Allez au contenu Allez à la navigation

Poškozená pokožka: odřeniny a rány

Poznejte ji, abyste o ni mohli lépe pečovat

Share

Náraz nebo pád po sobě často zanechá stopu. Někdy náraz způsobí pořádnou bouli, která oteče za pár minut, nebo modřinu, která postupně hraje všemi barvami. Pro každý případ vám přinášíme několik užitečných rad na posouzení podlitiny na pokožce a správnou reakci. Poškození kůže je posuzováno z různých hledisek podle síly a místa nárazu. Příčinou kožních lézí mohou být také kosmetické procedury a chirurgické zákroky.

Shrnutí
  1. Co je ekchymóza?
  2. Co je edém?
  3. Co je hematom?
Poškozená pokožka: odřeniny a rány

Co je ekchymóza?

Ekchymóza je způsobena prasknutím malých krevních cév v kůži po nárazu. V okolních tkáních se hromadí krev s červenými krvinkami, které vytváří barevnou skvrnu viditelnou na povrchu pokožky. Ekchymóza, běžně nazývaná jako modřina, je často bolavá na dotek a intenzita bolesti stoupá úměrně se silou nárazu. Zbarvení ekchymózy se postupně mění podle toho, jak je hemoglobin, obsažený v červených krvinkách, vstřebáván do pokožky. Ekchymóza je ze začátku červená, pak černá, modrá a nakonec zelená. Na konci procesu obnovy kapilár, který může trvat jeden až dva týdny, je žlutohnědá. Pokud je poškození kůže silné, může tento proces trvat ještě déle. Různé zbarvení modřiny odráží různé etapy odbourávání hemoglobinu nahromaděného v kůži.

Co je edém?

Edém, obvykle nazýván jako boule, je otok kůže v místě dopadu, který se může objevit přímo po nárazu. Je způsoben vytékáním krevní plazmy, tedy tekutiny, ve které proudí červené krvinky uvnitř krevních cév do okolních tkání.

Co je hematom?

Hematom je spojení ekchymózy (modřiny) a edému (boule). První věc, kterou musíte udělat, je stisknout postiženou oblast a přiložit k ní led nebo urychlit její vymizení správnými účinnými látkami. Až potom navštivte lékaře, pokud je to nezbytné.