Máte trvale zarudlou pleť, ale nejste si jistí, co přesně zarudnutí způsobuje? Příčiny mohou být vnější i vnitřní – od stresu, hormonů a emocí až po pálivé jídlo, horké nápoje a vystavení se slunci. Pečujete o svou pleť a přizpůsobujete jí svou životosprávu tak, abyste zarudnutí zmírnil? Dobrý začátek, bohužel to však funguje jen do určité míry.

sensibio AR dermatologist

Pokud vaše pleť zůstává i nadále zarudlá, skvrnitá či začervenalá, rozhodně se poraďte se svým dermatologem. Ten totiž dokáže na základě vašeho životního stylu a prostředí správně diagnostikovat důvody zarudnutí vaší pleti. Správná diagnóza vám umožní o pleť účinně pečovat a vhodně nastavená léčba zarudnutí v rané fázi také zabrání jeho rozšíření, zvětšení a zhoršení příznaků.

Existuje mnoho metod, jak rosaceu (lidově růžovku) léčit. Záleží na její závažnosti a délce trvání příznaků, díky správné diagnóze a včasné léčbě však můžete rosaceu zmírnit a žít znovu naplno.

sensibio AR prescription

Proti vytrvalému zarudnutí pleti vám dermatolog může kromě pravidelné péče doporučit také krémy, antibiotika, nebo speciální dermatologické procedury. Ty mohou vaší pleti účinně ulevit a zmírnit její zarudnutí.

Hlavním cílem léčby je zlepšit vzhled a stav pleti a také předcházet dalšímu šíření příznaků. Léčiva proti zarudnutí fungují na principu zúžení cév nebo čištění pupínků, puchýřků a otoků. Taková léčba zabírá za několik týdnů, někdy až za několik měsíců.

Lokálně aplikované léky (léčivé krémy) obsahují kyselinu azelaovou a antibiotika s protizánětlivým účinkem.

 sensibio AR topical treatments

Perorálně (tedy ústně) se pro léčbu obvykle podávají antibiotika. Účinkují rychleji než lokálně aplikované léky a také působí protizánětlivě. Tetracyklin se často předepisuje při léčbě oční rosacey a v případě závažné rosacey může být pod důkladným lékařským dohledem podáván i izotretinoin.

sensibio AR - oral treatments

Pokud předepsané léky nepotlačují nebo nezmírňují příznaky dostatečně, může vám dermatolog navrhnout světelnou terapii a v nejzávažnějších případech také operaci.

 

Terapie intenzivním pulsním světlem (IPL) a léčba laserem mohou zúžit příliš široké cévy a rozšířené žilky. Díky tomu pleť získá zpět rovnoměrnější a přirozenější barvu. Výhodou tohoto typu léčby jsou také zanedbatelné vedlejší účinky.

sensibio AR intense pulsed light

Operace může být nejlepší volbou například pro ošetření nosu, na kterém rosacea postoupila do vážného stupně. Dermatologické operace probíhají za použití laserů, které odstraní přebytečnou kožní tkáň, aby se pokožka mohla obnovit.

sensibio AR surgery

 • Dr. Michèle Sayag, alergoložka
  Dr. Michèle Sayag, Alergoložka a ředitelka léčebných metod - Bioderma.

  Lze zabránit náhlým zarudnutím?

  Podle průzkumu rosacey se u 69 % respondentů objevilo náhlé zarudnutí ve spojitosti se stresem alespoň jednou za měsíc.* Během těchto návalů krve do obličeje mohou příznaky jako zarudnutí, pupínky a puchýřky trvat celé dny, nebo dokonce týdny. A jak možná víte, náhlé zarudnutí vždy přijde v nesprávnou chvíli. I když se náhlým zarudnutím úplně nevyhnete, můžete je aspoň účinně omezit. Naučte se zvládat stres, co nejvíce spěte a dodržujte denní hygienické rutiny. V každém případě si promluvte se svým dermatologem, ať víte, co od léčby rosacey očekávat. A také určitě poznávejte svoji pleť a její reakce, abyste o ni dokázali účinně pečovat v každé situaci.

  * https://www.rosacea.org/rosacea-review/2011/fall/survey-shows-controlling-stress-can-reduce-flare-up-frequency 

  Dr. Michèle Sayag, Alergoložka a ředitelka léčebných metod - Bioderma.
 • Dr. Michèle Sayag, alergoložka
  Dr. Michèle Sayag, Alergoložka a ředitelka léčebných metod - Bioderma.

  Proč se zarudnutí pleti stává trvalým?

  Nemusí to tak být! Zarudnutí bude postupovat, jen pokud ho aktivně neomezíte. Prvním krokem je porozumět příčinám zarudnutí vaší pleti. Ať už jsou vnitřní nebo vnější, můžete jim předcházet. Prevencí náhlých zarudnutí zároveň zabráníte dlouhodobému zhoršování zarudlé pleti. Pokud se stav vaší pokožky přesto zhoršuje, poraďte se se svým dermatologem. Ten dokáže stanovit správnou diagnózu a rozhodne o nejefektivnější léčbě. Také myslete na to, že zdravá pleť vždy začíná čistou  pletí – myjte ji proto jemným čisticím gelem dvakrát denně. Pleť také udržujte hydratovanou, aby její ochranná vrstva zůstala neporušená. Čím dříve porozumíte zarudnutí, poznáte správnou diagnózu a začnete ho léčit, tím lépe zabráníte jeho zhoršování.

  Dr. Michèle Sayag, Alergoložka a ředitelka léčebných metod - Bioderma.
 • Dr. Michèle Sayag, alergoložka
  Dr. Michèle Sayag, Alergoložka a ředitelka léčebných metod - Bioderma.

  Jak efektivní je dermatologická léčba?

  Rosacea je dlouhodobé onemocnění, jehož přesnou příčinu dodnes stále neznají ani špičkoví odborníci, jedinou metodou léčby je tedy zmírňování jeho příznaků. Současné léčebné metody dokážou účinně zmírňovat náhlé zarudnutí, regulovat červenání a omezit tvorbu pupínků a puchýřků, pacienti však musejí pravidelně navštěvovat dermatologa. Samotná léčba trvá několik týdnů až měsíců, poté lékař vyhodnotí její účinnost a doporučí frekvenci kontrol od měsíční po čtvrtletní. Váš dermatolog dokáže vždy navrhnout lokální léčbu pomocí krémů tak, aby se stav vaší pleti dlouhodobě zlepšoval a léčba měla minimum vedlejších účinků. Nemusíte se obávat ani odolnosti bakterií, protože do krevního oběhu pod kůží pronikne jen minimální množství účinné látky. Rozhodně doporučujeme lokální léčbu a léčivé krémy. Perorální léčbu pomocí antibiotik by měli lékaři nasazovat až ve chvíli, kdy je to zcela nezbytné. Vždy také dodržujte obecné rady a doporučení dermatologa: vyhýbejte se slunci, používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem a nevystavujte svoji pokožku zbytečnému podráždění.

  Dr. Michèle Sayag, Alergoložka a ředitelka léčebných metod - Bioderma.

 • Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

  Citlivá pokožka se sklony k začervenání

  Patent Rosactiv ™

  Sensibio H2O AR

  (2 recenze)

  Micelární voda pro pleť se začervenáním (Rosaceou).

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Citlivá pokožka

  D.A.F. Patent

  Sensibio Gel moussant

  (1 recenze)

  Zklidňující micelární čisticí gel, který zesiluje přirozenou hydrataci pleti.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Denní péče o pokožku

  Citlivá pokožka se sklony k začervenání

  Patent Rosactiv ™

  Sensibio AR Krém

  (1 recenze)

  Dlouhodobá péče proti zarudnutí. Mimořádný komfort.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Denní péče o pokožku

  Citlivá pokožka se sklony k začervenání

  Patent Rosactiv ™

  Sensibio AR BB Krém

  (3 recenze)

  Péče proti zarudnutí. Zdokonalení a ochrana pleti.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající