Alergie na slunce postihuje především ženy mezi 20. a 40. rokem, ovšem objevit se může opravdu u každého bez rozdílu pohlaví a věku. Nelze předpovědět, zda vás zastihne u moře, na horách nebo doma na zahradě, proto je ideálním řešením právě její prevence. Pokud je pokožka vystavena nadměrnému slunečnímu záření (UVA / UVB), může kromě její vážného poškození docházet k fotodermatózám – tedy negativním reakcím na kůži, přímo vlivem záření, to nám může pokazit zaslouženou letní dovolenou.

Nejčastějším negativním kožním projevem je tzv. polymorfní světelná erupce, označovaná lidově jako sluneční ekzém nebo sluneční alergie. Zastihne nás většinou nepřipravené, při prvním jarním oslunění nebo i během léta při náhlém slunění. Projevy se objevují za hodiny až dny po vystavení slunečnímu záření. Příznaky se mohou lišit: od svědivého začervenání, většinou na trupu, vrchní straně rukou a nohou, přes „krupici“ až ke splývajícím mokvajícím puchýřkům. Charakteristickým znakem je, že u jedné osoby, která má sluneční alergii, se onemocnění projevuje vždy stejným způsobem a lze je tak snadno odhalit a diagnostikovat. Zajímavostí je tzv. hardening fenomén – s postupujícím létem se kůže „otužuje“, projevy jsou mírnější, stejně tak po návratu od moře se potíže již v sezóně nevracejí.

Ojedinělejší, ale s vážnějšími příznaky probíhající je sluneční kopřivka. Jde také o alergickou reakci vyvolanou UV zářením. Vzniká po několika minutách slunění výsevem svědivých pupínků na kůži, připomínajících žahnutí od kopřivy, které mohou přerůst až do otoků, provázených celkovými příznaky, např. bolestmi hlavy, nevolností, poklesem tlaku nebo kolapsovými stavy. V tom lepším případě příznaky zmizí přibližně do dvou hodin.

V léčbě sluneční alergie je základním opatřením odejít z dosahu přímého slunečního záření, což však nemusí vždy stačit. V případě silnějších projevů se využívají antihistaminika, ale pokud vás alergie na slunce postihla už v minulosti, je možné také jejich preventivní užívání.

Doporučuje se začít asi 3 dny před začátkem dovolené a užívat je během celé dovolené. Vyhnout byste se měli také slunečnímu záření, hlavně mezi 11. a 15. hodinou, a omezit produkty či léky, které by mohly podpořit vznik alergie jako například antibiotika, protizánětlivé krémy, nebo běžně používaný oblíbený parfém. Lokálně se používají zásypy s protisvědivým účinkem, tekuté pudry a v těžších případech produkty s obsahem kortikoidů.

Nejdůležitějším preventivním opatřením však neustále zůstává používání ochranných opalovacích krémů proti UVA a UVB záření. Jejich koupi doporučujeme výhradně v lékárně a důležité je dbát právě na ideální poměr ochranného faktoru SPF UVA / UVB, aby si pokožka postupně na dávky slunečního záření zvykla, a nedocházelo tak ke vzniku alergie na slunce.

Pro pokožku se sklonem k alergii na slunce byla kdysi doporučována extrémní sluneční ochrana, tzv. TOTAL SUNBLOCK s faktorem SPF 50+. Dnes již víme, že pokud pokožku absolutně odstavíme od slunečního záření, stačí chvilka nepozornosti, stačí se jednou důsledně nenatřít a příznaky sluneční alergie mohou velmi rychle vzniknout.

S alergií na slunce vám pomůže mléko na opalování Photoderm Sensitive SPF 50+. To zvyšuje práh citlivosti pokožky díky dvojímu biologickému účinku. Jednak chrání buňky před spálením a pomáhá zachovávat ochranné vlastnosti pokožky. Navíc chrání DNA kožních buněk aktivováním přirozené obranyschopnosti a snížením tvorby volných radikálů. Mléko na opalování Photoderm Sensitive SPF 50+ je k dostání v síti našich partnerských lékáren.

Bioderma - suncare

 • Fotografie produktu BIODERMA, Photoderm MINERAL SPF 50+ 100 g, péče o citlivou pokožku při opalování
 • Specifická ochrana

  Alergie na chemické filtry Citlivá až intolerantní pokožka

  Photoderm MINERAL SPF 50+

  První opalovací sprej bez chemických filtrů
  je vhodný na citlivou, atopickou a dětskou pokožku.

  Pro koho?

  Dospělí, Děti, Kojenci

 • Specifická ochrana

  Citlivá pokožka se sklony k začervenání

  Patent Buněčné Biochrany

  Photoderm AR SPF 50+

  Zklidňující tónovaný krém na citlivou
  a začervenalou pokožku.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající