Allez au contenu Allez à la navigation

23 Červenec 2019

Slunce dětem prospívá Nezapomeňte však na UV ochranu

Slunce dětem prospívá Nezapomeňte však na UV ochranu

 

Čas, který děti průměrně tráví venku, se v poslední době výrazně zkrátil. Podle odborníků může tato skutečnost ovlivnit jejich správný fyzický i psychický vývoj. Neseďte proto doma a vyražte s dětmi poznávat svět! Sluníčko jim - jak všichni jistě dobře víme - prospěje mnohem více, než sezení u počítače či televize. Není ani zapotřebí utrácet horentní sumy v zábavních parcích - zajeďte si třeba do lesa nebo k rybníku!

Světlo půl zdraví

Kromě toho, že slunce dětem zlepšuje náladu a dodává energii, je také zásadní pro jejich vývoj. Vitamin D, jehož zdrojem je právě sluneční záření, je naprosto nezbytný pro růst kostí, podporuje také správnou funkci imunitního systému. Výlety do přírody navíc mohou u dětí zklidnit hyperaktivitu. Výzkumy totiž poukazují na fakt, že díky pobytu v přírodě dochází ke zlepšení pozornosti a zelená barva, rozprostírající se v zorném poli dítěte při venkovních radovánkách, má zase zklidňující účinky a snižuje tepovou frekvenci. 

Trávit čas mimo domov je také forma prevence před zdravotními komplikacemi: je vědecky dokázáno, nedostatek denního světla vede ke krátkozrakosti. Zkrácením doby používání elektronických zařízení, vyzařujících agresivní modré světlo, mohou děti předejít únavě očí, poruchám spánku či nenadálým změnám nálad.

Slunce je však sice dobrý sluha, ale zlý pán. Dětská pokožka je totiž citlivá a vyžaduje specifickou péči, která dětskou pleť ochrání před negativními vlivy slunečních paprsků. Ačkoliv je pobyt pod širým nebem pro děti velice přínosný, je potřeba dodržovat několik pravidel, která zajistí, aby byl pobyt také bezpečný:

Pozor na polední slunce

Nevystavujte děti slunci mezi 11. a 15. hodinou. Škodlivé UVA a UVB paprsky v tuto dobu nabývají na intenzitě a nadměrná expozice slunci tak představuje vážné zdravotní riziko. Dětskou pokožku je v poledních hodinách třeba chránit také oblečením a opalovacím krémem - nezapomínejte, že UV záření se odráží i do zastíněných ploch.

Seznamte se: Úžeh a Úpal

Něco není v pořádku. Jak rozpoznat symptomy úžehu a úpalu? První z dvojice vzniká z přímého působení slunce, druhý zase z vysokých teplot a vlhkosti. Oba však doprovází obdobné příznaky: malátnost, zrychlený tep, zvracení a zarudlá pokožka. V těchto chvílích dítě uložte v dobře větrané místnosti, zchlaďte přikládáním studených obkladů a ošetřete spálenou kůži. Použít můžete například přípravek After sun SOS - jemnou mlhu, která díky přítomnosti látky enoxolon přehřátou pokožku okamžitě zklidní.

Photoderm After Sun SOS

Zázrak jménem H2O

Při přípravách na výlet letní krajinou nezapomínejte přibalit dostatek tekutin. Nejvhodnější formou hydratace je samozřejmě čistá, neslazená voda. Děti ale mají rády barvy - nakrájejte do cestovní lahve malé kousky různých kusů ovoce a zeleniny, dětem se hned bude pít veseleji! Ovoce a zeleninu připravte i ve formě svačiny a vytvořte tak další alternativu kvalitní hydratace a osvěžení. V horkých dnech se více potíme, čímž z těla odchází voda a je tudíž třeba ji pravidelně doplňovat. Avšak děti, plnými doušky vychutnávající všechna lákadla, která ten zelený oceán všude kolem nabízí, často neregistrují signály těla, že je čas se napít. Nečekejte proto, až za vámi samy přijdou, raději se jich sami ptejte a osvěžení jim pravidelně nabízejte. 

Sezóna potniček je tu

Přítomnost nepříjemných červených pupínků je u nejmenších téměř synonymem slova léto. Potničky se nejčastěji vyskytují v oblastech s omezeným přístupem vzduchu - podpaží, třísla, zadeček. Jako prevence je vhodné pokožku pravidelně oplachovat a čistit kvalitními vlhčenými ubrousky. Využít můžete například H2O Micelární ubrousky. Objeví-li se v přiměřeném množství, je nejvhodnější nechat je svému osudu - pokožka má regenerační schopnosti a poradí si sama. Do druhého dne začervenání většinou zmizí. Jestliže pupínky ani po několika dnech neustupují, ba dokonce nabývají na intenzitě a velikosti, je třeba poradit se s pediatrem. Doma zatím můžete využít přípravek ABCDerm Change intensif, jenž odstraňuje zarudnutí, rychle zmírňuje pocity nepohodlí díky D-Panthenolu a pomáhá regenerovat oslabenou kožní bariéru.

Nech buňky žít!

Při výběru opalovací kosmetiky pro děti je potřeba věnovat zvýšenou pozornost složení produktu. S citlivou dětskou pokožkou se musí zacházet nanejvýš “v rukavičkách”. Vybírejte proto takové přípravky, které vedle ochrany před nebezpečným UV zářením také posilují přirozené obranné mechanismy pokožky. Pediatři doporučují produkty z řady Photoderm KID a pro děti do tří let Photoderm Mineral SPF 50+. Řada Photoderm Kid totiž obsahuje Peptid C, který stimuluje obranné mechanismy dětské pokožky a funguje tak jako záchranná brzda před poškozením buněk.

Photoderm Kid

Pokud tedy následujících několik měsíců budete tato doporučení dodržovat, letní období se pro vás a vaše nejmenší stane o mnoho pohodlnějším. Nezbývá tedy než vám popřát dobrou zábavu!