Allez au contenu Allez à la navigation

Smíšená, mastná, problematická pokožka

Úryvky z diskuzí

Share

Vyrážky v nosních dírkách nemusejí být nevyhnutně akné. Může jít o infekční vyrážku a v tomhle případě je nutné být velmi opatrný. Vyrážku určitě nevytlačujte, protože nos je propojen s mozkem a hrozí vám velmi nepříjemné infekční problémy. Mohlo by se také jednat o herpes. Vyrážky v nose si tedy nikdy nesmíte vytlačovat. Použijte trochu dezinfekčního přípravku naneseného na vatový tampon a navštivte lékaře, aby, je-li to nezbytné, odebral vzorek.

Často se jedná o zánětlivé akné, tedy vyrážky, které se v žádném případě nesmí vytlačovat. Je nezbytné používat krémy předepsané kožním lékařem, které zklidňují zánět, zmírňují bolestivost vyrážek a zmenšují je. Také by bylo dobré zjistit, jestli není nezbytná globálnější léčba, protože akné často způsobují hormonální vlivy.

Určitě. 1-krát až 2-krát týdně si udělejte několikaminutový peeling a pak opláchněte obličej studenou vodou, aby se stáhly póry. Existují speciální keratolytické krémy (proti akné) určené na mastnou pokožku, které vám doporučí lékárník nebo kožní lékař. Nanášejí se každý večer několik týdnů.

Dotaz uživatele internetu

Co dělat s míliemi? Jsou dědičné?

Mílie jsou to samé jako mikrocysty, ale mají přesnější definici. Jedná se o malé bílé tečky, které nemají výstupní otvor na pokožce a jsou menší než mikrocysty. Vytvářejí velmi malé bílé podkožní vyrážky. Mohou je mít děti, mohou se objevit nezávisle na akné nebo se mohou vyskytovat při akné. Odstraňovat by je měl zpravidla kožní lékař, protože je potřeba je propíchnout, když nemají výstupní otvor.

Každý den můžete používat krém s ovocnými kyselinami nebo kyselinou retinovou (forma vitaminu A), který slouží jako peeling, a v tomhle případě nemusíte nic přidávat. Další možností je, že nebudete používat speciální krém, ale fyzické prostředky, například po umytí obličeje teplou vodou nebo po nanesení masky, čímž se otevřou póry, vy nebo vaše kosmetička mechanicky odstraní černé tečky. Lidé, kteří mají hodně cyst a černých teček, by měli podstoupit dermatologické čištění u kožního lékaře.

Nejlepší způsob odstranění mikrocyst je dermatologické čištění pokožky, tedy vyprázdnění každé mikrocysty pomocí speciálního nástroje. Pokožka sice bude 2 nebo 3 dny trochu zarudlá, ale samozřejmě na ní nezůstanou žádné jizvy. Skutečně jde o velmi účinný způsob. Léčba akné alespoň začne na zdravém základě, což ušetří hodně času.

Dotaz uživatele internetu

Jak odstranit černé tečky?

Je nezbytné používat speciální krémy, které obsahují ovocné kyseliny, kyselinu retinovou (forma vitaminu A) nebo adapalen, což jsou přípravky na lékařský předpis. Dále je potřeba dbát na správnou hygienu, která nesmí příliš dráždit, pokud je nasazena léčba, nebo se mohou dělat peelingy, pokud není nasazena jiná paralelní léčba.

Dotaz uživatele internetu

Jak odstranit jizvy po akné?

Pokud jsou to stopy, tedy červená místa po akné, vymizí za několik týdnů, možná měsíců, v každém případě vymizí. Jizva je konečná, vypuklá a nevymizí. Tady je nezbytné poradit se s kožním lékařem. Existují možnosti jejich odstranění nebo alespoň zmírnění pomocí laseru nebo peelingu.

Dotaz uživatele internetu

Jak pečovat o smíšenou pokožku?

Suché oblasti opatrně čistěte jemnými přípravky, aby se nezhoršila suchost pokožky, a na T-zónu a mastné oblasti používejte krém proti akné.

Pokud jsou červené, znamená to, že jsou ještě zanícené. Pozvolna vyblednou. Pokud někdo s jejich odstraněním velmi spěchá, protože bude mít svatbu nebo jinou důležitou událost, existují také lasery, které snižují zarudnutí a odstraňují červené jizvy. Z ekonomického hlediska to však není velmi výhodné, když si uvědomíte, že zarudnutí nakonec i tak vymizí. Jizva je vlastně vypuklé, bílé a stabilní místo a jsou jiné typy laserů, které si s nimi poradí.

Nejdříve je nutné říci, že vytlačovat můžeme výhradně zralé vyrážky, tedy ty, které mají bílou hlavičku. Vezměte dva kosmetické tampony nebo dva papírové ubrousky, jemně zmáčkněte a místo pak dezinfikujte. Pokud se vám vyrážku nepovede vytlačit, znamená to, že ještě není zralá a tehdy je třeba okamžitě přestat, jinak vám zůstane jizva, místo se může zanítit ještě víc a po vyrážce vám zůstane stopa.

Dotaz uživatele internetu

Jak se zbavit černých teček?

Černá tečka je komedon. Akné vždy začíná komedonem, který je vlastně prvotní lézí akné. Nevyprázdněný komedon způsobuje další léze akné. Skoncovat s černými tečkami je úkolem kožního lékaře. Určitě se nesnažte dělat něco sama. V současné době se dá každý typ akné porazit léčbou, kterou předepíše kožní lékař. Připravte se však na dlouhou a těžkou cestu. Neexistuje žádný zázrak. Vymizení akné trvá 3 až 6 měsíců. 

Dotaz uživatele internetu

Jak správně zakrýt akné?

Pokud máte akné, měli by jste se vyhnout líčení. Podkladové make-upy ucpávají póry. Raději používejte speciální korekční tyčinku, kterou zakoupíte v lékárně. Pokud se líčíte každý den a póry jsou ucpané, akné budete mít pořád. Je to začarovaný kruh.

Jedná se o dvě rozdílné věci. Na zmenšení pórů používejte krémy s obsahem kyseliny, které stahují póry, a nakonec si obličej umyjte studenou vodou. Pokud nechcete mít fádní pokožku, nekuřte a používejte krémy na rozjasnění pleti.

V současné době je laser velmi účinným prostředkem na odstranění jizev po akné. V podstatě neexistuje alternativní řešení. Pulzní světlo pomáhá léčit náhlý výskyt akné, ale ne jizvy. Dobře provedený laserový zákrok není bolestivý a je velmi účinný na obličeji. Jizev se zbavíte po dvou až třech sezeních, v závislosti na jejich závažnosti. Výsledek v dekoltu a na zádech není vždy stejný, je třeba počítat s několika sezeními.

Lépe je hned od začátku používat krémy na mastnou pokožku, protože krémy na suchou pokožku jsou příliš výživné, a tedy i komedogenní. Večer používejte dermatologický pěnivý gel a ráno micelární vodu.

Mastná pokožka je zapříčiněna hyperseboreou, tedy nadměrným vylučováním kožního mazu. Tento maz vylučují mazové žlázy, které se nacházejí ve specifických oblastech těla (obličej, trup...) a jejich činnost ovlivňují hormony. Také rodinná anamnéza může hrát jistou roli. Člověk může mít mastnou pokožku bez akné, ale nemůže mít akné bez mastné pokožky.

Dotaz uživatele internetu

Je antikoncepce řešením akné?

Je to jedno z řešení, není však univerzální, nedá se použít u každého člověka. Dá se říci, že je to jedno z řešení, pokud současně antikoncepci potřebujete.

U mírné formy akné ano. Pokud máte těžší formu, doporučuji vám spojit ranní použití micelární vody s večerním použitím čisticího pěnivého gelu na akné.

Dotaz uživatele internetu

Je každá aknózní pokožka mastná?

Ne. Nejčastěji je aknózní pokožka mastná, protože se u ní projevuje hyperseborea, což je nadměrné vylučování kožního mazu, ve stejné době jako akné. U některých lidí, kteří mají ekzém, pozorujeme současně akné i suchou pokožku kvůli ekzému. Tyto případy se léčí hůře.

Je pravda, že v některých případech u žen trvá akné až do dospělosti. Často jde o hormonální poruchu, proto se může osvědčit hormonální antikoncepce. Někdy je třeba vyloučit hormonální nitroděložní telísko. V každém případě se poraďte s kožním lékařem nebo gynekologem. Vždy se dá najít řešení.

Neberte to tak vážně. Máte mastnou pokožku, což znamená, že budete mít mnohem méně vrásek než člověk se suchou pokožkou. To je přece výhoda. Co se týká vašeho problému s akné, bylo by dobré zajít ke kožnímu lékaři, aby vám předepsal komplexní léčbu. Zatím používejte přípravky určené na mastnou pokožku, které vám doporučí lékárník, a zajděte ke kosmetičce na hloubkové čištění pokožky.

Micelární voda představuje jemný způsob čištění pokožky. Nezáleží na tom, jestli používáte micelární vodu, pěnivý čisticí gel nebo mléko, důležité je vyčistit pleť večer, abyste odstranili nečistoty, líčení a pot.

Pleťové tonikum se projeví na kvalitě pokožky. Znamená to, že může stahovat, mírně pokožku vysušit nebo ji stimulovat, popřípadě zklidnit. Bude však víc působit na seboreu nebo texturu pokožky než na vyrážku, protože ta je hlouběji.

Rajčata obsahují účinné antioxidanty, jako je lykopen, který slouží spíš na obnovení pokožky. U akné to vůbec není důležité a není to ani nejpraktičtější způsob, jak pokožku léčit.

Ano, pokud ráno použijete zmatňující přípravek, vyhnete se době, kdy dochází k největšímu vylučování kožního mazu, což je kolem 11. hodiny. Tyto přípravky mohou být tónovací, ale liší se od podkladových mejkapů, které ucpávají póry.

Dotaz uživatele internetu

Má zelený jíl léčivé účinky?

Zelený jíl je přírodný produkt s vysoušecím účinkem, proto může pomoci mastné pokožce, ale nepostačuje na léčbu černých teček nebo vyrážek. Léčí spíš hyperseboreu než akné.

Brambory obsahují škrob, který má vysoušecí účinek, ale není to zrovna revoluční způsob léčby vyrážek. Lepší je používat běžnější prostředky. Brambory pouze vysuší kožní maz na povrchu, což je zbytečné...

Používejte ne příliš vyživující krém, který působí na akné a pokožku jemně hydratuje. Na čištění pokožky večer používejte místo mýdla micelární vodu speciálně na mastnou pokožku.

Používejte ne příliš vyživující krém, který působí na akné a pokožku jemně hydratuje. Na čištění pokožky večer používejte místo mýdla micelární vodu speciálně na mastnou pokožku.

Pokud máte mastnou pokožku, nesmíte ji příliš hydratovat. Je potřeba si všímat, jak pokožka reaguje, a „naslouchat” ji. Pokud máte napnutou pokožku, používejte hydratační, ne příliš výživný krém. V ostatních případech se tomuto typu krému vyhýbejte.

Mastná pokožka může představovat typ pokožky. Někteří lidé mají pořád mastnou pokožku. Je to trochu nepříjemné, protože se leskne a je hrubší, ale z dlouhodobého hlediska je to velmi dobré, protože tato pokožka má míň vrásek a není tak suchá. V jiných případech může být mastná pokožka pouze přechodný stav, když má člověk akné. V takovémhle případě je potřeba nastavit režim péče o akné, čištění a léčbu. Toto období může trvat i několik let, ale zpravidla se jedná pouze o přechodnou etapu.

Pokud jsou tyto zrníčka pod kůží, může jít o mikrocysty. Někdy se může zdát, že je pokožka zrnitá, je to pouze nepatrné zhrubnutí kůže, a v tomhle případě nejde o akné. Je to kožní onemocnění, které se nazývá keratóza pilaris (krupice). Na tento problém existují krémy, které na keratózu působí jako jemný peeling. Raději však navštivte kožního lékaře, který vám přesně řekne, co to je, jestli jde o akné nebo ne.

Zanícené vyrážky nesmíme žádným způsobem dráždit. Existují protizánětlivé dermatologické krémy, které jsou dostupné výhradně na lékařský předpis. V průběhu jednoho dne nebo dvou dní se vyrážky zmenší. Pak na ně můžete jemným klepáním nanést trochu podkladového make-upu a přepudrovat. Když je vyrážka zanícená, nepoužívejte na pudrování štětec ani hubku, aby se do pudru nezanesla infekce. Použijte spíš jednorázový vatový tampon.

Fyziologické mýdlo je vhodné, protože nedráždí a nepoškodí hydrolipidický film citlivé seboroické pokožky. Spíš však doporučuji čisticí pěnivý gel na akné.

Ano, je to hodně, zejména tehdy, pokud jsou všechny tři hojivé. Lepší je mít jeden účinný krém. Hojivé krémy jsou spíš přizpůsobené ranám, poraněním při úrazech nebo ranám po chirurgickém zákroku. Vyrážky se zpravidla zahojí samy, pokud do nich nebudeme příliš zasahovat. Více se hodí krémy proti akné než hojivé krémy. V každém případě použít 3 krémy – to je přespříliš.

Pokud na obličej používáte čisticí gel určený na obličej, a ne na tělo, je to v pořádku. Je-li pokožka po použití takového čisticího gelu napnutá, znamená to, že ačkoliv je gel přizpůsoben vašemu typu pokožky, je o něco víc aktivní a lepší je třeba ráno i večer používat micelární vodu.

Přípravky mohou mít rychlý účinek, je to jejich protizánětlivá stránka, ale vždy je nezbytné pokračovat, aby se účinek projevoval dlouhodobě, protože proces obnovení pokožky trvá 28 dní. Na to, aby se pokožka obnovila, aby vymizely černé tečky, je potřeba minimálně jeden měsíc léčby. Teprve tehdy se objeví účinek. Bioprodukty a přírodní přípravky nejsou zárukou účinnosti, ale bezpečnosti, což znamená, že nejsou nebezpečné. To, že nejsou nebezpečné,  ale nemusí znamenat, že jsou účinné. U všech přípravků, které jsou vyrobené v lékárnách nebo laboratořích, však byla prokázána jejich bezpečnost, proto při jejich používání nehrozí žádné nebezpečí, ačkoliv nejsou bio, a současně jsou účinné. Člověk si v konečném důsledku vybere, co chce. Ale pokud chceme něco účinného a současně bezpěčného, tak určitě můžeme důvěřovat laboratořím, které se řídí velmi přísnými normami. Ještě dodám, že ne všechno, co je přírodní, je také bezpečné. Například náprstník je rostlina, ve které je obsažena látka, která se používá k léčbě srdečních onemocnění, ale může být smrtelná. Příroda nemusí být vždycky jenom dobrým sluhou...

Stres určitě hraje roli, jako i hormonální vliv menstruace. Laktóza a gluten v zásadě nevyvolávají akné, pouze trávící těžkosti. Nevidím tady problém, který by byl podobný akné. Na úrovni krve se jedná spíš o hormony než o nedostatek stopových prvků. Není známo, že by způsobovaly akné.

Ne. To znamená, že celá část „hnisu” odešla, dostali jsme se do spodní části vyrážky a je třeba přestat tlačit. Když budete pokračovat, může to zanechat stopy, protože se krev dostane do tkáně. Jednoduše je třeba ve chvíli, když se objeví krev, vyrážku dezinfikovat a nechat v klidu.

Dotaz uživatele internetu

Postihuje akné dívky i kluky?

Ano. U kluků akné vymizí dřív, přibližně ve věku 18 – 20 let. U dívek může trvat déle kvůli líčení.

Dotaz uživatele internetu

V jakém věku začíná akné?

Nejčastěji se akné začíná projevovat kolem 14 let, ale může to být i dřív, v předpubertálním období, ve věku přibližně 10 – 11 let.

Takovýto výskyt vyrážek je celkem běžný. Akné v období menstruace se nazývá menstruační akné. Existují různé účinné typy léčby, především s vyrážkami nic nedělejte. Akné, ačkoliv zánětlivé, nezanechává jizvy, pokud se vyrážky nevytlačují. Jizvy zanechávají nehty, které se při vytlačování používají.

V první řade je nezbytné vědet, že čištění pokožky je lékařský dermatologický úkon, který není proplácen pojišťovnou. Může být součástí léčby akné, ale provede se jednou nebo dvakrát, ne desetkrát. Vždycky se dělá ve stejné době jako léčba, nemůžete si tedy nechat pouze vyčistit pleť a tím to skončí. Rovněž je třeba si uvědomit, že kožní lékaři jsou zahlceni případy rakoviny kůže a mnohými dalšími zavážnějšími onemocněními, proto někdy mají opravdu méně času věnovat se čištění pokožky. Samozřejmě, vždy je možné najít i takové kožní lékaře, kteří dělají čištění pokožky jako doplňek léčby akné.

Neexistuje žádný zázračný přípravek, ale je mnoho přípravků, které jsou přizpůsobené každému typu akné. Především je třeba být trpělivý, protože výsledek se dostaví až po určité době (proces obnovení pokožky trvá přibližně 28 dní). Výsledek trvá, pokud dodržujete stanovenou léčbu a pokud se denně natíráte předepsanými krémy.