Allez au contenu Allez à la navigation

01 Červen 2017

TAJEMSTVÍ KRÁSNÉHO OPÁLENÍ A BRONZOVÉ POKOŽKY

Nepleťte si opalování se spálením

Synonymem krásy je několik let hnědá pokožka. Ale dříve, než se pustíte do chytání bronzu na slunci nebo v soláriu, neměli byste zapomínat, že nadměrné množství UV záření dává naší kůži pořádně zabrat. Skládá se ze tří typů záření: UVA, UVB, UVC. UVC záření se k nám přes atmosféru téměř vůbec nedostává. UVA záření proniká hluboko do kůže, podmiňuje přímé zhnědnutí pokožky a při dlouhodobém působení vede k jejímu předčasnému stárnutí. UVB záření se podílí i na vzniku zhoubných nádorů. Pokud k opalování nebudete přistupovat lhostejně a dodržíte přitom jistá pravidla, po letní dovolené budete nejen bronzově opálení, ale i zdraví.

CO ZPŮSOBUJE OPÁLENÍ?

Opalování probíhá ve vnější vrstvě pokožky – epidermu. Přibližně 5% buněk v epidermu tvoří buňky zvané melanocyty. Vystavením ultrafialovému záření UVB produkují kožní pigment melanin a právě ten má na svědomí opálení. Narůžovělý melanin putuje do vrchních částí epidermu, vystavením záření UVA oxiduje a ztmavne. My tento proces lidově nazýváme opalování, ve skutečnosti je to přirozený ochranný mechanismus, kterým se pokožka chrání před dalším UV zářením. Množství vyprodukovaného melaninu závisí na genetice a fototypu pokožky.

TAJEMSTVÍ KRÁSNÉHO OPÁLENÍ A BRONZOVÉ POKOŽKY

1. POMALU A BEZPEČNĚ

Základem udržení opáleného vzhledu je postupné a bezpečné opalování. Při pobytu na slunci je třeba se natírat ochrannými krémy s obsahem látek, které dokáží podpořit opálení. A kdy se opalovat? Samozřejmě ne v době nejsilnější intenzity slunečního záření mezi 11. a 15. hodinou. Pokud během slunění cítíte jemné pálení nebo si všimnete, že se pokožka zbarvuje do červena, stáhněte se do chládku. V opačném případě může dojít k rychlému ošoupání se kůže. Za normálních okolností jsou zapotřebí čtyři týdny, cca 28 dní, aby se odumřelé kožní buňky vyměnily za nové, ale stačí, pokud jste se jen jednou spálili, proces odumírání kožních buněk se stejně urychlí a vidina bronzového opálení se úměrně ztrácí.

2. TĚLOVÝ PEELING

Vhodnou domácí přípravou před dovolenkovým sluněním je tělový peeling např. Hydrabio Peelinový krém. Jeho hlavním úkolem je odstranění odumřelých buněk a zrohovatělých částí, díky čemuž pokožka lépe absorbuje krémy a zároveň se zjemní a rozjasní. Pokud peeling zanedbáte, pokožka se může začít rychleji loupat a mohou se vyskytnout rozdíly v opálení na pokožce. V létě se však nedoporučují peelingy s AHA kyselinami používané nejčastěji na obličej (kys. glykolová, trichloroctová), mohly by nám se slunečním zářením zreagovat a způsobit například sluneční alergii.

3. PITNÝ REŽIM

Přestože hydrataci věnujeme na slunci zvýšenou pozornost, naší pokožce chybí po intenzivním slunění voda. Proto bychom ji měli v první řadě hydratovat zevnitř i zvenčí. Kromě pravidelného pitného režimu je v zájmu zachování opáleného a zdravého vzhledu přímo nezbytné natírat ji hydratačními krémy, mléky či oleji s promašťujícím účinkem.

Pitný režim

4. DOPLŇKOVÁ PÉČE

Po použití peelingu a vyhlazení pokožky ji můžete již během dovolené a i po návratu začít natírat mlékem po opalování. Díky uklidňující hydratační péči v tělovém mléku Photoderm After Sun zůstane vaše pokožka hloubkově hydratovaná, zklidněná, připravená na dlouhotrvající bronzový odstín a zároveň biologicky chráněna pro poškozením DNA, kožních buněk a tkání.

5. BETAKAROTEN

Betakaroten je výborným doplňkem na ochranu pokožky. Jde o provitamín, který se v našem těle mění na vitamín A (retinol). Jako jeden z hlavních antioxidantů působí i proti tvorbě volných kyslíkových radikálů vznikajících při opalování, které se považují za jeden z faktorů vzniku rakoviny. Najít ho můžeme v oblíbené a snadno dostupné mrkvi nebo ve formě kapslí v lékárně např. Photoderm BRONZ Oral, které připraví pokožku na slunění a prodlužují opálení.

Betakaroten

6. VHODNÝ PRODUKT NA OPALOVÁNÍ

Bronzový odstín na vaší pokožce dokáží dodat i některé potraviny. Tvorbu melaninu podporuje měď, kterou najdete například v rybách, ale i v opalovacích produktech podporujících opálení. Jedním z nich je například Photoderm BRONZ Olej SPF 30, první olej na opalování s dvojím účinkem, který poskytuje velmi vysokou ochranu před slunečním zářením a podporuje přirozené opálení s ultra lehkou, nemastnou texturou. Působí preventivně proti stárnutí buněk, antioxidačně a je možné ho aplikovat na mokré tělo nebo na vlasy, které budou mít zdravý vzhled a zůstanou chráněny před slunečním zářením.