Healthy scalp

Ať už jsou naše vlasy kudrnaté, vlnité, rovné, hrubé nebo jemné, mají vše, co potřebují k tomu, aby zůstaly zdravé a hydratované. Stejně jako naše pokožka jsou i vlasy a vlasová pokožka pokryty hydrolipidovým filmem, který je chrání a udržuje vodu uvnitř, zatímco nečistoty drží venku. Hydrolipidový film pochází z mazových žláz vlasové pokožky na bázi vlasového folikulu, stejně jako u kůže. Rozdíl je v tom, že vlasové folikuly na hlavě mají mazové žlázy mnohem větší. Je to logické, protože vlasy na hlavě jsou hustší a delší než třeba chlupy po těle.

Při vylučování hydrolipidového filmu se obaluje vnější obal každého pramene vlasu, který se nazývá kutikula. Film tak pokrývá pokožku hlavy i vlasy a chrání obojí. Pokud je zároveň v dobrém stavu, zůstává kutikula hladká a hydratovaná - vlasy jsou zdravé, lesklé, mají pevný tvar, odrážejí světlo a vypadají dobře. Co se týče pokožky hlavy, ta zadržuje vodu a zůstává v rovnováze.

 

Na pokožce hlavy se nachází také hojné množství bakterií a kvasinek, které spolu s hydrolipidovým filmem tvoří fyziologickou rovnováhu pokožky hlavy. Během každodenního života však mohou být bakterie, kvasinky a hydrolipidový film oslabeny vnitřními i vnějšími zdroji: stresem, hormony, počasím, znečištěním, nepřizpůsobeným šamponem a mnoha dalšími důvody. Jakákoli nerovnováha v tomto ekosystému může oslabit obranné mechanismy pokožky hlavy, které ji chrání před dráždivými látkami. Důsledkem toho mohou být suché a lámavé vlasy nebo naopak mastné vlasy, citlivá a podrážděná pokožka hlavy nebo lupy. Pokožku hlavy pak také mohou postihnout specifická onemocnění, jako je seboroická dermatitida a lupénka, které mají další vlastní nepříjemné příznaky. 

 

Aby byly vlasy zdravé, musí být zdravá i pokožka hlavy. To znamená, že je třeba účinně odstranit nečistoty a dráždivé látky, aniž by při tom byla narušena fyziologická rovnováha vlasové pokožky. A pokud dojde k narušení, mohou vzniknout další problémy.

Damaged hair

Nečistoty se hromadí v kožním mazu

Vlasová kutikula je hydrofobní - to znamená, že odpuzuje vodu. Zároveň se na vlasech drží nečistoty jen díky ochrannému obalu z kožního mazu, který zachycuje prach a špínu. Pravděpodobně jste si všimli, že odstranit nečistoty pouhou vodou je prakticky nemožné. Nečistoty jsou totiž většinou také hydrofobní.

Nejlepší způsob, jak nečistoty odstranit, je tak pomocí povrchově aktivních látek. Ty fungují tak, že látka má hydrofilní hlav (ta přitahuje vodu) a lipofilní ocas (ten přitahuje tuky). Úkolem ocásku je zachytit mastné nečistoty a přebytečný kožní maz. Hlavička pak umožní to, že je půjde opláchnout vodou.

Detergentní povrchové aktivní látky: vysoušení vlasů i pokožky hlavy

Běžné šampony používají k mytí vlasů agresivních molekul v podobě detergentních povrchově aktivních látek. Ty sice vyčistí všechny nečistoty, ale zároveň odstraní prospěšný hydrolipidov

ý film. Tím oslabují bariérovou funkci pokožky hlavy - a ta ztrácí vlhkost, vlasové kutikuly ztrácejí svůj ochranný obal a vysychají. Pokožka hlavy může být pocitově napjatá a suchá a může svědit, podobně jako když máte suchou pokožku na jiných místech těla. Vlasové kutikuly ztrácí vlhkost a na dotek zdrsní. Vlasy se začnou mastit. A nám dochází trpělivost!

 • Dr. Michèle Sayag, alergoložka
  Michèle Sayag, ředitelka lékařské strategie společnosti Bioderma.

  Běžné šampony obsahují povrchově aktivní látky, které pění a odstraňují nečistoty, ale včetně lipidů. Problémem totiž je, že nerozlišují mezi mastnou špínou a přirozeným lipidovým filmem vlasové pokožky. Pokožka hlavy je pak nechráněná a citlivější. Mazové žlázy tak začnou produkovat dvojnásobné množství mazu, aby vlasům obnovily ochranný film.

  Michèle Sayag, ředitelka lékařské strategie společnosti Bioderma.

BIODERMA jako součást skupiny NAOS pokožku vnímá jako vlastní ekosystém. Naše vlasy a pokožka hlavy funguje v souvislosti s okolním prostředím a právě v něm jsou přitom faktory, které mohou způsobit nerovnováhu našeho vlastního ekosystému v pokožce. I proto Bioderma pro zajištění obnovy rovnováhy čerpá z naší vlastní biologie a sebeobranu tvoří tak, že jí posiluje z pokožky samotné. Nodé Shampooing byl vůbec prvním produktem vyvinutým Laboratořemi Bioderma podle těchto zásad.


Jsme přesvědčeni, že aby byly vlasy zdravé, musí být i pokožka hlavy v dobrém stavu. Nodé není běžnou řadou šamponů. Jejím cílem je udržet rovnováhu vlasové pokožky nebo pracovat na její obnově. Nodé je francouzská zkratka pro non détergent, non délipidant, což lze přeložit jako nedetergentní, nelepivý.

Detergentní povrchově aktivní látky, které používají běžné šampony, jsou nahrazeny velmi jemnými čisticími látkami. Nejdůležitější inovací Nodé, zejména v době jeho vývoje před více než 40 lety, je začlenění biomimetických lipidů, které se přirozeně vyskytují v kožním mazu vylučovaném pokožkou hlavy, do jeho složení. Tyto lipidy jsou nezbytné pro každodenní péči o vlasy a pokožku hlavy, aby obojí zůstalo ve skvělé kondici

Biomimetics lipids

Při každodenním mytí vlasů šamponem Nodé používáte na vlasy jemné povrchově aktivní látky, které nevysušují vlasy nebo pokožku hlavy, respektují jejich přirozenou rovnováhu a nedráždí je. Všechny nečistoty jsou smyty a zároveň je zachován a vyživen hydrolipidový film, takže pokožka hlavy a vlasy zůstávají chráněny. Šampony Nodé s vyváženým pH mají podobné pH jako naše pokožka, a proto je velmi dobře snášenlivý, dokonce i pro ty, kteří mají tu nejcitlivější pokožku hlavy. Účinná a šetrná péče zajistí, že vlasy zůstávají hebké a lesklé.

 

Shiny hair
 • Dr. Michèle Sayag, alergoložka
  Michèle Sayag, ředitelka lékařské strategie společnosti Bioderma.

  BIODERMA vynalezla princip šamponu bez detergentů před více než 40 lety. Složení Nodé produktů je zcela originální, protože šampon dokáže vlasy čistit a zároveň zachovává fyziologické vlastnosti hydrolipidového filmu. Další zvláštností je malé množství pěny, které vytváří. To může uživatele při prvním mytí zmást. Rychle však pochopí, že je to záruka toho, jak šetrné a jemné mytí s ním je.

  Michèle Sayag, ředitelka lékařské strategie společnosti Bioderma.

Šetrné šampony Nodé, které respektují ekosystém vašich vlasů

Pro rovné nebo kudrnaté vlasy, jemné nebo hrubé vlasy, ať už jsou v dobrém stavu nebo jsou suché, poškozené nebo mastné nebo pokud máte citlivou pokožku hlavy - šampony Nodé od společnosti Bioderma účinně myjí, chrání a vyživují všechny typy vlasů. Čistí, aniž by dráždily, a obnovují a udržují rovnováhu vaší pokožky hlavy.

Složení a receptura, které chrání zdraví pokožky hlavy

non-detergent shampoo
Šampon s vyváženým pH, bez detergentů Společnost Bioderma našla optimální kombinaci dvou povrchově aktivních látek na rostlinné bázi, které jsou jemné, ale zároveň účinné. Sodium Lauroyl Oat Amino Acidy jsou mimořádně jemné. Díky svému lipofilnímu působení zachycují nečistoty a přebytečný kožní maz. Caprylyl/Capryl Glucoside pochází z kokosu. Tyto hydrofilní složky usnadňují oplachování všech nečistot pod vodou.
mild shampoo
Chrání hydrolipidový film Účinně zbavují nečistot, ale neodstraňují při mytí přirozený ochranný hydrolipidový film. Respektují vaše vlasy i pokožku hlavy a jejich fyziologickou rovnováhu.
healthy hair
Zdravé a krásné vlasy Protože hydrolipidový film je v dobrém stavu, vlasy se nekrepatí a mají antistatický efekt. Udržují si tak svou formu a lesk.

Šampony, které nedráždí pokožku a chrání vaše vlasy

Kompletní řada šamponů Nodé od společnosti Bioderma, jejichž složení obsahuje jemné, šetrné mycí báze, respektují biologickou rovnováhu vaší vlasové pokožky a tak zajišťují svou optimální snášenlivost. Níže uvedená tabulka ukazuje působení běžného šamponu na vlasy a hydrolipidový film pokožky hlavy ve srovnání s působením šamponu Nodé

 

Scalp and hair before washing

Takto vypadá pokožka hlavy a vlasy před umytím. Tmavě zelená barva ukazuje hydrolipidický film pokrývající pokožku hlavy a část vlasového stvolu. Právě v nich se zachycují všechny druhy nečistot.

 

Less healthy hair

S běžným šamponem by byly všechny nečistoty odstraněny společně s hydrolipidickým filmem, který chrání vlasy a vlasovou pokožku, a došlo by tak k jeho úbytku. U tohoto typu šamponu hrozí, že se hydrolipidický film vyčerpá, což může vést k nepříjemným pocitům jako je svědění nebo podráždění, což má za důsledek méně zdravé vlasy.

 

Healthy and shiny hair Protected scalp

S nedetergentními šampony Bioderma Nodé jsou všechny nečistoty z vlasů vymyty a hydrolipidický film na pokožce hlavy zůstává zachován.

 

 

Bioderma Nodé nabízí širokou škálu jemných, pH vyvážených a regeneračních šamponů. Stejně jako každodenní péče splňují potřeby normálních vlasů a vlasové pokožky, a účinně bojují i s řadou různých problémů: lupy, svědění vlasové pokožky, suchá vlasová pokožka, mastné vlasy, suché a poškozené vlasy, šupinatění pokožky.

Dobré vědět

Šampony Bioderma Nodé mají jemné čisticí báze, které účinně čistí, aniž by poškozovaly hydrolipidický film. Respektují biologickou rovnováhu vlasů a vlasové pokožky a zajišťují optimální snášenlivost a šetrné mytí pro všechny členy rodiny. 

 

Range Nodé

Hygiena a péče o pleť

Péče o vlasy a vlasovou pokožku

Produktová řada Nodé

Range Nodé

Problémy s vlasy, jako je citlivá, mastná nebo suchá vlasová pokožka, lupy, šupinky, svědění a seboroická dermatitida, mohou ovlivňovat váš každodenní život.

Řešení BIODERMY: Nodé, expertní produktová řada pro zdravé vlasy. Nodé zahrnuje celou produktovou řadu přípravků na čištění pleti a přípravků péče, které doporučují dermatologové: šampony proti lupům, šampony na suchou vlasovou pokožku, šampony na citlivou vlasovou pokožku, péče o vlasovou pokožku postiženou seboroickou dermatitidou a psoriázou atd.