Allez au contenu Allez à la navigation

Alergická pokožka a dětská pokožka na slunci

Úryvky z diskuzí

Share

Pokud se chcete o sluneční ochraně pro problémovou a dětskou pokožku dozvědět více, prohlédněte si odpovědi kožních lékařů a alergologů na dotazy uživatelů internetu v diskusích organizovaných společností BIODERMA.

Před dosažením 18 měsíců se vůbec nedoporučuje vystavovat kojence slunci. Pokud se pobytu na slunci nedá vyhnout, je nezbytné používat opalovací přípravek se SPF 50+, který pokožku dostatečně chrání před UVA zářením. U dětí mladších 3 let se doporučuje používat opalovací přípravky s minerálním složením (a ne s chemickými filtry).

Neexistuje sluneční filtr, který by chránil jedno dítě lépe než jiné. Kojenci by v zásadě neměli být vystavovány slunci, proto takovýhle dotaz není na místě.

Děti mají jemnější pokožku, z čehož vyplývá, že je i citlivější než pokožka dospělých. Dítě však bude mít stejný fototyp, tedy sklon ke spálení nebo opálení, po celý život. Dítě, které se lehce opálí, nebude mít problémy s opálením po celý život a naopak.

Na slunce chodit můžete, ale musíte se velmi dobře chránit. Vyhýbejte se pobytu na slunci v pravé poledne a brzy po poledni a používejte vnější fotoprotekci s vysokým ochranným faktorem (SPF 50+). Některé laboratoře nabízejí speciální přípravky pro kuperózní pokožku, které obvykle obsahují kromě ochranných složek i dekongestanty. Nesmíte však zapomínat, že kuperóza se příliš intenzivním pobytem na slunci zhoršuje.

Existuje několik typů vyrážek z tepla.
1. Pokud se děti v teplém prostředí nadměrně potí, můžeme u nich pozorovat, zejména u novorozenců, malé červené vyrážky, které jsou většinou na zádech. Není na to žádná speciální léčba, protože vyrážky rychle spontánně zmizí. Dítě je třeba odkrýt a prostředí ochladit.
2. Po pobytu na slunci (je jedno, jestli je nebo není teplo) se mohou u některých dětí na odkrytých místech objevit skvrny. Může jít o polymorfní světelnou erupci (alergii na slunce). Tyto skvrny mohou trvat několik dní. U dětí jde o neobvyklé onemocnění, které si vyžaduje lékařskou péči.

Ne, určitě ne. 4-měsíční dítě vůbec nemá být vystavováno slunci. Na slunce dítě nesmí minimálně před završením 18 měsíců. 4-leté dítě je nezbytné povinně chránit před sluncem. Začněte s oblečením (klobouk a triko) a ochranu dokončete vnější fotoprotekcí – nejlépe s obsahem minerálních filtrů.

Pokud ho chcete chránit před sluncem, v první řade se vyvarujte pobytu na slunci mezi 12. a 16. hodinou. V jeho případě to bude především ochrana ve formě oblečení, nejlépe bavlněného (ekzém zhoršuje oblečení z vlny nebo ze syntetických materiálů). Pokud je třeba použít vnější fotoprotekci, zvolte takovou, která obsahuje výhradně minerální filtry, protože ty představují nejmenší riziko zhoršení ekzému.

Je to tak lepší, protože lidé s akné mají mastnou pokožku a když používají příliš husté přípravky, hrozí jim zhoršení akné. Téměř všechny značky nabízejí speciální řadu výrobků pro aknózní pokožku, přičemž většinou jde o tekuté přípravky.

Slunce je falešný kamarád akné. Intenzivní pobyt na slunci způsobí, že se znovu objeví, ačkoliv s jistým opožděním (po několika týdnech). Dochází k tomu, protože pokožka na slunci zhrubne, akné nezmizí, zůstane pouze „schované” pod pokožkou. Z ničeho nic se objeví o několik týdnů později. Buďte tedy opatrná a pravidelně se před sluncem chraňte speciálním opalovacím krémem pro mastnou pokožku. A nebojte se, opálíte se, i když budete používat opalovací krém s vysokým faktorem SPF.