Allez au contenu Allez à la navigation

Podrážděná pokožka s pocity svědění, atopická pokožka

Úryvky z diskuzí

Share

Pokud se chcete o podrážděné pokožce s pocity svědění a o atopické pokožce dozvědět více, prohlédněte si odpovědi kožních lékařů a alergologů na dotazy uživatelů internetu v diskusích organizovaných společností BIODERMA.

Prevence se týká „rizikových” dětí, tedy dětí, jejichž alespoň jeden rodič trpí atopií. V těchto případech víme, že v prvních týdnech života je dobré se vyvarovat například kontaktu s kočkou. Co se týká léčby, propuknutí ekzému je nezbytné léčit co nejdříve protizánětlivými léky, jako jsou dermokortikoidy. Narušenou kožní bariéru je třeba ošetřovat každý den pomocí zvláčňujících přípravků.

Existuje několik faktorů, které zapříčiňují atopický ekzém. Jde především o genetickou predispozici, která způsobuje, že je pokožka suchá a víc „propustná” než pokožka dětí bez ekzému. Dále jsou to faktory prostředí, které mají nepříznivý vliv na tuto geneticky oslabenou pokožku. K těmto faktorům patří používání příliš agresivních čisticích přípravků na pokožku, alergie na různé látky, například některé látky obsaženy v kosmetických přípravcích, alergie na některé potraviny atd. Atopický ekzém tedy není pouze alergickým, ale především genetickým onemocněním. Pokud se chceme pokusit zabránit vzniku ekzému u rizikových dětí (dětí, které mají atopický ekzém v rodinné anamnéze), je potřeba často hydratovat jejich pokožku.

Atopie odpovídá určité genetické predispozici, která se u dětí může projevit různými onemocněními, například potravinovými alergiemi, atopickým ekzémem, sennou rýmou nebo astmou. Existují i jiné druhy ekzému, které nejsou atopické. Například kontaktní ekzém je alergie, která se může objevit u dospělého člověka bez jakékoliv souvislosti s atopií.

Potravinové alergie mohou někdy zhoršit ekzém, což se však stává zřídka. A musí to potvrdit adekvátní testy, které udělá lékař. Pak by následoval speciální stravovací režim, při kterém by byl vyloučen daný potravinový alergen. Je nezbytné říct, že ve většině případů atopických dětí ve věku 5 let neexistuje ve vztahu ke stravování žádné specifické doporučení.

Je zřejmé, že vaše dcerka trpí atopickým ekzémem. Doporučuji vám navštívit kožního lékaře, který stanoví konkrétní léčbu. Prozatím se vyhýbejte příliš dlouhému koupání, na čištění používejte čisticí oleje a promašťujte její pokožku 1-krát až 2-krát denně lipidovými balzámy, které jsou vhodné na atopickou pokožku. Jsou to výrobky určené speciálně pro kojence a zakoupíte je v lékárně.

Citlivá pokožka je pokožka, která špatně snáší jakoukoliv lokální péči a velmi často vyvolává pálení nebo nepříjemné pocity. Člověk může mít citlivou pokožku v průběhu atopické dermatitidy, ale také při mnohých jiných kožních onemocněních.

Plovárna není u atopických lidí žádnou kontraindikací. Je nezbytné se jí však vyhýbat v době propuknutí ekzému. Doporučuji vám používat před koupáním hydratační nebo ochranný krém, po koupání se mýt gelem bez mýdla a po sprchování znovu nanést hydratační krém.

U atopického dítěte je dobré používat hydratační krém jedenkrát za den, ale není to povinnost. Některé děti mají méně suchou pokožku jako jiné a krém se u nich nemusí nanášet tak často. Hydratační krém kromě toho červené skvrny neléčí. Na tyto skvrny je třeba používat protizánětlivou léčbu, kterou vám předepíše lékař.