Hned na začátku je potřeba vysvětlit, že intolerance laktózy není alergie na bílkoviny kravského mléka. Intolerance (nesnášenlivost) laktózy se v naprosté většině případů týká dospělých, méně často i školních dětí. Někteří z nás prostě časem zjistí, že jim mléko přestává dělat dobře. S přibývajícím věkem nám totiž ubývá enzymů, které pomáhají mléčný cukr (laktózu) trávit. Naštěstí se v zakysaných mléčných výrobcích laktóza téměř nevyskytuje, a tak si na jogurtu nebo třeba tvarohu mohou pochutnat i ti, kdo by po hrnku obyčejného mléka trpěli bolením břicha.

Máte-li však malé dítě s ekzémem nebo třeba s neobvyklými zažívacími potížemi (zvracení, průjem, zácpa, výrazné koliky, hlen, případně i nitky krve ve stolici), může být na vině právě alergie na bílkoviny kravského mléka (ABKM). Na rozdíl od laktózy jsou bílkoviny kravského mléka ve všech mléčných výrobcích. Jsou také i v běžném kojeneckém mléku, a to i v mléku označeném zkratkou HA. Bílkoviny kravského mléka se nacházejí dokonce i v mateřském mléku. Stačí, když maminka kojence jí nebo pije mléčné výrobky.

I moje tři nejmladší děti mají ABKM. Hned po třetím měsíci života bylo zřejmé, že jejich ekzém se zhoršuje tehdy, když já jako kojící máma piju krabicové mléko, jím jogurty, sýry a láduju se tvarohovými buchtami. Smířila jsem se horko těžko s bezmléčnou dietou a s mlékem jsem se na dlouhou dobu rozloučila. Ale nestačilo mléčné výrobky jen omezit, bylo nutné je z mého jídelníčku striktně vyloučit. Vadila totiž i troška mléka do kávy.

Normálně se bez mléčných jídel docela obejdu, jenže znáte to – když je něco zakázané, máte na to o to větší chuť. A tak jsem velkým členům naší rodiny jako obvykle vařila krupicovou kaši, pudink, smažila jsem palačinky, pekla jsem tvarohové řezy a cheesecake. Ach, ty vůně linoucí se z kuchyně! Nesmět ani olíznout lžičku od krupičky bylo fakt kruté. Smutně jsem se dívala na nedojedené zbytky určené pro kočky. Jak já jsem těm chlupatým potvorám tehdy záviděla!

 

Studovala jsem obaly sušenek a všemožných dobrot a zjišťovala jsem, že mléko je ukryto snad všude.

 

Ve vánočce, ve sladkém pečivu, v některých druzích chleba a rohlíků, v knedlících, v čokoládě, v paprikových čipsech, ve slaných tyčinkách, v omáčkách, v kupované masové konzervě, v ochuceném mletém mase, v paštikách a všelijakých kupovaných pomazánkách a i ve většině margarínů. A když děti braly antibiotika na zánět průdušek, objížděla jsem lékárny a dlouho jsem pro ně sháněla probiotika bez mléčné složky.

Další problém nastal, když přišel čas zavést dětem nemléčné příkrmy. U nejstarších dětí jsem byla zvyklá připravovat k večeři mléčné kaše. U mladších dětí to už ale nešlo. A tak jsem probírala regály supermarketů a pročítala složení všeho, co mi přišlo pod ruku. Naštěstí se ale ukázalo, že se dá připravit chutná kaše i bez mléka. Dětem brzy zachutnala kaše rýžová, jáhlová, pohanková a čiroková rozmíchaná ve vodě s trochou tuku a ochucená rozvařenými jablíčky, hruškami nebo dýňovým kompotem.

Na svačinu si místo jogurtu dáváme kus ovoce nebo zeleniny s pečivem (v našem případě bezlepkovým, kvůli prokázané alergii na pšenici) a čistě rostlinným margarínem. Obědy se vymýšlejí nejsnadněji, tam se bez mléka obejdeme snadno. Postupem času jsme pak zařadili polévky nebo teplá jídla s masem i na večeři a nemléčné kaše jíme k snídani

Ukázalo se, že bez bílkovin kravského mléka dokážeme normálně fungovat. Je to jen o zvyku. Při vaření a pečení se dá mléko nahradit rostlinnými „mléky“. Ve větších supermarketech běžně seženete instantní nebo krabicové mléko rýžové, ovesné, kokosové, pohankové, mandlové. Mléko sójové lékaři dětem spíše nedoporučují, sója je také velký alergen. S rostlinným mlékem můžete připravit bramborovou kaši, pudink, koláč, palačinky nebo třeba banánový koktejl.

Můžete však namítnout, že v jídelníčku bez opravdového mléka musí chybět vápník. Může, ale nemusí. Záleží to na tom, co jíte a co pijete. Kojené dítě má vápník od maminky, nekojené dítě s ABKM dostane od pediatra, alergologa nebo gastroenterologa speciální mléko na bázi aminokyselin obohacené vápníkem. K tomu připočtěme vápník, který získáme z nemléčných potravin. Nejvíce vápníku je v máku, sezamu, v sardinkách, ve vaječném žloutku, v ořeších, slunečnicových a lněných semínkách. Solidní množství vápníku obsahuje i kukuřice, oves, jáhly a pohanka. Vápník se přirozeně vyskytuje i v zelenině, nejvíc v kapustě, ve špenátu a v brokolici. A nezapomeňme ani na minerální vody, které dokážou denní příjem vápníku také navýšit. Takže nebojte, i bez mléka se dá spokojeně žít.

Jana Ligurská je autorkou první české publikace, která se komplexně zabývá atopickým ekzémem, ale i často zanedbávanými potravinovými alergiemi. Kniha se problematice věnuje odborně, je ale podaná srozumitelně, aby jí porozuměli i rodiče malých pacientů. Na svých stránkách otevírá příběh o úspěšném boji s těžkým atopickým ekzémem.

  • Mgr. Jana Ligurská.

    Původně učitelka češtiny, angličtiny a latiny. Je matkou pěti dětí, z nichž tři nejmladší mají těžký atopický ekzém, potravinové alergie, pylovou alergii a astma. Jako rodič malých atopiků musí pravidelně promazávat ekzematickou pokožku, vařit bez alergenů, udržovat čistou domácnost bez roztočů a chemie, a hlavně vychovávat děti v pohodě a bezpečí. Všem zoufalým mámám vzkazuje: „Ženy pro své děti vydrží všechno na světě. Bojujte, nevzdávejte se. Hledejte si informace, abyste onemocnění svého dítěte porozuměly a dokázaly mu tak lépe čelit. Nebojte se, bude líp!“

    Mgr. Jana Ligurská.

Fotografie produktu BIODERMA, ABCDerm H2O Micelární ubrousky 60 ks, péče o dětskou pokožku, čisticí ubrousky

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Normální pokožka kojenců a dětí. Suchá pokožka kojenců a dětí.

Micelární technologie

ABCDerm H2O Micelární ubrousky

(Napište první recenzi)

Micerální voda, která respektuje křehkost citlivé pokožky ve velmi praktických ubrouscích.

Pro koho?

Děti, Kojenci

Fotografie produktu BIODERMA, ABCDerm Babysquam 40 ml, hydratační krém na suchou dětskou pokožku

Příležitostná cílená péče o pokožku

Speciální péče pro kojence a děti.

DERMATOLOGICKÝ ZÁVAZEK ABCDerm

ABCDerm Babysquam

(Napište první recenzi)

Produkt péče o pokožku, který odstraní šupinky a intenzivně hydratuje.

Pro koho?

Kojenci

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Normální pokožka kojenců a dětí.

DERMATOLOGICKÝ ZÁVAZEK ABCDerm

ABCDerm Gel moussant

(1 recenze)

Jemný čisticí gel bez mýdla, který je šetrný k pokožce kojenců.

Pro koho?

Kojenci, Děti

Denní péče o pokožku

Normální pokožka kojenců a dětí. Suchá pokožka kojenců a dětí.

DERMATOLOGICKÝ ZÁVAZEK ABCDerm

ABCDerm Relax Oil

(Napište první recenzi)

Relaxační a vyživující masážní a/nebo koupelový olej.

Pro koho?

Kojenci, Děti

Příležitostná cílená péče o pokožku

Speciální péče pro kojence a děti.

Patent Amylpriv ™

ABCDerm Péri-oral

(Napište první recenzi)

Péče o pokožku, která zklidňuje, obnovuje a brání podráždění kolem úst.

Pro koho?

Děti, Kojenci