Allez au contenu Allez à la navigation

Dehydratovaná pokožka

Poznejte ji, abyste o ni mohli lépe pečovat

Share

Jakákoliv  pokožka (suchá, mastná, smíšená) může být dehydrována. Důsledky dehydratace jsou někdy více, někdy méně viditelné. Nedostatek vody se však projevuje nepříjemným pocitem v oblasti obličeje a celého těla, popřípadě části těla, a to především po koupání nebo sprchování. Ačkoliv jsou příznaky dehydrované a suché pokožky velmi podobné, nesmíme je zaměňovat. Jedná se o dva různé problémy pokožky. Pokud se chcete dovědět víc o suché až velmi suché pokožce, navštivte tento odkaz.

Shrnutí
 1. Jak rozeznat dehydratovaná pokožku?
 2. Jaké jsou příčiny dehydratace pokožky?
 3. Jak funguje regulace vody v kůži?
 4. Bariérová funkce kůže a voda
 5. Jak odlišit dehydratovanou pokožku od suché pokožky?
 6. Koho postihuje?
Dehydrovaná pokožka

Jak rozeznat dehydratovaná pokožku?

Dehydratace pokožky se projevuje ztrátou jasu s více či méně intenzivními a přetrvávajícími pocity pnutí. Pokožka je napnuta především po mytí a objevují se na ní i šupiny. Jedná se o neobvyklý a dočasný stav, který nemusí souviset se „suchým” typem pokožky, proto se také u mastné pokožky mohou projevit krátká období dehydratace.

Jaké jsou příčiny dehydratace pokožky?

Voda, rovněž jako vzduch, je nezbytnou součástí života. Přibližně 65 % celkové hmotnosti dospělého člověka tvoří voda. Objem vody v těle člověka vážícího 70 kilogramů je přibližně 49 litrů, přičemž 15 % se nachází v kůži. Význam vody je tady zásadní. Kůže je skutečným zásobníkem vody, ze kterého čerpají jiné orgány a který umožňuje výměnu s vnějším prostředím. Voda se přemisťuje z dermis na povrch a difuzně se rozptyluje v jednotlivých vrstvách. Tento průtok vody se nazývá transepidermální ztráta vody (TEWL). Zrohovatělá vrstva (vrchní vrstva epidermis), která je přirozeně chráněná hydrolipidovým filmem, brzdí proces odpařování. Při poškození této fyziologické bariéry se TEWL zrychlí, což způsobuje vysoušení pokožky. Voda přítomna v dermis již neproudí až do epidermis  a hydrolipidický film přestává plnit svou funkci. Dehydrataci může způsobovat celá řada faktorů:
 • environmentální faktory jako chlad, zima, vítr, znečištění, UV záření atd.,
 • vnější faktory jako tabák nebo alkohol,
 • emocionální faktory, stres nebo únava, 
 • určité typy léčby, například léčba akné nebo léčba na snížení cholesterolu,
 • příliš dráždivé, detergentní, čisticí a vysušující kosmetické přípravky.

Jak funguje regulace vody v kůži?

Kůže je velmi citlivá na nedostatek vody, a proto je vybavena mechanizmem hydroregulace:
 1. Hydroregulace kůže - Voda tvoří 70 % kůže. Téměř 75 % se nachází hluboko v dermis, kde hraje důležitou roli při odolnosti kůže. Hydratace epidermis je důsledkem zásahu dvou prvků: statické, vázané vody a dynamické vody, která proudí. Hydroregulace umožňuje rovnováhu mezi těmito dvěma vodními složkami, což je jediná záruka fyzické a funkční integrity kůže. Hydroregulace zahrnuje 3 hlavní faktory: přirozené hydratační faktory (NMF), lipidy zrohovatělé vrstvy a akvaporiny.
 2. Faktory hydroregulace, přirozené hydratační faktory (NMF) - NMF jsou molekuly se schopností vázat vodu ve zrohovatělé vrstvě. Zvlhčují. Nejznámějšími NMF jsou urea a kyselina mléčná. Stejné vlastnosti mají i další látky, které se používají v kosmetickém průmyslu, především glycerin a xylitol.

Bariérová funkce kůže a voda

Zrohovatělá vrstva je tvořena bezjadernými buňkami, které jsou k sobě „přilepeny” pomocí lipidů, které se nazývají interkorneocytové lipidy. Množství a kvalita těchto lipidů jsou nezbytnou podmínkou celistvosti zrohovatělé vrstvy a tím i její „bariérové” funkce. Pokud jich není dostatečné množství nebo se zhorší, dochází k narušení soudržnosti buněk. To má za následek zvýšení stavu pocení, který se nazývá také transepidermální ztráta vody (PIE, trvalé, lehké a přirozené odpařování vody přítomné v organismu). Správně hydratovaná pokožka by měla být schopna udržet si vodu, a proto jsou důležité interkorneocytové lipidy.
 
Na co slouží akvaporiny?
Akvaporiny jsou kanálky, ve kterých proudí voda v epidermis. Jsou to proteiny, které produkují keratinocyty (buňky epidermis). Jsou uloženy v jejich membráně, což umožňuje přechod molekul vody. Toto proudění je pro kůži nezbytné, protože epidermis není vaskularizována, tedy není protkána cévami. Všechny prvky, které jsou nezbytné pro život buněk (minerální soli, vitaminy, vyživující prvky) a které pohání krev až do dermis, pronikají do vrchních vrstev kůže díky akvaporinům. Bez akvaporinů by epidermis nemohla být vyživována.

Jak odlišit dehydratovanou pokožku od suché pokožky?

U dehydratované pokožky mluvíme o přechodném stavu. Do původního stavu ji dostane přiměřená péče. Jedná se o narušení vrchní vrstvy epidermis, které schází voda. Nedostatečná hydratace narušuje bariérovou funkci kůže a způsobuje nepříjemné pocity. Naopak, suchá až velmi suchá pokožka je trvalý stav. Jde o speciální typ pokožky, které schází voda a současně také lipidy. Pokud se chcete dozvědět více o suché až velmi suché pokožce, navštivte tento odkaz.

Koho postihuje?

Za jistých okolností nebo v jistých ročních obdobích může dehydratace zasáhnout jakýkoliv typ pokožky.