Allez au contenu Allez à la navigation

10 Srpen 2016

Dermatolog radí: Jak chránit svou pokožku před negativním vlivem slunečního záření

MUDr. Stanislava Hrňová, Derma Prima s.r.o. Uherské Hradiště

 Dermatolog radí: Jak chránit svou pokožku před spálením od slunce a proč je důležité každoroční vyšetření znamének.

1. Jaké ochranné faktory doporučujete používat na ochranu před spálením od slunce v našich zeměpisných šířkách a jaké v horských nebo přímořských oblastech? 

Hodnota ochranného faktoru je dána fototypem člověka, tedy citlivostí jeho kůže na sluneční záření. Čím světlejší pokožku člověk má, tím vyšší faktor musí používat. Světlý člověk nedělá rozdíl ve fotoprotekci na horách, u moře a v našich podmínkách, používá stále SPF 50+. U jedinců s tmavším odstínem pokožky stačí v našich podmínkách SPF 15-30. V přímořských nebo horských podmínkách doporučuji zvolit minimálně SPF 30. Specifickou skupinu představuje dětská pokožka. U dětí do 3 let nebo osob s alergií na chemické filtry, případně atopickou pokožkou, se doporučují krémy na ochranu před spálením od slunce se 100% minerálními filtry a ochranným faktorem vždy SPF 50+.

Je potřeba si ale uvědomit, že výše zmíněné platí pouze za předpokladu, že použijete dostatečné množství ochranného krému. Obecně je to bohužel tak, že se lidé nemažou dostatečně. Použijete-li například SPF 50+, ale pouze v polovičním množství než je doporučeno, pak výše ochranného faktoru výrazně klesá a to až na SPF 20. V případě SPF 15 až na SPF 5, což je vždy nedostatečná ochrana. Z tohoto důvodu je použití maximální ochrany, tedy SPF 50+, jistotou alespoň střední ochrany. 

2. Jaké množství krému je třeba nanést, aby byl člověk dostatečně chráněný před spálením od slunce? 

Krém musí být aplikován v dostatečném množství, které odpovídá 2 mg/1 cm2. Pro lepší představu je to množství odpovídající jednomu velkému panáku fotoprotektiva (36 g) na celé tělo dospělého člověka. Menší množství krému pak vede k již zmíněné nedostatečné ochraně, tedy spálení pokožky a zvýšenému riziku nádorových onemocnění kůže.

Jak velké množství bychom si tedy měli s sebou vzít na dovolenou u moře? Použijeme-li dostatečné množství fotoprotektiva a dostatečně často, pak se jedná zhruba o balení velikosti 400 ml. Velké balení doporučuji i z toho důvodu, že pak nemáme přirozenou tendenci s fotoprotektivem šetřit.

3. Jak často je potřeba krém nanášet? 

Nanášení krému je potřeba opakovat každé 2 hodiny nebo častěji, ideálně po každém koupání a sportování, kdy se snižuje výše ochranného faktoru. Na to bohužel mnozí z nás zapomínají.

4. Jak často je vhodné jít na vyšetření znamének k dermatologovi? 

Četnost kontrol je zcela individuální. Má-li pacient znaménka riziková, je vhodné provést kontrolu 2x ročně. Jinak běžně se kontrola provádí 1x za rok. Velmi důležité je provádět  kontroly u rodinných příslušníků pacienta, který má diagnostikovaný maligní nádor kůže, dále u pacientů po transplantaci orgánů, pacientů užívajících biologickou léčbu nebo mají geneticky podmíněný sklon k maligním chorobám. 

5. Co to vlastně jsou pigmentová znaménka?

Pigmentové névy jsou nezhoubné kožní útvary různé velikosti vzniklé místním nahromaděním melanocytů, které se projevují odchylkou od normální barvy kůže. 

6. Jak poznám, že je s nimi něco v nepořádku? 

Každý člověk by si měl znaménka občas prohlédnout. Dojde-li ke změnám velikosti, barevnosti, k růstu znaménka nebo začne-li znaménko krvácet a zarudne jeho okolí a má nepravidelné okraje, je potřeba jít na vyšetření znaménka k dermatologovi. Ten doporučí, jak dále postupovat v léčbě. 

7. Jak probíhá jejich dermatologická kontrola? 

Vyšetření znamének probíhá v ordinaci kožního lékaře a to pomocí dermatoskopu. Výhodou je, když je ordinace vybavena digitálním dermatoskopem a ideální je, když je vybavena celotělovým vyšetřovacím zařízením, které zaznamená všechna znaménka na těle a pomocí dermatoskopu je současně vyšetří. Vyšetření provádí zkušený kožní lékař.

8. Co se děje, když je nutné je odstranit? Jak se odstraňují? 

Znaménka, která jsou riziková, je vhodné odstranit. Odstraňují se zásadně chirurgicky s následným histologickým vyšetřením. Laserové odstranění rizikových znamének rozhodně není vhodné.