Allez au contenu Allez à la navigation

28 Listopad 2018

Dopřejte atopické pokožce citlivou péči

správná hygiena
pro atopickou pokožku

Atopie je onemocnění, které může mít různé příčiny, ale i různé příznaky. Mezi jeden z nich patří atopický ekzém, který se velmi často vyskytuje u dětí. Alespoň mírnou formu ekzému má u nás v dnešní době jedno dítě z deseti, a to jej řadí na nejčastější dětské chronické a zánětlivé kožní onemocnění. Atopická pokožka zvýšeně reaguje na okolní vlivy, což se projevuje vyrážkou a svěděním. Ekzémům se dá částečně předejít, a to změnou stravovacích návyků, správnou hygienou a pečlivě vybranými kosmetickými produkty. Přinášíme vám několik tipů, jak o citlivou atopickou pokožku pečovat, ať už se s ní setkáváte vy, nebo vaši nejmenší.

Přecitlivělá pokožka

Zarudnutí, otoky, mokvání a zánět v místě otoku. Pokud máte suchou atopickou pokožku, tyto projevy velmi dobře znáte. Vaše tělo má zvýšenou citlivost kůže a sliznic k látkám, které se běžně vyskytují v našem okolí a do těla se dostávají dýchacími cestami, trávicím ústrojím nebo kůží. Pokud je navíc vaše pokožka suchá, vytváří drobné trhlinky, které umožňují vnikání většího množství cizorodých částic, které způsobují alergickou reakci a ekzém. Jako rychlou pomoc proti svědění doporučujeme bezkontaktní SOS sprej. Účinkuje už během 60 vteřin a uleví od svědění až na 6 hodin. Dlouhodobě je třeba především obnovit hydrolipidický film na kůži, který trhlinky vyplní a vniku cizích látek tak zabrání.

Voda, základ života

Kromě obnovení hydrolipidického filmu na pokožce, je dobré si vodu v kůži také udržovat. To umí tzv. emoliencia, tedy zvláčňující krémy a mléka, které jsou vhodné pro suchou až atopickou pokožku. Díky svému složení jsou schopné kůži zvláčnit a zjemnit a zároveň vodu v pokožce udržovat. Balzám Intensive Baume umí navíc pokožku zklidnit a zastavit tak svědění. Při výběru se vyhněte kosmetickým produktům s parfemací a s bylinnými či aromatickými přísadami, které by mohly vést k podráždění pokožky. Voda jako taková ale může atopické pokožce spíše škodit. Příliš časté mytí totiž hydrolipidickou vrstvu na kůži poškozuje, místo koupele proto zvolte raději kratší vlažnou sprchu s teplotou maximálně 33°C. Po sprše natřete pokožku neparfémovaným krémem Atoderm, ktery ji hydratuje a zanechá ji jemnou a vláčnou. Pro citlivou až atopickou kůži je zcela nevhodné plavání v chlorovaných bazénech, k moři se ale bát nemusíte. Mořská voda má totiž antibakteriální účinky a je plná minerálů, mořský vzduch zase prospěje dýchacím cestám.

Nebojte se poradit se s lékařem

U zjišťování příčin atopie je důležité sebepozorování a dodržování správné hygieny, neměli bychom se ale spoléhat jen na sebe. Alergolog na základě kožního prick testu umí odhalit přecitlivělost na alergeny z vnějšího prostředí nebo nesnášenlivost potravin a může tak určit příčinu onemocnění. Průběh léčby je ale, stejně jako průběh atopie, u každého individuální. Péči o atopickou pokožku však můžeme rozlišit na čtyři základní oblasti, které platí pro všechny. První oblastí je důsledná prevence, která zahrnuje sebepozorování a vyhýbání se všem spouštěčům ekzému. Během vzplanutí ekzému je pak důležitá léčba předepsaná kožním lékařem. Třetí oblastí je dlouhodobá péče o pokožku. Tu je potřeba pravidelně hydratovat a promazávat vhodnými krémy. A nakonec, pro prevenci atopie je zásadní dodržovat režimová opatření a zdravou životosprávu. To zahrnuje vyhýbání se vysokým teplotám, vlhkosti, pobytu na slunci, ale třeba i horkým koupelím.

Produkty Bioderma pro suchou a atopickou pleť si můžete koupit online na e-shopech a také v lékárnách.