Woman playing with her baby

Pokud chceme o někom říci, že má jemnou a sametovou pokožku, řekneme, že ji má jak miminko. A přece to není vždy pravda. Pokožka novorozenců je kromě předčasně narozených dětí úplně zformována.

Je však tenčí a neplní funkci bariéry stejně účinně jako pokožka dospělých.

Několik týdnů po narození se u kojence přestává tvořit kožní maz a mazové žlázy se znovu aktivují až v období dospívání. Z tohoto důvodu je hydrolipidický film jemnější, a proto slaběji chrání pokožku, což vyvolává:

  • suchost, která vytváří prostor pro podráždění,
  • propustnost pro infekční a alergenní látky, které zhoršují podráždění.
  • Dr. Michèle Sayag, alergoložka
    Michèle Sayag, Alergolog.

    Otázka uživatele internetu Dceři se právě prořezávají zoubky a má zarudlý zadeček. Používám krém bez parabenu, protože je alergická na parabeny, ale nefunguje to dobře. Co tedy mohu používat?

    Můžete změnit produkt a používat mast na vodní bázi a střídat ji s uklidňujícím hojivým krémem.

    Michèle Sayag, Alergolog.
  • Dr. Michèle Sayag, alergoložka
    Michèle Sayag, Alergolog.

    Otázka uživatele internetu Měla bych po koupání děťátka hydratovat jeho pokožku? Nebo stačí krémové mýdlo vyráběné za studena?

    Pokud má vaše dítě suchou pokožku, měla byste po koupání používat zvlhčující krém nebo příležitostně používat dětský olej do koupele. I když vaše dítě nemá suchou pokožku, používání zvlhčujícího krému po koupání může být určitou výhodou pro něj.

    Michèle Sayag, Alergolog.
Baby in a bath

Povrch kůže dítěte je 2-krát až 3-krát větší než u dospělého člověka (vyšší poměr povrchu a hmotnosti). Přípravek natřený na pokožku dítěte se tedy vstřebá lehčeji. Absorpční schopnost kůže podporuje i vlhké prostředí (pokožka pod plenou), poškozená pokožka (plenová dermatitida) a záhyby.

Z těchto důvodů je nezbytné, abychom pro dětskou pokožku používali velmi jemné hygienické výrobky a toaletní přípravky, které zaručují:

  • vysokou toleranci s ohledem ke specifickým vlastnostem dětské pokožky,
  • vysokou bezpečnost produktů s ohledem k vysokým nárokům na složení a výrobu, které jsou přizpůsobené pokožce kojenců a batolat.

Atopic Skin

Pokožka kojenců má sklony k vysušování a větší citlivosti, protože ji oslabují nepříznivé vlivy jako vítr, chlad, tvrdá voda nebo topení.

U atopické dermatitidy je pokožka vašeho dítěte suchá a drsná a někdy se na ní objeví i suché červené skvrny. Pokožka je napnuta a svědí, což narušuje spánek dítěte. 

Atopická dermatitida je velmi časté kožní onemocnění, které začíná mezi 2. a 3. měsícem života a ve většině případů po několika letech vymizí. Tento typ pokožky trpí větší propustností zrohovatělé vrstvy, což je způsobeno nedostatkem lipidů.

Kůže již neplní správně funkci bariéry. Nechrání organizmus před alergeny z vnějšího prostředí, což ulehčuje jejich pronikání dovnitř. Citlivost na tyto alergeny způsobuje zánět, který se projeví propuknutím ekzému a ten je nejčastěji doprovázen intenzivním svěděním.

Škrábání pak způsobuje poranění, která zvyšují podrážděnost pokožky. Pokožka propouští alergeny v ještě větším množství a zvyšuje se pravděpodobnost nové akutní zánětlivé reakce. Velmi suchá pokožka se sklony k atopickým reakcím prochází střídavě fázemi propuknutí ekzému a jeho ústupu.

O atopii se můžete dovědět víc také na tomto odkazu.

Byly zjištěny 3 hlavní typy alergenů z vnějšího prostředí, které způsobují akutní zánětlivé reakce:

 

Mineral
kontaktní alergeny nikl, parfémy a podobně.
Picto Animal
aeroalergeny roztoči, pyl, kočičí a psí chlupy, peří a podobně,
Picto Arachide
potravinové alergeny

Zarudnutí v oblasti zadečku, které se také nazývá plenová dermatitida, je běžným problémem, ke kterému dochází za jistých okolností, například pleny třou pokožku, příliš agresivní umývání, průjem, změna stravy, ale také překonání infekce, růst zubů atd.

Ve většině případů zarudnutí v oblasti zadečku se jedná o dermatitidu z podráždění, kterou vyvolává okluzivní (nepropouštějící) účinek plen, zhoršuje ji kontakt se stolicí a s močí a někdy dochází také k bakteriální superinfekci.

Zarudnutí se dá předejít tím, že zabráníme okluzi (uzavření) a maceraci (kontaktu s vlhkým nebo mokrým prostředím), které způsobují pleny.

Baby - Atopic Skin

Dodržujte proto následná opatření:

  • dítě často přebalujte,
  • po každém přebalování vyčistěte pokožku dítěte pomocí jemného hygienického výrobku bez obsahu mýdla, který zaručuje bezpečnost a toleranci (příliš agresivní přípravky narušují kožní bariéru),
  • důkladně a velmi jemně pokožku vysušte, zejména v oblasti záhybů,
  • po každém přebalování použijte zinkovou mast s antibakteriálním účinkem (zaručující bezpečnost a toleranci), která zklidní a obnoví epidermis v oblasti zadečku a současně podpoří vymizení zarudnutí,
  • pokud zarudnutí trvá, navštivte lékaře.

Co způsobuje podráždění okrajů úst? 

Podráždění pokožky kolem úst se projevuje zarudnutím, malými pupínky, suchou a drsnější pokožkou. Toto podráždění je způsobeno slinami, které se kolem úst shlukují, když dítě používá dudlík, kouše svou oblíbenou hračku nebo když mu rostou zoubky.                              

Enzym amyláza, který se nachází ve slinách, zhoršuje podráždění. Pokud již máte takovéto podráždění pokožky kolem úst pod kontrolou nebo se zhorší chladem a větrem, na jeho opakované objevení se má vliv zimní období.

  • Kojenci nesmějí být nikdy vystavováni slunci.

 

  • Pokožka malých dětí vyžaduje speciální vysokou ochranu, která poskytuje tu nejlepší záruku bezpečí.

 

Pokud se chcete dozvědět více o opatřeních, která je nezbytné dodržovat při pobytu na slunci, najdete je na tomto odkazu.

Your skin - child protected under the sun

Pečlivě pozorujte rizikové oblasti jako obličej, okraje úst, zadeček a všechny oblasti záhybů.
U kojenců a malých dětí je třeba se vyvarovat pokusům o samoléčbu. Vždy se poraďte s dětským lékařem nebo lékárníkem.
Neoblékejte dětem oblečení z vlny nebo ze syntetických materiálů přímo na tělo.
Často myjte plyšová zvířátka.
Vyhýbejte se předložkám a kobercům. Dávejte pozor, aby prostředí, ve kterém se vaše dítě nachází, nebylo příliš suché a aby teplota vzduchu nepřesáhla 19 až 20 stupňů Celsia.

Your Skin - Children

Umývání patří k hezkým chvilkám stráveným s dítětem, proto si jej užijte.

Vyvarujte se stresu a spěchání a ještě před koupelí si připravte všechno, co budete potřebovat. Pak budete moci tento příjemný čas věnovat výhradně svému dítěti. Všechny hygienické výrobky a toaletní přípravky, které používáte, musejí zaručovat bezpečí a toleranci vůči dětské pokožce.

Tělo a vlasy:

Opatrně dítě umývejte velmi jemným hygienickým výrobkem bez mýdla, který respektuje rovnováhu pokožky a neštípe v očích. Otírejte ho jemným přikládáním ručníku. Pokožku hlavy a vlasy dítěte umývejte každé 2 až 3 dny. Zvolte jemný šampon, který neštípe v očích a respektuje rovnováhu pokožky malých dětí. Vlasy dítěti oplachujte jemně a dávejte pozor, aby měla voda správnou teplotu a proud nebyl příliš silný. U větších dětí můžete použít sprej bez oplachování pro lehčí rozčesání vlasů. Po každé koupeli nezapomeňte na hydrataci ve formě vhodného přípravku, který vyživí pokožku.
Obličej a oči: Obličej dítěti čistěte pomocí vatového tamponu a jemného hygienického výrobku bez mýdla. Používejte micelární vodu, dermatologické ubrousky nebo toaletní mléko bez oplachování – je to praktické a vyhnete se kontaktu s tvrdou vodou.

Ruce:

Díky čisticím dermatologickým obrouskům můžete dítěti mýt ruce tak často, jak je třeba a v každé situaci.

Přebalování:

Při každém přebalování důkladně očistěte zadeček vašeho dítěte pomocí jemného hygienického výrobku bez mýdla, abyste odstranili nečistoty, zbytky ochranných past a krémů. Pak jemně vysušte oblasti záhybů. Používejte micelární roztok, dermatologické obrousky nebo toaletní mléko bez oplachování – je to praktické a vyhnete se kontaktu s tvrdou vodou. Pokud patříte k maminkám, které mají radši přípravky, které se oplachují, používejte jemný čisticí gel bez obsahu mýdla, který je přizpůsoben pokožce vašeho dítěte.

Baby in a bath

Pokožka vašeho dítěte je jemná. Musí se naučit bránit před vnějšími nepříznivými vlivy. Na její ochranu je tedy vhodné každodenní používání speciálního hydratačního přípravku, který zaručuje bezpečí a toleranci.

Pokud má vaše dítě normální pokožku, každý den používejte hydratační mléko, které jí poskytuje výživu a ochranu.

U suché pokožky zvolte vysoce vyživující, promašťující přípravek obohacen o takzvaný cold cream, který obnoví „bariérovou” funkci pokožky a poskytne jí okamžitou úlevu. „Cold cream” je výraz, který obvykle označuje husté složení výrobku se semiokluzivním účinkem. Pojem „studený krém” se používá, protože první krémy tohoto druhu způsobovaly po nanesení na pokožku chladivý pocit. Cold cream nové generace má v současné době stejné promašťující a hydratační vlastnosti jako tradiční cold cream, ale jeho inovační textura je příjemnější, poskytuje větší pohodlí při nanášení a chrání pokožku před vnějšími nepříznivými vlivy.

Baby - Mom putting cream

Rady pro kojence s velmi suchou až atopickou pokožkou

Pokud chcete svému dítěti zlepšit kvalitu života, kromě doporučení kožního lékaře byste měli dodržovat i tato opatření:

  • Každý den nebo každý druhý den jej koupejte v mírně teplé vodě (přibližně 35 stupňů Celsia, suchá pokožka nemá ráda teplou vodu) bez pěny nebo soli do koupele, protože ty mají sklon k vysušování a dráždění pokožky vašeho dítěte.
  • Umývejte jej jemným hygienickým výrobkem bez obsahu mýdla a parfému, který zaručuje bezpečí a toleranci. Takový výrobek umyje pokožku jemně, zmírní svědění a zabrání vysušování tím, že omezí množení mikroorganizmů zodpovědných za zhoršení suchého stavu pokožky.
  • Utírejte jej velmi opatrně přikládáním ručníku, především v oblasti záhybů.
  • 1-krát až 2-krát denně jej v dostatečném množství natírejte vyživujícím a ochranným přípravkem, který zaručuje bezpečí a toleranci. Takový přípravek zklidní pokožku (svědění) a zabrání vážným stavům vysoušení tím, že jí dodá nezbytné lipidy (pro posílení a obnovu kožní bariéry) a omezí množení mikroorganizmů, které podporují propuknutí ekzému.
  • Vyhýbejte se alergenům, které mohou vyvolat ekzém. Patří mezi ně například roztoči, pyl, zvířecí chlupy a peří.
  • Oblékejte jej do bavlněného oblečení, protože jiné tkaniny (zejména vlna a syntetické materiály) by mohly podráždit pokožku.
  • Používejte jemný prostředek na praní a dávejte pozor, abyste jej při praní prádla nepoužívali v nadměrném množství, protože by to mohlo oslabit epidermis vašeho dítěte. Nezapomínejte ani na žehlení, oblečení bude při nošení jemnější.
  • Dbejte, aby teplota u vás doma včetně jeho pokoje nebyla příliš vysoká (mezi 19 a 20 stupni Celsia). V opačném případě hrozí vysušení vzduchu a poškození epidermis.
  • Dr. Michèle Sayag, alergoložka
    Michèle Sayag, Alergolog.

    Otázka uživatele internetu Jak lze předejít atopické dermatitidě a jak ji léčit?

    U dětí, zvláště pak u dětí, jejichž rodiče mají tendenci k alergii, se používá prevence. U těchto případů například víme, že je nejlepší vyhýbat se v několika prvních týdnech života kontaktu s kočkami. Co se týče léčby, propuknutí ekzému by se mělo léčit co nejdříve pomocí topických protizánětlivých léků (krémy s kortikoidy) Změny v kožní bariéře by se měly léčit každý den pomocí zvláčňujících látek. 

    Michèle Sayag, Alergolog.
  • Dr. Michèle Sayag, alergoložka
    Michèle Sayag, Alergolog.

    Otázka uživatele internetu Můj dvouletý syn má atopický ekzém. Co je nejlepší pro péči o jeho pokožku a mytí?

    1) Dodržujte vhodný mycí postup s čisticím přípravkem bez mýdla a krátkou koupelí nebo sprchou v teplé vodě;

    2) Ekzém lokálně ošetřujte protizánětlivým přípravkem (obvykle dermální kortikosteroid), který předepíše dětský specialista nebo dermatolog, což je důležité, abyste se vyhnuli zhoršení stavu dítěte, a který se musí nanášet v dostatečném množství a po dostatečně dlouhou dobu tak, jak určí lékař;                                    

    3) Nanášejte zvláčňující přípravek na celé tělíčko (kromě plochy ekzému) nejméně jednou za den a určitě pokračujte každý den i tehdy, když skvrny zmizely, abyste tak předešla recidivě.

    Michèle Sayag, Alergolog.

Fotografie produktu BIODERMA, ABCDerm H2O Micelární ubrousky 60 ks, péče o dětskou pokožku, čisticí ubrousky

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Normální pokožka kojenců a dětí. Suchá pokožka kojenců a dětí.

Micelární technologie

ABCDerm H2O Micelární ubrousky

(Napište první recenzi)

Micerální voda, která respektuje křehkost citlivé pokožky ve velmi praktických ubrouscích.

Pro koho?

Děti, Kojenci

Fotografie produktu BIODERMA, ABCDerm Babysquam 40 ml, hydratační krém na suchou dětskou pokožku

Příležitostná cílená péče o pokožku

Speciální péče pro kojence a děti.

DERMATOLOGICKÝ ZÁVAZEK ABCDerm

ABCDerm Babysquam

(Napište první recenzi)

Produkt péče o pokožku, který odstraní šupinky a intenzivně hydratuje.

Pro koho?

Kojenci

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Normální pokožka kojenců a dětí.

DERMATOLOGICKÝ ZÁVAZEK ABCDerm

ABCDerm Gel moussant

(1 recenze)

Jemný čisticí gel bez mýdla, který je šetrný k pokožce kojenců.

Pro koho?

Kojenci, Děti

Denní péče o pokožku

Normální pokožka kojenců a dětí. Suchá pokožka kojenců a dětí.

DERMATOLOGICKÝ ZÁVAZEK ABCDerm

ABCDerm Relax Oil

(Napište první recenzi)

Relaxační a vyživující masážní a/nebo koupelový olej.

Pro koho?

Kojenci, Děti

Příležitostná cílená péče o pokožku

Speciální péče pro kojence a děti.

Patent Amylpriv ™

ABCDerm Péri-oral

(Napište první recenzi)

Péče o pokožku, která zklidňuje, obnovuje a brání podráždění kolem úst.

Pro koho?

Děti, Kojenci