Allez au contenu Allez à la navigation

30 Září 2017

VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT O LÉČBĚ AKNÉ

Vše, co potřebujete vědět oLéčbě akné

Akné není jen kosmetický problém, který vás může trápit při pohledu do zrcadla a znervózňovat, když máte někam jít bez make-upu. Akné patří mezi nejčastější kožní onemocnění vůbec. Koho nejvíce postihuje? Co na akné zaručeně pomáhá? A čemu se při léčbě rozhodně vyhnout.

Pod pojmem akné se myslí zánětlivé onemocnění mazové žlázy s chloupkem, která se odborně nazývá pilosebaceózní folikul. Mazové žlázy jsou pro naše tělo velmi důležité, protože zajišťují promaštění kůže. Problém však nastává tehdy, když se v těchto žlázách začne tvořit příliš mnoho mazu a zanítí se. To se následně projevuje vznikem akné.

Přestože je akné  typické pro pubertální věk, může se objevit i u malých dětí nebo u dospělých. Léčbu akné není dobré podceňovat a odsouvat návštěvu dermatologa. Zejména rodiče dospívajících si často myslí, že jsou vyrážky v pubertálním věku běžné a časem se samy ztratí. Tak se pacienti dostávají k dermatologovi pozdě a léčba je pak náročnější. Pamatujte si, že jakýkoliv projev akné je znakem toho, že mazové žlázy nefungují správně a je potřeba se tím co nejdříve zabývat, bez ohledu na věk a pohlaví. Léčba akné by měla začít v době, kdy se objeví první příznaky, ke kterým patří černé a bílé tečky, tzv. otevřené a zavřené komedony.

Proc se akné vyskytuje nejčastěji na obličeji, krku, zádech a hrudi?

Jde o místa na těle, která mají největší počet mazových žláz. Na tváři je to zejména tzv. T-zóny, tedy čelo, nos a bradu. Tato místa na obličeji se kvůli mazovým žlázám nejvíce lesknou, proto jsou často problémovou partií také při nanášení make-upu.

Vznik akné je podmíněn zvýšenou produkcí kožního mazu a také změnou jeho konzistence. Porucha tvorby a vylučování kožního mazu se odborně nazývá dysseborea. Když je mazu více a zároveň je hustší, má problém se dostat ven a kožní vlasový váček se ucpe. Takový uzavřený prostor pak vytváří ideální podmínky pro množení bakterií, což vede k zánětům a projevům akné.

Co pomáhá na akné a čemu se raději vyhnout?

Léčba akné je založena na snížení produkce mazu, urychlení obnovy buněk a odstranění bakteriální infekce a zánětu. Správně zvolená dermatokosmetika může být výborným doplňkem v léčbě akné.

Jednou ze základních chyb při léčbě akné je používání vysušujících a agresivních produktů. Na první pohled tyto produkty pokožku odmastí, ale také ji velmi vysuší. Pokud je však pokožka příliš suchá, mazové žlázy zvýší produkci kožního mazu, aby suchou kůži promastily. A to je přesný opak toho, čeho chceme dosáhnout.

Základem v péči o mastnou pleť se sklonem k akné je pravidelné a důkladné čištění. Při správném čištění z pokožky odstraníte viditelné černé nebo bílé tečky, a tím můžete předejít tvorbě zanícených pupínků. Důležité je starat se o svou pleť každé ráno i večer, jednou za měsíc je vhodné absolvovat čištění pleti či peeling u odborníka.

Pokud máte akné na zádech či na krku, můžete zvolit čistící gel Sébium Moussant, který se dá použít i jako sprchový gel. Pokožku jemně čistí a zbavuje ji nadbytečného mazu. Tvář následně dočistěte micelární vodou Sébium H2O, která z pokožky odstraní i poslední zbytky nečistot a připraví pleť na nanesení krému.

odborník radí:
„Jednou ze základních chyb léčby akné je používaní příliš vysušujících a agresívních produktů. Akné je sice dobré "vysušit", ale ne doslovně.'' 

Při léčbě akné byste se měli úplně vyhnout vymačkávání pupínků. Při neodborném vymačkávání si totiž snadno zatlačíte maz ještě hlouběji, aniž byste si toho všimli a akné se místo jednoho týdne bude léčit i dva. Kromě toho se při vytlačování akné uvolní všechny bakterie a maz, které byly ukryty uvnitř, což může vést k zánětu okolní tkáně a prodloužení léčby.

Akné, zejména v oblasti obličeje, je často viditelné, což může u někoho vést ke sníženému sebevědomí a pocitům méněcennosti a mnoho pacientů hledá kromě léčby způsoby, jak pupínky překrýt. Mnohdy tak sáhnou po těžkých make-upech, které stav pleti zhorší, protože póry make-up ještě více ucpe. Pokud chcete nedokonalosti pleti, vyrážky a zanícené fleky zakrýt, volte raději lehčí krycí produkty s obsahem účinných látek (např. Sébium Global Cover). Takové produkty pomohou překrýt, co je třeba a zároveň pomáhají akné léčit.

Akné je jedním z nejčastějších kožní onemocnění a jeho léčba patří do rukou kožního lékaře. Pokud se u vás objeví první příznaky, neměli byste  návštěvu dermatologa odkládat. K lokální léčbě akné se nejčastěji předepisují produkty obsahující retinoidy (adapalen, isotretinoin, tretinoin), kyselina azaleová a benzoylperoxid. Nejlépe fungují, pokud se nanášejí na vyčištěnou a suchou pleť. První výsledky jsou viditelné přibližně za 4 – 6 týdnů, je však důležité  být trpělivý a léčbu akné nepřerušovat, pokud se výsledky nedostaví hned. Vedlejším efektem takové terapie může být zvýšená dráždivost a přechodná suchost pleti. Tu lze zmírnit použitím hydratačního krému Sébium Hydra, který póry neucpává  a zmírňuje pocity pnutí a zarudnutí pokožky.

Když nestačí jen lokální léčba akné

U většiny forem akné postačuje lokální léčba. Pro závažnější případy existuje i celková léčba antibiotiky, tabletky však nejsou vhodné pro těhotné ženy nebo pacienty s onemocněními jater a ledvin. Nejlépe působí tetracyklinová antibiotika a retinoidy, mezi které patří například isotretinoin.

Některým ženám, které mají zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů, se předepisuje i hormonální antikoncepce, která tento problém reguluje.

Doba užívání antibiotik a hormonální léčby se liší, nejčastěji je to od 3 do 12 měsíců.

 

Produkty Bioderma zakoupíte na e-shopu Notino