Allez au contenu Allez à la navigation

Micelární voda

Úryvky z diskuzí

Share

Pokud se chcete o čištění pokožky a odličování pomocí micelární vody dozvědět více, prohlédněte si odpovědi kožních lékařů a alergologů na dotazy uživatelů internetu v diskusích organizovaných společností BIODERMA.

Vatové tampony čistí dobře, ale ubrousky jsou praktičtější, protože jsou již navlhčené. Ubrousky bych doporučila spíš na cestování nebo příležitostné použití, protože ty, které se dají koupit v supermarketech, obsahují konzervační látky, aby nedošlo k bakteriální kontaminaci. Po otevření balení se používají jeden nebo dva měsíce a tyto konzervační látky mohou někdy způsobit podráždění nebo alergie. Doporučuji tedy koupit spíš ubrousky v menším balení. Na cestování poslouží jako „první pomoc”. Jinak jsou vhodnější vatové tampony.

U atopické pokožky jsou nezbytné jemné přípravky, protože se jedná o suchou pokožku se sklony k podráždění. Většinou radím používat micelární vodu na oslabenou pokožku nebo jemné odličovací méko, kterého zbytky je třeba odstranit – ne stahující, nýbrž jemnou pleťovou vodou. Téma odličování by však mělo přijít teprve po tématu líčení. Je třeba dbát na to, jaké výrobky používáte, a vyvarovat se těch, které vysušují pokožku. Dlouhotrvající make-up většinou dost vysušuje. Naopak, existují různé BB krémy, které jsou přizpůsobeny právě citlivé nebo atopické pokožce. Doporučuji tedy jemnost – jak při odličování, tak při líčení.

Dotaz uživatele internetu

Co znamená micelární voda?

Micelární voda je voda s obsahem malých micel. Micely jsou částečky povrchově aktivních látek, které zachycují špínu, která se pak usazuje na vatovém tamponu. Micely zachycují částice, které tvoří líčení. Jsou již navždy rozptýlené ve vodě, ale líčení odstraňují velmi dobře. Kromě toho nejsou viditelné volným okem, takže i proto se používá výrazu „micelární” voda.

Jedná se spíš o kvalitu odličování než o čas. Pokud jste málo nalíčená, bude to rychlé. Neexistuje ideální délka odličování, je třeba pouze odlíčit celý obličej. Pokud na vatovém tamponu zůstanou zbytky, je potřeba použít ještě jeden. Lidé někdy říkají, že na odličování nemají čas. Ne, na odlíčení máme čas vždy, je to rychlé. To je jako kdybychom řekli, že nemáme čas dýchat. Odličování je sice pro život určitě méně důležité jako dýchání, ale je rychlé. Nezabere hodně času, zejména tehdy, pokud je to zvyk. Není to tedy otázka času, nýbrž otázka kvality.

V zásadě se musíme řídit datem spotřeby, který je uvedený na obalu. Pokud se používá pravidelně, jedno balení vydrží bez problémů několik týdnů až měsíců. Je samozřejmé, že bychom pravděpodobně nepoužívali micelární vodu otevřenou před pěti lety.

Snažte se vyhnout spálení, které pokožku velmi poškozuje. Pokožku spálenou sluncem určitě neličte, i kdybyste chtěli pouze zakrýt spálení, protože jde o povrchovou popáleninu a mohli byste ji ještě víc podráždit. Pokud se chcete i přesto nalíčit, dejte si trochu pudru a odličte se jemně použitím mléka nebo pleťové vody a především si netřete obličej. Ještě jednou však opakuji, dávejte si především pozor, abyste se nespálili. Existují velmi dobré opalovací krémy. Některé jsou dokonce zabarvené, což umožňuje, aby pokožka vypadala dobře a zdravě.

Většina micelárních vod je vhodná na odličování očí. Existují výjimky, ale to je vždy uvedené na přípravku. Například některé micelární vody na mastnou pokožku obsahují látky účinné na mastnou pleť, které mohou způsobit podráždění. Většina micelárních vod se však může používat na odstranění líčení, které není odolné vůči vodě nebo líčení v menším množství. Oči se mohou odličovat micelární vodou jen tehdy, pokud jsou nalíčené méně. V opačném případě jsou vhodnější speciální přípravky na odstraňování líčení odolného vůči vodě nebo vatové tampony s obsahem odličovacího přípravku.

Obecně platí, že pokud používáte micelární vodu, po jednom nebo dvou použitých vatových tamponech tampon ztratí svou bílou barvu, a tak víte, že jste dobře odlíčená. Nedoporučuji vám pokožku silně třít. Jsou lidé, kteří si příliš intenzivně čistí svrchní zrohovateľou vrstvu a na vatovém tamponu se objaví malé nečistoty. Toto již však nejsou zbytky líčení, nýbrž samotná pokožka. Takže ještě jednou, pokud nemáte silné korekční líčení na překrytí angiomu, jizvy nebo divadelní make-up, postačí vám jedenkrát nebo dvakrát přejít pokožku vatovým tamponem.

Všechno závisí na zvoleném přípravku. Pokud si zvolíte pěnivý přípravek, trochu si navlhčete obličej, zpěňte přípravek, opláchněte a vysušte si obličej. Pokud si zvolíte mléko, vyčistěte pokožku vatovým tamponem s mlékem, pak použijte pleťovou vodu a na závěr si již obličej nemusíte umývat. Mydlení se nedoporučuje. Pokožku nesmíte drhnout, jde o citlivou oblast a mohlo by ji to podráždit. Mléko a pleťová voda slouží jako přípravky na odlíčení a současně čistění. Pokud si vyberete micelární vodu, je to ještě jednodušší, protože se odlíčíte pouze v jednom kroku. Ačkoliv je někdy třeba přejít micelární vodou po pokožce dvakrát, odstraňuje líčení a současně čistí pokožku, a to bez oplachování.

Pokud máte citlivou pokožku, měli byste se vyhnout pěnivému gelu, který je trochu agresivnější. Používejte spíš kombinaci mléka a zklidňující pleťové vody nebo micelární vodu. V obou případech musí jít o přípravky vhodné pro citlivou pokožku.

Dokonalé odličovadlo je to, které máte ráda. To znamená takové, které ve vás při používání vyvolává příjemný pocit a pocit pohody. Pro některé je to parfémovaný přípravek, pro jiné zase ne. Pro některé je to bohatá textura, pro jiné zas lehká textura. Některé potřebují vodu a pocit svěžesti, jiné pouze vatový tampon. Dokonalý odličovací přípravek je ten, díky kterému budete mít hezkou pleť a který ráda používáte každý večer.

Existuje hodně možností. Pěnivé gely jsou spíš hygienické než odličovací výrobky, ale mohou postačovat v případě, že se líčíte málo, například když si dáte jenom trochu pudru. Existují dva typy mlék: mléka bez oplachování a mléka, které se oplachují pleťovými vodami, které se nazývají tonika. Tyto pleťové vody, ačkoliv nemusí jít vždy o tonika, mohou být zklidňující nebo stahující. Micelární vody patří mezi odličovací přípravky, které není třeba oplachovat. Lidé si často rádi oplachují obličej po použití micelární vody, ale to není potřeba. Máte tedy na výběr z několika možností.                               Pěnivá textura se musí používat s vodou, je třeba ji opláchnout. Tento typ výrobků většinou upřednostňují muži. Naši pacienti říkají, že mají rádi pocit svěžesti a čistoty, který přináší pěnivá textura. Výhodou odličovacího mléka je to, že nečistoty jsou pak viditelné na vatovém tamponu a že jde o příjemný přípravek. Co se týká micelární vody, je velmi praktická, protože vaši pokožku odlíčí a vyčistí pouze v jednom kroku.

Pokud jste nalíčená málo, použijte pěnivý gel, který je vhodný pro mastnou pokožku. Pokud nejste nalíčená víc, můžete používat jemné tekuté mléko, jehož zbytky pak odstraníte jemně stahující pleťovou vodou. Existuje vícero typů pleťových vod a mlék, například zklidňující, stahující pleťové vody a podobně. Pleťové tonikum, které se používá s pleťovým mlékem, je obecný výraz. Můžete používat jakoukoliv pleťovou vodu pod podmínkou, že je přizpůsobena vašemu typu pleti. Na mastnou pokožku se může používat kombinace mléka a pleťového tonika nebo micelární voda přizpůsobena mastné pokožce.

Dotaz uživatele internetu

Je důležité obličej vysušit?

Ano, obličej je nezbytné vysušit. Nechat pokožku mokrou není velmi příjemné, ale především ji to dehydratuje, proto ji třeba vždy utřít. Následně se nanese noční krém. Ne každý jej používá, ale pokud si nějaký dáváte, je třeba si zvolit buď noční výživní krém, nebo léčivý krém (u pokožky se sklony k akné) a nanášet jej na dobře vysušenú pokožku, aby do ní lépe pronikl.

Masku je třeba nanášet na odlíčenou pokožku, protože záměrem je, aby účinné látky pronikly do hloubky. Před nanesením masky se tedy odličte, a to buď pomocí micelární vody, nebo kombinace mléka a pleťové vody. Základem je mít čistou pokožku, nenanášet masku na nalíčenou pokožku. Po odstranění masky pokožku neodličujeme, ale můžeme použít nějaký přípravek (micelární vodu nebo mléko), aby se pokožka zbavila posledních zbytků masky.

Ne. Micelární voda je roztok, ve kterém se nachází množství povrchově aktivních látek, které zachycují špínu. Přípravek nezůstává na pokožce jako mléko. Hodně lidí micelární vody oplachuje, protože mají pocit, že to pokožce dodá větší svěžest, ale není to potřeba. Po použití micelární vody se stačí pouze utřít.

Je pravda, že přípravky jsou vyrobené tak, aby se používaly společně, takže to zní logicky. Není však naší povinností používat celou řadu přípravků pro péči o pokožku – na odličování a čištění. Výrobky se mohou lišit, ale například co se týká odličovadla, je samozřejmě dobré používat kombinaci mléka s pleťovým tonikem stejné řady. Kromě toho, pokud dobře snášíme jeden přípravek, víme, že druhý má stejný typ složení. Vyhneme se tak riziku intolerance, případně jiným rizikám.

Z praktického hlediska ne, protože  výrobky obsahují buď konzervační látky, které nejsou nebezpečné (v současnosti je to přísně regulováno), nebo specifické, takzvané „airless” složení, které brání pronikání vzduchu, což zaručuje, že vydrží déle. Jiný případ by nastal, pokud byste nějaký přípravek nechali ležet na poličce nad radiátorem v koupelně nebo v kufru auta (to platí pro opalovací krémy). Přípravky jsou obecně vyráběny tak, aby se skladovaly při pokojové teplotě. Některé výrobky, jako například masky nebo odličovací přípravky, se uchovávají v lednici pro dosažení pocitu svěžesti nebo u lidí s kuperózou pro dosažení pocitu zklidnění. Z globálního hlediska však můžeme říct, že skladovat přípravky v lednici je zbytečné.

Dotaz uživatele internetu

Je třeba se odličovat i ráno?

Ne, pouze tehdy, pokud jste se zapomněli odlíčit večer. Není to třeba, protože nejste nalíčená. Na osvěžení se trochu opláchněte vodou, jemným rozprašovačem si postříkejte obličej, ale neodličujte jej ani jej neutírejte. Silnější tření obličeje může vyvolat reakční seboreu nebo podráždění, pokud máte oslabenou pokožku. Odličování se obvykle dělá večer. Ráno je to gesto hygieny, ne odličování. S výjimkou případu, že máte velmi mastnou pokožku a chcete si ji umýt.

Závisí to na intenzitě líčení, ale v zásadě stačí jeden nebo dva vatové tampony. Jsou lidé, kteří pokožku třou až do té míry, aby odstranili i tu nejmenší stopu.  Zkuste si třít rameno, kde není líčení, a uvidíte, že vatový tampon bude trochu černý. Nemusí jít nevyhnutně o špínu, jsou to vrchní vrstvy kůže, které se šoupou a které obsahují pigment, proto zůstane vatový tampon trochu zbarvený. Pokud chcete, aby vatový tampon zůstal dokonale čistý, riskujete, že si budete každý  večer dělat menší peeling a že to pokožku zatíží. Jeden nebo dva vatové tampony tedy postačují a pokud uvidíte, že na něm nejsou stopy líčení, znamená to, že jste dobře odlíčená.

Určitě si oči odličujete stejným přípravkem jak obličej. Pokud navíc používáte líčení odolné vůči vodě, musíte oči nadměrně třít. A ještě je tady možnost, že používáte trochu drsnější tampon... V každém případě vám doporučuji používat přípravek speciálně určený na oči, například emulzi nebo něco mastnější, co dobře rozpustí líčení. Na obličej používejte klasický odličovací přípravek a pak jej opláchněte. Nejdůležitější je tedy, abyste si oči a obličej odličovali dvěma různými přípravky.

Líčení je možné i v případě intolerantní pokožky, je potřeba si však nejdřív vyzkoušet přípravky. Zajděte do lékárny a požádejte o vzorky, které pak vyzkoušíte na vnitřní straně ramena, která je místem s velmi citlivou pokožkou. Především je třeba používat vhodné hydratační krémy. Co se týká odličování, i tady existují odličovací přípravky pro oslabenou pokožku, pokožku se sklony k citlivosti, a to ve formě micelární vody nebo pleťového mléka. Mne osobně se zdá, že mléko je přece jen příjemnější. Mám však hodně pacientů, kteří jsou nadmíru spokojeni s micelární vodou pro citlivou pokožku. Takže je to na vás. Vy sama si musíte najít texturu a přípravek, které vám vyhovují.

Ve skutečnosti si možná pokožku vyčistíte velmi dobře, ale při odličování hraje rolu i subjektivní stránka. Tento problém se u lidí objevuje často, a proto se po odličování ještě umývají. Pokud máte pocit neúplně vyčištěné pokožky, začněte používat pěnivý přípravek nebo micelární vodu, která nezanechává pocit mastnoty. Pokud se odličujete mlékem v kombinaci s pleťovou vodou, nebo micelární vodou, oba řešení jsou jemná a zároveň účinná. Je to otázka preferencí.

Můžete použít obojí. Zdůrazňuji však, že se nemá používat buď mléko, nebo micelární voda, ale jejich kombinace, popřípadě pouze micelární voda. Nepleťte si pleťovou vodu a micelární vodu. Pleťová voda slouží na odstranění mléka, mléko je suspenze tukových částic. Micelární voda je již sama o sobě odličovacím přípravkem v tekuté formě. Smíšené pokožce tedy vyhovuje buď kombinace mléka a pleťové vody, nebo micelární voda.

Pro zralou pokožku bych doporučila pleťové mléko s následní aplikací hydratační pleťové  vody, protože většinou se ženy so zralou pokožkou líčí o něco víc než mladší dívky. Líčení je pak vhodné jemně odstranit hutnějšími mléky a určitě nezapomeňte na kvalitní noční krém. Pokud chcete, aby účinné látky pronikly do pokožky, musíte na to vaši pokožku připravit, tedy je dobré ji odlíčit.

Dermatologická kostka je mýdlo bez mýdla. Říká se jí i „syndet” (syntetický detergent). Dobře pění a obsahuje velmi málo povrchově aktivních látek. Skvěle se hodí pro suchou pokožku, ale slouží spíš na čištění oslabené pokožky než na odličování. Přípravek na odličování musí obsahovat povrchově aktivní látky. Právě ty emulgují částečky líčení, aby je mohly odstranit. Pokud používáte nějaký ultra jemný přípravek, ten líčení neodstrání. Dermatologická kostka čistí nenalíčenou pokožku, proto ji nedoporučuji pro odličování.

Pokožku je nezbytné čistit. Nemusíte ráno, vhodnější je to večer. Pokud nejste nalíčená, postačuje pokožku vyčistit jedenkrát za den. Zbavíte ji znečištění z ovzduší, potu atd. Nejlepší je čistit pokožku večer. Stačí, pokud si pro pocit čistoty osvěžíte obličej jemným rozprašovačem ve spreji nebo si obličej opláchnete pod sprchou. Nemusíte si pak obličej čistit znovu. I když pleť není nalíčená, doporučuje se jí večerní čištění, protože byla vystavená vzduchu.

To je dilema, protože pokud nic nevidíte, když se odličujete, odlíčíte se špatně. Je však přece jenom lepší vyjmout si kontaktní čočky, jinak se přípravek může dostat do očí a může poškodit nebo zmatnit čočky. Proto, ano, čočky je třeba před odličováním raději vyjmout.

Kožní lékař, který vykoná laserový zákrok, většinou doporučí, jak o pokožku správně pečovat. Péče závisí na typu laserového zákroku, protože existuje několik typů laserů. 
Jsou lasery, které respektují celistvost pokožky. Jde o takzvané „neablační” lasery. Ošetřují nitro, ať již jde o depilaci nebo kuperózu, což znamená, že se váš způsob odličování po zákroku nezmění. Například u kuperózy laser ošetřuje cévy hloubkově, nezasáhne povrch pokožky jako taký. Pri čištění třeba být opatrný, aby nedošlo k podráždění.
V případě „ablačních” laserů je pokožka úmyslně poškozena, proto odličování bude vypadat úplně jinak. Například u frakčního resurfacingu (frakční CO2 laser) má pokožka skutečně malé dírky, je trochu „tečkovaná”, proto odličování musí být mnohem jemnější a přizpůsobeno tomuto stavu. 
Jak o pokožku po laserovém zákroku pečovat, vám tedy řekne kožní lékař, který zákrok provedl.

Micelární voda je odličovací voda, proto by to bylo jako se odlíčit dvakrát. Tonikum odstraní zbytky mléka. Buď se použije odličovací mléko v kombinaci s pleťovou vodou, nebo se použije pouze micelární voda. Používání obou najednou je zbytečné. Nepřekáží to, znamená to pouze používat dva přípravky, které jsou rovnocenné.

Dotaz by spíš měl znít, jestli se musí používat stejný hydratační krém nebo stejné líčení v každém ročním období. Pokud jde o hydratační krém, v zimě potřebujeme hutnější  krémy a v létě zas tekutější. Na odličování můžeme klidně používat stejný přípravek v průběhu celého roku.

Pokud se to stane jednou, ne. Jedna anglická novinářka uskutečnila extrémní experiment – v průběhu jednoho měsíce se vůbec neodličovala a každý den se líčila nanovo. Fotografie před experimentem a po něm jsou dostupné na internetu a výsledek je samozřejmě hrozný. Její pokožka je plná vrásek, protože hydratační krém neproniká do pokožky, make-up vysušuje.... Takže, ano, žádné odličování znamená stárnutí pokožky. Pokud se to stane příležitostně, může se objevit podráždění nebo pupínky. V každém případě je však na místě každodenní odličování.

Mastná pokožka s černými tečkami se musí ošetřovat krémem. Micelární voda nebo pěnivý gel jsou vhodné na její čištění, ale v zásadě neléčí černé tečky. Existují přizpůsobené krémy, které stahují póry nebo zlepšují texturu mastné pokožky. Hygiena, která trvá 5 až 10 minut, je v tomto případě pouze doplňkovým krokem. Používání micelární vody na mastnou pokožku nebo pěnivého gelu je dobré, ale potřebujete také přípravek pro každodenní použití, který je vhodný pro mastnou pokožku.

Dotaz uživatele internetu

Proč je důležité se odličovat?

Odličování je důležité, protože pokožku vyčistí a připraví na následující den. Pokožka je vlastně již večer připravena na nanesení hydratačního krému, pokud máte suchou pokožku, a následující den na další nalíčení. Pokud nanesete líčení na špatně odlíčenou pokožku, hrozí alergie, podráždění, intolerance, ucpání pórů a akné. Toto jsou důvody, proč je potřeba se vždy dobře odlíčit. Jde o hygienu a současně čištění.