Allez au contenu Allez à la navigation

28 Květen 2018

Děti slunce milují. Jak chránit jejich pokožku před UV zářením?Děti slunce milují. Jak chránit jejich pokožku před UV zářením?

V létě je našim dětem nejlépe venku. Jakmile se oteplí, vyběhnou na zahradu, hrají si na hřišti nebo tráví čas u vody. Čerstvý vzduch i sluneční paprsky jsou pro jejich správný vývoj velmi důležité, slunce jim kromě dobré nálady dopřává vitamín D, který je potřebný pro správný růst kostí. Neměli bychom ale zapomínat na ochranu před negativními vlivy slunečního záření, citlivá dětská pokožka vyžaduje specifickou péči. Přečtěte si následující rady a dopřejte vašim dětem tu nejlepší ochranu.

Dětská kosmetika musí být odolná
Ať už si děti hrají doma na zahradě nebo dovádí na pláži u moře, je potřeba jejich kůži dostatečně chránit. Škodlivé UV záření na ně dopadá stejně jako na dospělé, dětská pokožka však ještě nemá dostatečně vyvinutý obranný systém a zaslouží si proto speciální péči. U dětí také nejsou plně vyvinuté potní a mazové žlázy a pokožka tak nedokáže správně vyhodnotit, že se přehřívá. Na slunci by proto děti měly trávit méně času, než dospělí. Spálená pokožka v dětství totiž až dvojnásobně zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže v dospělosti.

Při výběru opalovacího krému zvolte ty, které jsou určené přímo pro děti. Takové přípravky poskytují nejen co nejvyšší možnou ochranu před škodlivým UV zářením, ale také posilují vlastní ochranné funkce pokožky. Vhodné jsou opalovací krémy se slunečním faktorem 50+, při výběru se zajímejte i o to, zdali produkt obsahuje minerální filtry. Ty jsou na rozdíl od těch chemických vhodné i pro tak citlivou pokožku, jako je ta dětská. Působí totiž pouze na povrchu kůže, kde sluneční paprsky odrazí a pokožku tak nedráždí. Opalovací krém Photoderm Mineral SPF 50+ se 100% minerálními filtry je vhodný i pro děti do 3 let a díky svým vlastnostem je ideální také pro atopiky. Vyhněte se produktům s parfemací a parabeny.Bezpečný pobyt venku
Pobyt venku by měl být především bezpečný. Dermatologové doporučují nechodit s dětmi na sluníčko mezi 11. a 15. hodinou, kdy je jeho intenzita největší, alespoň v prvních dnech opalování. Cesta UVA a UVB paprsků na zemský povrch je totiž v tuto dobu výrazně kratší a záření je proto silnější a více škodí. Miminka do jednoho roku by přímému slunci neměla být vystavována vůbec, děti do tří let pouze omezeně. Nezapomínejme na vhodné oblečení, pokrývku hlavy, nebo plenu přes kočárek, sluneční brýle a dostatečný přísun tekutin.

Dětské opalovací krémy by měly nejen ochránit dětskou pokožku před sluncem, ale také vydržet časté koupání a skotačení v písku. I u voděodolných opalovacích krémů však doporučujeme nanášet přípravek po každém koupání. Aplikaci krémů usnadní produkty s netradičním zabarvením, například modrým jako tomu je u Photoderm KID mléko, které chvíli po nanesení zmizí. Pro děti je to zábava a vy vidíte, kde jste své děťátko již namazali a která místa ještě zbývají. Předejdete tak spáleninám v oblastech, na které se často zapomíná, jak jsou lokty, kolena, nebo uši. Pro jednodušší nanášení také můžete místo klasického krému zvolit opalovací přípravek ve spreji, který na pokožce nezanechává mastný film.

Na ochranu před sluncem myslete i ve dnech, kdy je oblačno, UV paprsky totiž procházejí i skrze mraky. Při vážnějších slunečních spáleninách u miminek a malých dětí vždy okamžitě vyhledejte lékařskou péči. Dětská pokožka má totiž sloní paměť a jakékoliv poškození kůže v nízkém věku může vést ke kožním problémům v dospělosti.

Produkty Bioderma Photoderm Kids zakoupíte na e-shopu