Mature skin

Nicméně obličej nestárne stejným způsobem jako tělo, protože pokožka obličeje je ovlivněna obličejovou mimikou a gravitačním zákonem. Za stárnutí obličeje jsou odpovědné nepřetržité pohyby, zvláště pak když je pleť oslabená pobytem na slunci, kouřením, špatným stravováním a genetickými dispozicemi.

Už víme víc o faktorech, které stárnutí způsobují, a objevili jsme, jak tento přirozený fyziologický proces zpomalit, a dokonce jak napravit určité aspekty.

Age

Stárnutí je postupné zpomalení metabolismu kůže, které u žen začíná mezi 25 a 30 lety a v průběhu času se pomalu rozvíjí. Lze pozorovat změnu v textuře a barvě pokožky a prohlubování vrásek. Pokožka je tenčí a sušší, stává se méně odolnou vůči poškození.

ikona - čas

Je také méně flexibilní, protože hydrolipidová vrstva se ztenčuje kvůli poklesu sekrece kožního mazu. Jako všechny ostatní orgány, i kůže stárne v závislosti na chronologickém geneticky naprogramovaném procesu. Ale tento fenomén také ovlivňuje náš životní styl, stravování, toxiny, jímž jsme vystaveni, a úroveň našeho stresu.

ikona - slunce

 Kůže je obzvláště zranitelná a podléhá externím činitelům, protože se chová jako stěna mezi tělem a okolním prostředím se všemi agresivními činiteli, jako je UV záření a volné radikály.

žena, chránící se proti slunci

Dnes víme, že je kůže vystavena dvěma typům stárnutí:

 1. Vnitřní stárnutí
  To je biologické stárnutí, důsledek času, který ovlivňuje celé tělo, a závisí na genetických, fyziologických a někdy i patologických faktorech.
 2. Vnější stárnutí
  Toto stárnutí souvisí se životním stylem, primárně s pobytem na slunci, ale také s kouřením, se stresem, a dokonce se znečištěním. 
   

Nejrůznější klinické známky stárnutí kůže zahrnují:

 • Ztrátu přirozeného jasu,
 • Vrásky a jemné linie,
 • Vtrátu pevnosti,
 • Suchost,
 • Nepříjemné pocity a
 • Pigmentové skvrny.

Společně s těmito dvěma procesy se musíme potýkat s oxidativním stresem, což je hlavní příčina stárnutí kůže. Tento biologický fenomén způsobují volné radikály, které poškozují strukturu buněk v naší DNA, membránách, proteinech atd. Naše tělo přirozeně produkuje volné radikály a naše buňky normálně mají obranný mechanismus. S věkem narůstá nerovnováha mezi externími stresory (oxidace) a obrannými schopnostmi těla (antioxidanty).

Množství potenciálních stresorů se s věkem a životní zkušeností zvyšuje (UV záření, znečištění, kouření atd.), obranné mechanismy těla jsou přetížené a stárnutí se zrychluje... A to je důvod, proč hrají antioxidanty klíčovou roli v boji proti stárnutí. Jsou to molekuly, které potlačují volné radikály tak, že je buď zachycují (vitaminy C a E), nebo posilují kožní systémy proti volným radikálům (selen, zinek, koenzym Q10 a superoxid dismutáza). Omezují škodlivý vliv oxidačního stresu na kožní buňky, které jsou odpovědné za stárnutí kůže.

ikona - slunce

Role UV záření

Toto je druhá hlavní příčina stárnutí kůže. Stačí podívat se na to, jak části těla, které jsou obvykle vystavené slunci, jako jsou krk, dekolt, předloktí a hřbety rukou, stárnou v porovnání s částmi těla, jež nejsou vystavené slunci. Kůže se stává vrásčitou a kvůli UV záření se objevují různé kožní léze. UV paprsky způsobují zásadní přímé poškození pokožky a škáry. Odolnost vůči škodlivým účinkům UV paprsků se výrazně liší v závislosti na fototypu. Pokožka světlovlasých osob se světlým fototypem stárne mnohem rychleji než těch, které mají olivovou nebo tmavou pleť. Intenzita a délka pobytu na slunci také určují fotostárnutí, které začíná už v dětství, protože kůže si „pamatuje“ UV paprsky, jež přijímá po celý život.

Smoking

Role kouření

Toto je druhý zásadní faktor stárnutí kvůli jeho přímé a nepřímé toxicitě prostřednictvím vaskulárního působení. Poškozuje elastická vlákna kůže a zvyšuje produkci volných radikálů. Podívejte se na obličej kuřáka, který pobývá na slunci, a pochopíte vliv kombinace těchto dvou faktorů!

Food

Role stravování

Kvalita a vyvážení našeho stravování jsou velmi důležité. Nevyvážená strava s nízkým příjmem proteinů, tuku, vitaminů, stopových prvků a antioxidantů neposkytuje tělu nástroje, které potřebuje na obranu a regeneraci tkání. Proto se řiďte radami, které se propagují během kampaní na prevenci.
 Dodejte svému tělu důležité látky, jako je voda, stopové prvky, vitaminy, proteiny, komplex karbohydrátů, tuky bohaté na omega-3 a omega-6 atd.
 . Každý den snězte alespoň pět porcí ovoce a zeleniny
 . Jezte různé typy jídel (živočišné a rostlinné proteiny, oleje atd.)
 . Nejezte příliš mnoho tuků nebo cukrů…
  
 Zkrátka používejte selský rozum!

Stress

Role stresu

Z biologického hlediska ovlivňuje stres stárnutí kůže, stejně jako ovlivňuje stárnutí zbytku těla. To znamená, že stres využívá spoustu energie a produkuje řadu volných radikálů. Na obličeji většinou vyvolává napětí, a tím trvalé pnutí pokožky a stárnutí z důvodu napětí. Navíc nedostatek spánku nebo nekvalitní spánek redukuje schopnost těla regenerovat a bránit se. Pokud chcete zpomalit stárnutí, je důležité žít zdravě: dostatečně spát, dobře jíst, omezovat toxiny atd.

Jsme na tom všichni stejně ve vztahu ke stárnutí?

Ne, nejsme na tom stejně ve vztahu ke stárnutí! Kůže některých lidí se „značkuje“ mnohem rychleji než ostatních. Například jemná suchá kůže se pokryje vráskami snadněji než hrubší mastná pleť. Lidé s bílou kůži mají více vrásek než ti s černou kůží. Genetika a náš životní styl ovlivňují regenerační schopnost kůže. 
 V každém případě byste už měli chránit svou kůži před faktory prostředí, které ji mohou oslabovat (slunce, znečištění, volné radikály atd.). Můžete tak používat ošetření proti stárnutí v každém věku, abyste udržovali pružnou, zářivou a vyváženou pleť.

Kůže je tkáň, která se za normálních okolností každých 28 dnů plně obnovuje. Tyto produkty fungují tak, že restartují biologické mechanismy, které zpomalují ztrátu dynamiky při stárnutí: epidermis se obnovuje pomaleji, kůže se ztenčuje, výměny mezi škárou a pokožkou klesají, komponenty kůže se rozpadají atd.

Dospělá kůže se hůře obnovuje. Potřebuje speciální ošetření, které vytvoří optimální podmínky pro regeneraci. Tento proces regenerace tkání je důležitý pro boj proti stárnutí, protože kůže je vysoce sofistikovaná bariéra, která nás chrání před prostředím kolem nás.

Je pochopitelné, že čím lépe se o ni budeme starat, tím bude odolnější v boji proti různým stresům a tento boj ji o to méně poznamená. Kůže je jako stěna: měla by být pružná a odolná. Správná regenerace tkání kůži udržuje a uchovává ji v optimálním stavu.

Bioderma - a woman with mature skin applying cream

Vyhýbejte se vnějším zdrojům, které podporují stárnutí tak, že maximálně změníte svůj životní styl:

 • Eliminujte pobyt na slunci a vždy používejte kvalitní produkt s fotoochranou;
 • Přestaňte/nezačínejte kouřit, jezte vyváženou stravu, pijte dostatečné množství vody, aby se kůže dostatečně hydratovala;
 • Pečujte o své emocionální zdraví, regulujte stres, provozujte dostatek fyzické aktivity, žijte zdravě a vytvořte si podmínky pro dobrý spánek.
Woman drinking water

Více než kdykoliv předtím musí být hygiena obličeje pečlivá, je nutné pravidelně odstraňovat make-up a čistit pokožku pomocí jemných produktů, které nebudou poškozovat epidermis.

Exfoliace může stimulovat obnovu pokožky, pokud se provádí správně. Lidé s citlivou pletí a/nebo s pletí náchylnou k akné musí být obzvláště opatrní. Jejich pokožka je extrémně citlivá a snadno se zanítí, pokud používají produkty s určitými složkami, jako jsou exfolianty, ovocné kyseliny, konzervační prostředky, vůně apod. 

Tito lidé potřebují bezpečné produkty, které mají speciální složení pro citlivou pleť. Dávejte si pozor na parfémované produkty nebo organické produkty, které obsahují aktivní složky na rostlinné bázi a které jsou často odpovědné za kontaktní ekzém. Organická kosmetika nechrání citlivou pleť! V ideálním případě byste si měli zvolit přírodní produkty, které obsahují látky, jež se přirozeně vyskytují v kůži.

Woman cleaning her face

Kromě produktů na ochranu před sluncem se v závislosti na vašem věku doporučuje několik dalších strategií. Čím starší je vaše pokožka, tím se stává sušší a tím víc vyžaduje hydrataci a výživu. 

Už od věku 30 let pomáhají produkty proti stárnutí zpomalovat stárnutí pleti obličeje tím, že vyplňují vrásky a jemné linie. V pozdějším věku pak produkty zlepšují pevnost a objem obličeje a také povislý obličej.

Regenerační produkty jsou aktivnější v noci a lidé se zralou pletí by se měli zaměřit na noční ošetření, což potvrzují nová zjištění z chronobiologie. Lidské tělo je úžasný stroj, který se adaptuje na své prostředí. Během dne bojuje o přežití a v noci se zotavuje a obnovuje! Totéž platí pro pokožku a zásadním faktorem pro regeneraci tkáně je spánek.

Čím více se o pokožku a její regeneraci staráte, tím lépe je připravena odolávat útokům.

 citlivý nedráždivý krém proti seboree a psoriáze

 • Fotografie produktu BIODERMA, Pigmentbio H2O 250 ml, micelární voda pro pleť s pigmentovými skvrnami
 • Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

  Pokožka s nadměrnou pigmentací

  Patentovaná kombinace aktivních složek

  Pigmentbio H2O

  (Napište první recenzi)

  Důkladně čistí a zároveň působí proti
  skvrnám a zabezpečuje zesvětlení pleti. Velmi dobrá snášenlivost.

  Pro koho?

  Dospělí

 • Denní péče o pokožku

  Pokožka s nadměrnou pigmentací

  Technologie LumiReveal™

  Pigmentbio Denní krém SPF 50+

  (1 recenze)

  Zesvětlující denní krém redukující pigmentové skvrny a dlouhodobě sjednocující pleť.

  Pro koho?

  Dospělí

 • Sérum

  Skvrny způsobené sluncem, tmavé skvrny, fotostárnutí pokožky (předčasné stárnutí) Pokožka s nadměrnou pigmentací Hnědé skvrny a nepravidelné pigmenty

  Technologie LumiReveal™

  Pigmentbio C-koncentrát

  (1 recenze)

  Čistý vitamín C pro intenzivní korekci pigmentových skvrn.

  Pro koho?

  Dospělí

 • Fotografie produktu BIODERMA, Pigmentbio Noční Sérum 50 ml, noční krém na obnovu pokožky s pigmentovými skvrnami
 • Noční péče o pokožku

  Pokožka s nadměrnou pigmentací

  Technologie LumiReveal™

  Pigmentbio Noční gel-krém

  (Napište první recenzi)

  Zesvětlující noční gel-krém, regeneruje a obnovuje původní zářivost pokožky.

  Pro koho?

  Dospělí