Allez au contenu Allez à la navigation

20 Únor 2020

Hyperpigmentace: kdy navštívit lékaře?

hyperpigmentace:
Jak může pomoci lékař?

Naše pleť je denně vystavena slunečnímu záření, které nám dodává důležitý vitamín D, hezké opálení a dobrou náladu. Kromě toho podporuje tvorbu melaninu, který však v nadměrném množství může způsobit tzv. hyperpigmentaci, která se vyznačuje tmavými fleky na naší pokožce.

Nejlepší ochranou je tak vyhýbat se nadměrnému vystavení se slunci a pravidelně používat opalovací krém. Abyste snížili případné zbarvení kůže, může dermatolog předepsat řadu léčebných postupů - a to od léků až po peelingy a světelnou terapii.

Kligmanovo trio: kombinace tří účinných látek v boji s tmavými skvrnami

Mezi nejuznávanější a nejčastěji doporučované dermatologické léčby při hyperpigmentaci patří tzv. Kligmanovo trio, pojmenované po lékaři, který jej vyvinul - jedná se o spojení tří typů látek, které mají společně největší efekt. Hydrochinon, hydrokortison a kyselina retinová léčí hyperpigmentaci tak, že působí v různých fázích melaninového cyklu.

Depigmentace se projeví po třech až pěti týdnech léčby, maximální účinek je pak patrný po pěti až sedmi týdnech. Dermatologové omezují léčbu na ne více než dva měsíce maximálně dvakrát do roka, protože účinné látky, které při ní na kůži působí, pleť zatěžují. Po léčbě se může objevit podráždění a citlivost, a hrozí i navrácení samotné hyperpigmentace. 

Chemický peeling

Peelingy spočívají v aplikaci chemických látek na kůži, které vyvolají proces postupné obnovy poškozených povrchových buněk.

Dermatologický peeling kyselinou glykolovou je nejoblíbenějším povrchovým peelingem, protože přináší velmi dobré výsledky u léčby hyperpigmentace  (s výjimkou jedinců s tmavou pletí, u nichž je riziko vzniku post-zánětlivé hyperpigmentace). Dalším typem je peeling s AHA kyselinami, které se vyznačují tím, že jsou rozpustné ve vodě. Funguje na povrchu pokožky, kde snižuje přilnavost kožních buněk. Po aplikaci se během jednoho nebo dvou dnů objeví odlupování kůže a zarudnutí, které v práci můžete vysvětlit jako „vyrážku“, než se objeví nová, rovnoměrně tónovaná pleť. Peelingy nabízejí velkou flexibilitu, protože lze individuálně upravit koncentraci, pH i dobu aplikace. Pro kompletní ošetření jsou vyžadovány čtyři až šest sezení, každé dva týdny. 

Intenzivní pulzní světlo neboli “IPL” a laserové ošetření

Pro specifické případy hyperpigmentace existuje také možnost léčby pomocí tzv. intenzivního pulzního světla (IPL), které se používá k léčbě “stařeckých” skvrn, nejčastěji je úspěšné v léčbě nadměrné pigmentace u dermální, smíšené nebo opakované melasmy.

Další možností je laserové ošetření, které se zaměřuje na melaninové buňky zevnitř a tak dokáže vyvolat tzv. dermální zánět, který napomáhá k uvolnění melaninu a obnově kůže. Po zákroku se jako vedlejší nežádoucí účinky mohou objevit lokální depigmentace (např. ve tvaru “konfety”) nebo může dojít k opětovnému výskytu hyperpigmentace. Udržování nízké hustoty laserového toku pomáhá vedlejší účinky omezovat, ale zároveň jsou pak vyžadovány častější návštěvy, protože je potřeba proces opakovat.

Jak léčit hyperpigmentaci z pohodlí domova 

Ve většině případů jsou dermatologické léčby předepisovány po omezenou dobu v průběhu roku, aby se omezily právě nežádoucí vedlejší účinky. Mimo léčbu se tak samozřejmě snažíme prodloužit její úspěch, zklidnit kůži a zabránit recidivě.

Jak pečovat o svojí pokožku a posílit účinky dermatologické léčby? A existují kromě dermatologických ošetření ještě nějaké další formy léčby? 

Bioderma se inspirovala těmi nejlepšími a nejúčinnějšími dermatologickými ošetřeními a vyvinula Pigmentbio a patent LUMIREVEALTM TECHNOLOGY, které dokáží účinně eliminovat velikost a intenzitu pigmentových skvrn. Zasáhnou v místě zánětu a zamezí tak vzniku post-zánětlivé hyperpigmentace. Kromě toho zpomalují produkci melaninu a podporují obnovu kožních buněk.

Kde jsou produkty z řady Pigmentbio k dispozici? Podívejte se na seznam vybraných partnerských lékáren.