obličej - citlivá pokožka ve větru

Příležitostné nebo trvalé zarudnutí, rosacea, kuperóza, některé citlivé typy pokožky lehce reagují za jistých okolností přehnaně. Teplo a UV záření patří k faktorům, které podporují vazodilataci. 

Při vystavení pokožky slunci se malé cévy, které odpovídají za zarudnutí, rozšíří a jsou ještě viditelnější. Týká se to především lidí se světlou a s jemnou pokožkou, která je zarudnutím postižena nejvíc. Tento typ pokožky vyžaduje ochranu ve formě speciálně vyvinutých krémů, aby se zabránilo zhoršení zarudnutí.

Jak reaguje problematická pokožka po pobytu na slunci?

Slunce je falešný kamarád pokožky náchylné k akné a to platí pro dospívající i pro dospělé. Ze začátku to vypadá tak, že slunce „zázračně” zlepšilo stav pokožky vysušením pupínků. Ve skutečnosti však opalování způsobuje zhrubnutí epidermis, což postupně ucpává póry a zhoršuje se již obtížné vytékání kožního mazu (aknózní pokožka jej má hustější).

ení vidět vůbec nic, ale pak opálení vymizí a právě tehdy začnou celé týdny ucpané póry ve spojení s hustějším kožním mazem vytvářet pupínky. Jde o klasické znovuobjevení se původních problémů se zvýšenou intenzitou po pobytě na slunci. 

Problematická pokožka tedy musí být před sluncem chráněna speciálními krémy pro mastnou pokožku, díky kterým bude kožní maz tekutější a textura pokožky hladší, což zabrání tomuto jevu. Tyto krémy nabízejí nemastné složení, někdy jsou i jemně zabarvené a navržené tak, aby zmatnily pleť, ale především abyste se vyhli nepříjemným překvapením po návratu z dovolené.

Citlivá, intolerantní nebo také alergická pokožka je známá svou přehnanou reakcí na vnější prostředí. Proto se vůbec nedoporučuje pobyt na slunci. Pokud se mu nedá vyhnout, je třeba použít fotoprotekci. Když chceme najít správnou odpověď, problémy musíme rozlišovat.

Your skin - child protected under the sun
Don't

Fotosenzitivní pokožka má slunce zakázané již předem. Je to případ některých patologických jevů přítomných již při narození nebo hypersenzitivity, ke které dochází později v průběhu života. Nesmíme zapomínat ani na některé typy medikamentózní léčby, které mohou způsobit přechodnou intoleranci slunce. Opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem SPF 50+/UVA 50 jsou nutností, protože nabízejí kompletní ochranu před UVB a UVA zářením a omezují vznik závažných zánětlivých reakcí, které může způsobit sluneční záření.

Mineral

Některé typy pokožky jsou alergické na klasické chemické filtry, které jsou součástí složení opalovacích krémů. V těchto případech, které jsou naštěstí méně časté, se na ochranu před sluncem používají krémy s minerálním složením, které prošly velkým vývojem a nezanechávají pokožku úplně bílou jako kdysi.

Calendar

Velmi často dochází ke slunečním alergiím v průběhu prvních dnů na slunci. Často se jedná o takzvanou polymorfní světelnou erupci, kterou jsou v 80 % případů* postiženy mladé ženy a spontánně vymizí s  nástupem opálení.

Nejde o závažné onemocnění, ale její příznaky mohou zhoršit kvalitu života. Dochází k zarudnutí, pupínkům a silnému svědění. Řešením tohoto problému je ochrana pokožky opalovacím krémem se širokým spektrem ochrany před UVB zářením, a především před UVA zářením, které vyvolává alergii. V tomhle případě je nezbytný poměr faktoru SPF a UVA ochrany jedna k jedné (představuje ekvivalentní ochranu před UVB a UVA zářením, aby se zamezilo nepříjemnostem s alergií).

Pokud jste absolvovali chirurgický zákrok, kosmetickou proceduru nebo jste měli úraz v oblasti, která může přijít do kontaktu se sluncem, hrozí vám hyperpigmentace.

Riziko trvá až do ukončení procesu hojení, což může trvat 8 až 12 měsíců, někdy i víc. Rána zhnědne a zabarvení může zůstat trvalé. Riziko není pouze v létě, ale v průběhu celého roku. UVA záření je přítomné všude, v každém ročním období, proniká přes mraky i okna. Poškozenou nebo poraněnou pokožku je proto třeba chránit přípravkem, který je přesně zacílený na poškozenou oblast vystavenou světlu.

Pokožka má s přibývajícím věkem a početnými pobyty na slunci sklon k vytváření skvrn, především v místech,

která jsou většinou odhalené, jako dekolt, hrbět ruky a obličej. Skvrny souvisejí s poruchou distribuce melaninu a každý další pobyt na slunci má tendenci tento jev ještě zhoršovat. Lidé se skvrnitou pokožkou mohou zabránit hyperpigmentaci používáním speciálních krémů na regulaci produkce melaninu.

Back of a woman under the sun

Labiálním herpesem je postižen téměř jeden ze sedmi Francouzů*. Ke spouštěcím faktorům patří kromě stresu a únavy i sluneční záření. Existují tyčinky na rty, které jsou speciálně určené na ochranu před labiálním herpesem v letním období a zároveň na ochranu citlivé oblasti rtů před účinky slunce.

*J Am Acad Dermatol. 2006
žena, chránící se proti slunci
  • Dr. Michèle Sayag, alergoložka
    Dr Michèle Sayag, Alergolog.

    Otázka uživatele internetu Jaká je nejlepší ochrana před sluncem pro pokožku miminek?

    Výrazně doporučujeme chránit dítě před sluncem do věku osmnácti měsíců. Ale pokud se nelze vyhnout pobytu na slunci, měli byste použít produkt s SPF 50+, který zajistí odpovídající ochranu proti UVA paprskům. Do věku 3 let dětí byste měli používat krémy proti slunci na minerální bázi (bez chemických filtrů).

    Dr Michèle Sayag, Alergolog.

V první řadě prostřednictvím stínu a vhodného oblečení.

Bioderma - care for family skin

Nenechávajte děti na slunci, zejména děti, kterým je míň než 3 roky – ty nesmějí být NIKDY vystavovány slunci. Dětská pokožka je jemná a slabá, hůř se brání před UV zářením. Rychleji dochází ke spálení i úžehu. Lékaři často připomínají, že spálení pokožky v dětství může mít velmi vážné následky v dospělosti. Zodpovědní rodiče tedy musejí dodržovat jednoduchá a základní pravidla

  • Žádné dobrovolné vystavování slunci, především ne mezi 11. a 16. hodinou.
  • Děti musí být vždycky chráněny oblečením, například trikem s dlouhými rukávy, nejlépe tmavé barvy, kloboukem a brýlemi.
  • Každé 2 hodiny je třeba děti natírat opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem SPF 50+ nebo opalovacím krémem speciálně určeným pro děti. Opalovací krém je třeba natírat po každém koupání, otřetí ručníkem nebo po každém hraní v písku atd.
  • Často jim třeba dávat pít vodu, aby nebyly hydratovány.

Rady pro specifické typy pokožky na slunci

  1. Pokud se u vás citlivost na slunce projevuje pouze na obličeji nebo v jisté oblasti, nezapomeňte chránit i zbytek těla a dodržovat klasické rady týkající se ochrany před sluncem, které najdete na tomto odkazu.
  2. V průběhu pobytu na slunci nezapomínejte hydratovat pokožku a pečujte o ni jako obvykle kromě situace, kdyby váš lékař doporučil něco jiného, především v případě medikamentózní léčby, která by mohla způsobit fotosenzitivitu.