Allez au contenu Allez à la navigation

11 Říjen 2017

Akné jako původce psychických potíží: docentka Laura Janáčková radí, jak s problémem zatočit

ROZHOVOR

Akné jako původce

psychických potíží:

docentka Laura Janáčková radí,
jak s problémem zatočit

Docentka Laura Janáčková společně se značkou Bioderma doporučují možné postupy při potížích, a to jak za pomoci prevence, psychologů, ale i kosmetické řady produktů proti akné Bioderma Sébium

 

S akné se snad v životě potýkal každý. Někteří lidé s ním zápasí i v dospělosti. Je to problém, který je viditelný, a není jednoduché se ho hned tak zbavit nebo případně zcela zakrýt. Nepříjemné pocity a obavy z toho, že člověk není dostatečně atraktivní, mohou někoho dovést až do těžkých depresí. Jak se nenechat pohltit nepříjemnými pocity? Jak si pomoct a nesedět kvůli akné doma? Docentka Laura Janáčková společně se značkou Bioderma doporučují možné postupy při potížích, a to jak za pomoci prevence, psychologů, ale i kosmetické řady produktů proti akné Bioderma Sébium.

Jak poznat, že někdo v našem okolí, třeba kamarádka nebo sestra, začíná mít problém?
To je jasné, prostě to stále řeší, následuje nejistota, neprůbojnost v projevu a někdy i vyhýbání se kontaktu s ostatními.

Laura Janáčková

Jak jí můžeme pomoci?
Dejte jí najevo, jak ji vnímáte, proč si jí vážíte a máte ji rádi. Když mám někoho rád, vážím si ho, tak jeho akné nehraje žádnou roli.

Jak si říct o pomoc, když cítíme, že se nám už kvůli pleti moc nechce ven a občas bychom se raději jen schovali doma?
Schoulit se doma a schovávat se před světem není řešení a vůbec nám nepomůže. To, co pomáhá, je svůj problém začít řešit. To znamená navštívit lékaře a spolu s odborníky a novými možnostmi kosmetického průmyslu hledat cestu ke zlepšení či úplnému vyřešení kožních projevů akné. Pokud se trápíte, nebojte se vyhledat i pomoc psychologa a spolu s ním zapracovat na zvýšení sebevědomí.

Jaké části populace se psychické problémy s akné týkají? V jakém věku jsou nejčastěji tito lidé?
Myslím, že nejčastěji řeší problémy s akné mladí a dospívající lidé, kteří hledají sebe i své životní hodnoty. V ordinaci se však setkávám i s dospělými, kteří si přejí být dokonalí a krásní a myslí si, že jim to zvýší šance na životní úspěch.

bioderma sébium

Jsou rozdíly v tom, jak deprese či negativní pocity způsobené akné vnímají kluci a jak holky? Jaké?
Negativní pocity způsobené akné v dospívání vnímají pravděpodobně více dívky. Je to způsobeno tím, že výběr partnerky u mužů je podmíněn atraktivitou ženy. Ta je mimo jiné spojena se zdravou pletí bez vrásek a kazů. Nicméně i kluci se v dospívání trápí s vadami pleti a může to mít vliv i na jejich sebeprosazování. Pokud však člověk bojuje s depresemi, nezáleží na tom, zda se jedná o muže či ženy, vždy je tato situace vážná a vyžaduje odbornou pomoc.

Co byste poradila, pokud si připadáme, že nám nikdo nepomůže, že už jsme zkusili všechno a začínáme být z akné zoufalí?
Pocit bezmoci ovlivňuje psychické prožívání, a nakonec i kvalitu života člověka. Potýkat se s problémy a řešit je je jedinou cestou k úspěchu. Má rada tedy zní: hledejte dál řešení svých problémů. Jen složité úkoly nás posouvají. Hledejte pomoc u odborníků, lékařů, psychologů a nebojte se svou situaci konzultovat i s jinými.

V čem přesně člověku pomůže sociální kontakt a to, že „nebude sedět doma“? Proč je tak důležité nepřestat se stýkat s lidmi a chodit ven?
Díky vnímání skutečných přátel člověk pochopí, že to důležité, proč si ho lidé váží a mají ho rádi, je očím neviditelné. Naučí se všímat si skutečných hodnot, rozlišovat mezi nimi i reagovat na lidi, kteří chtějí slovy ublížit či nejsou přáteli.

Jak si můžeme pomoct sami, když máme zrovna náladu pod psa a pocit, že nám na obličeji akné svítí jako výstražné majáky?
Nadechněte se a řekněte nahlas, co jste v životě dokázali, jací jste. Například: „Jsem milá, laskavá a hodná holka, umím…!“ A to přece už stojí za to. Zamalujte akné a hurá ven. Vždy hledejte řešení a pamatujte, že každý problém ho má.

Doc. PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc.
Institut partnerských vztahů
Štěpánská 6
120 00 Praha 2
Facebook: Laura Janáčková