek Vitamin E a karnosin jsou silné antioxidanty, které chrání pokožku před vnějšími stresory.
Posílení kožní bariéry Tetrapeptid-10 hraje aktivní roli při obnově a posílení bariérové funkce pokožky.
Dvojitý protizánětlivý účinek Polyfenoly červené šalvěje pomáhají regulovat chronický zánět.

Tento účinek je posílen kyselinou hyaluronovou, biomimetickou složkou, která podporuje přirozenou hydrataci. Fukózový polymer dále posiluje tyto synergie s okamžitým a dlouhodobým účinkem, aby se zabránilo chronickému zánětu. 

Sensibio Defensive sérum je emulze oleje ve vodě. Svěží, mléčná textura snadno proniká do pokožky. Sérum je nemastné, nelepivé a bez parfemace. Poskytuje komfort okamžitě, aniž by dráždil citlivou pokožku. 

Application of an anti aging serum

PROVĚŘENÁ ÚČINNOST NA CITLIVÉ PLETI

Okamžité a dlouhodobé účinky séra Sensibio Defensive byly klinicky prokázány dermatology během uživatelských testů. 

 

Okamžitá účinnost 

82% pokles intenzivních nepříjemných pocitů* 

94 % uživatelů zažívá okamžitý zklidňující účinek** 

81 % uživatelů zjistilo, že jejich pleť je jasnější** 

24hodinová hydratace*** 

*Uživatelský test, klinické hodnocení uklidňujícího účinku, na 21 subjektech, autoevaluace 

** Uživatelský test, % spokojenosti, okamžitá účinnost na 31 subjektech po dobu 28 dní 

***Korneometrický test na 10 subjektech a po 24 hodinách sledování 

  

Časem 

84 % redukuje jemné linky a vrásky* 

88 % pleť je jasnější* 

90 % kůže je posílena* 

93 % kůže je méně citlivá nebo senzibilizovaná* 

  

*Uživatelský test, % spokojenosti, na 31 subjektech po dobu 28 dní 

 

SENSIBIO DEFENSIVE SÉRUM V RÁMCI DERMATOLOGICKÉ RUTINY PRO CITLIVOU PLEŤ 


Přizpůsobená rutina pomáhá zklidnit citlivou pokožku a posílit její přirozenou obranyschopnost. Používání produktů z řady, jako je Sensibio, které je vytvořeno speciálně pro citlivou pokožku, zajišťuje vysokou úroveň tolerance a pohodlí. 

 

ČIŠTĚNÍ 

Aplikujte micelární vodu Sensibio H2O nebo micelární čisticí pěnivý gel Sensibio Gel moussant. Sensibio H2O eye odstraní i ten nejtěžší voděodolný oční make-up. 

 

SENSIBIO DEFENSIVE SÉRUM 

Aplikujte sérum Sensibio Defensive každý den na oblast obličeje a krku. 

 

SENSIBIO DEFENSIVE 

Aplikujte Sensibio Defensive každý den na oblast obličeje a krku. 

Kombinace Sensibio Defensive séra a Sensibio Defensive, aktivního zklidňujícího krému, zvyšuje hydrataci pokožky o 100 %* a je o 24 %** zklidňující. 

* Korneometrický test na 10 subjektech a po 24 hodinách sledování, defensive sérum vs. kombinace obou přípravků (Sensibio Defensive sérum a Sensibio Defensive) 

** Zklidňující test, na 21 subjektech po jedné aplikaci, defensive sérum vs. kombinace obou přípravků (Sensibio Defensive sérum a Sensibio Defensive) 

Sensibio Defensive range