Damaged skin - Bruises - Knocks - Bumps

Poškození kůže je posuzováno z různých hledisek podle síly a místa nárazu. Příčinou kožních lézí mohou být také kosmetické procedury a chirurgické zákroky.

3 typy lézí

 

1/ Co je ekchymóza?

Ekchymóza je způsobena prasknutím malých krevních cév v kůži po nárazu. V okolních tkáních se hromadí krev s červenými krvinkami, které vytváří barevnou skvrnu viditelnou na povrchu pokožky. Ekchymóza, běžně nazývaná jako modřina, je často bolavá na dotek a intenzita bolesti stoupá úměrně se silou nárazu. Zbarvení ekchymózy se postupně mění podle toho, jak je hemoglobin, obsažený v červených krvinkách, vstřebáván do pokožky. Ekchymóza je ze začátku červená, pak černá, modrá a nakonec zelená. Na konci procesu obnovy kapilár, který může trvat jeden až dva týdny, je žlutohnědá. Pokud je poškození kůže silné, může tento proces trvat ještě déle. Různé zbarvení modřiny odráží různé etapy odbourávání hemoglobinu nahromaděného v kůži.

 

2/ Co je edém?

Edém, obvykle nazýván jako boule, je otok kůže v místě dopadu, který se může objevit přímo po nárazu. Je způsoben vytékáním krevní plazmy, tedy tekutiny, ve které proudí červené krvinky uvnitř krevních cév do okolních tkání.

 

3/ Co je hematom?

Hematom je spojení ekchymózy (modřiny) a edému (boule). První věc, kterou musíte udělat, je stisknout postiženou oblast a přiložit k ní led nebo urychlit její vymizení správnými účinnými látkami. Až potom navštivte lékaře, pokud je to nezbytné.

 

 

Co mám dělat?

Každý den

Bolestivou oblast je nezbytné chránit podle pokynů lékaře, který může  v některých případech předepsat protizánětlivou léčbu. Pokud jste u lékaře nebyli, můžete přiložit led (nikdy ne přímo k pokožce), který pomůže zmenšit otok. Přípravky k péči o pokožku, které jsou určené na ošetření modřin, odřenin a boulí, se mohou používat preventivně, například před kosmetickou procedurou. Někteří lidé tyto přípravky používají na kruhy pod očima, protože působí proti otokům a modřinám.

 

Hygiena

Poškozená oblast se musí opatrně umýt a popřípadě také dezinfikovat.

 

Péče

Pro urychlení vyléčení a zmenšení otoku jsou doporučovány krémy na modřiny, odřeniny a boule. Obsahují účinné aktivní látky, jako je arnika, s protizánětlivým a antiedémovým účinkem, ale také zklidňující látky, které působí proti bolesti. Mohou se začít používat ihned po vzniku lézí až do jejich vymizení.