detail hojení řežné rány

Kůže izoluje a chrání  organismus před vnějším prostředím. Když dojde ke zranění, tělo automaticky spustí přirozený biologický proces, kterému říkáme hojení.

Hojení představuje složitý proces reparace, v průběhu kterého musí organizmus zastavit krvácení, ochránit, upravit a zavřít ránu. Poškozená tkáň musí být obnovena tak, aby byla co nejvíc podobná původní tkáni.

krok 1

1. Zánětlivá fáze: začátek (od 2 do 4 dnů)

V postižené oblasti se objeví otok, zarudnutí, bolest a zvýšená teplota. 

krok 2

2. Granulační fáze: reparace (od 10 do 15 dnů)

Hojení ran neprobíhá u lidí stejným způsobem. Kromě toho jsou oblasti těla, které se hůře hojí. Jedná se o oblast hrudníku v úrovni hrudní kosti, záda a oblasti u kloubů kostí, kde je riziko vzniku výraznější jizvy vyšší. 

krok 3

3. Fáze epitelizace: zrání (od 2 měsíců do 2 let)

Začíná se vytvářet nový povrch kůže, který se nazývá epitel. K tomu dochází buď z okrajů rány, nebo zevnitř, kde jsou ostrůvky buněk. Tyto buňky se začnou množit a postupně vyplní celý povrch rány. 

Existují 3 typy zranění:

  • Zvlhčování ran
  • Nesavé rány mírné a střední závažnosti
  • Neopálené rány závažné

Léze mohou být charakterizovány podle biologických a klinických charakteristik, tedy podle potřeby hydratace/výživy a potřeby okluze (uzavření).

Rozlišujeme 3 druhy lézí. 

Mokvající léze: léze náchylné k namáčení, které vyžadují vysušení pomocí přípravku s neokluzivním účinkem (přípravek, který propouští vzduch)

  • plenková vyrážka,
  • zapařeniny v oblasti záhybů,
  • varicely s mokvajícími lézemi,
  • puchýře.

 

Nemokvající léze: nezávažné až středně závažné léze, které si vyžadují hydrataci pomocí semiokluzivního přípravku (přípravek, který umožní pokožce dýchat)

  • stehy (po chirurgickém zákroku),
  • menší řezné rány, běžné praskliny po vysušení rány,
  • varicely ve stádiu hojení,
  • léze po kosmetické proceduře (peeling, laser, permanentní depilace, tetování, odstranění tetování atd.)
  • nemokvající plenková vyrážka,
  • radioterapie.

 

Nemokvající léze: středně závažné až závažné léze, které si vyžadují relipidační péči s pomocí okluzivního přípravku (přípravek, který vytvoří na pokožce bariéru)

  • praskliny, suché skvrny, pulpitidy,
  • popáleniny,
  • odřeniny,
  • abrazivní laser.

  • dermatoložka MUDr. Hajnalka Méryová
    MUDr. Hajnalka Méryová, dermatoložka.

    Proces hojení ran je náročný na energii i živiny. Pro podporu hojení bychom měli přijímat dostatečné množství bílkovin (přibližně 1,5 g/kg), které umožní tvorbu a funkci bílých krvinek. Sacharidy a tuky zase dodávají buňkám energii.

    K podpoře hojení ran přispívají také vitaminy, jako je vitamin C, E a vitamin A, minerály (zinek, měď) a železo. Nedostatek těchto makro- a mikronutrientů může způsobit zhoršené hojení ran. Nezapomínejme proto na pestrou stravu s dostatkem bílkovin, vitaminů, minerálů a dalších biologicky aktivních látek a dodržování pitného režimu.

    Strava by měla obsahovat potraviny, jako je libové maso, ryby, vejce, plnotučné mléčné výrobky, vejce, luštěniny, dostatek ovoce a zeleniny, ořechy a semena. 

    MUDr. Hajnalka Méryová, dermatoložka.

ikona - oblast na těle

V první řade je potřeba vzít v úvahu topografii jizvy. Některé části těla se hojí hůř, jiné lépe.

Například u rány, která se nachází v oblasti zad nebo hrudníku, hrozí rozšíření jejích okrajů, což zvyšuje riziko vzniku hypertrofických nebo keloidních jizev.

Rány, které se nacházejí v oblasti kolen a kotníků, si vyžadují mnoho času na zahojení. Aby se zahojily správně, je nezbytné je pozorně sledovat a pravidelně o ně pečovat.

Velmi důležitou roli hraje také genetický terén. Vždy je potřeba ověřit, jak se vyvíjely předchozí jizvy, aby se posoudila rizika špatného hojení. Rovněž nesmíme zapomínat, že uzavřením rány nic nekončí.

Proces hojení trvá měsíce a u každého člověka se liší. 

ikona - čas

Když se rána zacelí, je potřeba několik měsíců dodržovat jistá opatření. V závislosti na oblasti, kde se jizva nachází, je potřeba dávat pozor a nepůsobit na danou oblast silným tlakem (například nenosit těžké věci, pokud máte jizvu na zádech), protože hrozí rozšíření jejích okrajů (povolily by stehy). 

Jizva se musí hojit co možná nejpřirozeněji, ale některé přípravky pomohou omezit strupy, svědění nebo bolest, které mají negativní dopad na kvalitu hojení.

ikona - slunce

V neposlední řadě je nutné dbát na optimální fotoprotekci s vyšším ochranným faktorem a jejího pravidelného používání, aby byla dosažena dobrá odolnosti vůči UV záření. U poškozené pokožky vystavené slunečnímu záření totiž hrozí zvýšené riziko hyperpigmentace. Ochranu před slunečním zářením je třeba zajistit nejenom v autě, protože UV záření je přítomné v průběhu celého roku, i přes mraky, okna v autě a podobně. Reálné riziko hyperpigmentace hrozí 6 měsíců a může trvat až 2 roky. To, jestli je hrozba zažehnána, může určit pouze lékař.

Existují jisté jizvy, které jsou označovány jako potenciálně těžko zhojitelné.

Hypertrofická jizva je „aktivní” jizva, která mezi 6. týdnem a 3. měsícem po zákroku oteče a zarudne. Pomalu může projít do keloidní jizvy.

Známé jsou také případy abnormálního hojení ran, když se buňky a cévy shromážděny v okolí čerstvé jizvy pořád vyvíjejí.

 

Jizvu je vždy potřeba sledovat ještě 3 měsíce po zákroku a pokud oteče nebo zarudne, je nezbytné se poradit s lékařem.

obtížně zhojitelná jizva

Jak urychlit hojení ran?

Každý den

Poškozenou oblast chraňte podle doporučení lékaře. Pokud se jedná o nezávažnou lézi, kvůli které jste nemuseli vyhledat lékaře, začněte s dezinfekcí rány a až pak si zvolte přípravek vhodný pro daný typ poškození. Podle potřeby se poraďte v lékárně.

Pokud je poškozená oblast vystavena dennímu světlu, musíte ji chránit před UV zářením vhodnou fotoprotekcí, a to až do úplného zahojení. Vyhnete se tak hyperpigmentaci, která může zanechat nesmazatelnou stopu.

Hygiena

Každá rána musí být před nanesením přípravku vyčištěna a dezinfikována.

Péče

3 hlavní typy lézí, které jsou zmíněné výš, si vyžadují různou péči, která vytvoří příznivé prostředí pro reparaci pokožky a současně pokryje jejich základní specifické potřeby, tedy vysušení, hydrataci, vyživení. Vybírejte krém na hojení ran obsahem zklidňujících aktivních látek, které si poradí s pocity nepohodlí a svědění, protože ty jsou ve stadiu reparace časté. Musí obsahovat také antibakteriální účinné látky, které zabrání potenciálnímu množení bakterií.

Všechny tyto produkty jsou určené pro nezávažné léze nebo na pokračující péči a optimalizaci reparace po ukončení léčby, kterou vám předepsal lékař.

Příležitostná cílená péče o pokožku

Podrážděná poškozená pokožka

Technologie Antalgicine

Cicabio Krém

(1 recenze)

Hojí a zklidňuje.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Normální až suchá citlivá pokožka

Komplex Skin Protect™

Atoderm Krém Ultra

(2 recenze)

Ultra-vyživující a zvláčňující denní péče. Posiluje kožní bariéru.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Poškozené ruce, mikrotrhliny/praskliny

Technologie Antalgicine

Cicabio Krém na ruce

(1 recenze)

Regenerační balzám s efektem "druhé kůže". Okamžitá úleva pro ruce.

Pro koho?

Pro celou rodinu (děti starší než 3 roky)